Amalgam de aluminiu (Al/Hg) rezumat

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Da... asta am crezut și eu, dar, în rutele clasice de sinteză a amalgamului al/hg în rodiu etc... nu se face niciodată acest lucru, de fapt se adaugă direct cetona/mma fără nicio clătire....
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
aveți încredere în mine, prea târziu .... am făcut 2 amalgamuri eșuate, ca cel pe care îl relatați, dacă folosiți bile măcinate, suprafața a fost zgâriată mult și reacția începe mult mai repede... după cum am văzut în mai puțin de 5 minute este ok, chiar înainte..... dacă așteptați 30 de secunde mai mult decât ar trebui să faceți, aveți încredere în mine nu adăugați lucruri valoroase (precursori etc) pentru că sunteți dispus să pierdeți...
Nu-mi place metoda bilelor măcinate, merge foarte repede și cea mai bună reacție de amalgam ar trebui să dureze 6 ore sau cam așa ceva... dacă este prea rapidă, randamentul va fi mult mai mic decât dacă reacția este lentă...
eu prefer pătratele , dar înainte de a le pune în balon le puteți stoarce pe toate manual ( de mai multe ori, tot ce vă încape în mâini de fiecare dată) pentru a forma semi-baloane neregulate , atunci nu se vor lipi și nu vor cauza pierderea foliei de reacție așezată pe fund... în acest fel sunt mai ușor de plutit, dar nu ultra expune folia AL ..... învățat în cel mai rău mod haha

Am avut 2 încercări înfricoșătoare , temperatură ridicată prea repede și tone de gaz h2 peste tot, și...mercur?
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ce formă de galiu este necesară? săruri sau elementar?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Da, acum știu și eu, a fost o neînțelegere, de îndată ce supa devine gri și se formează bule este timpul, nu mai aștept. Eu folosesc un tocător pentru a obține fragmente mici și le presez împreună cu mâinile mele, astfel încât, de asemenea, o suprafață foarte mare.
Ce credeți că ar trebui să dureze 6 ore? Reducerea de la P2NP sau amalgamarea?
În exemple se folosește elementar.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
asta e cheia , gri închis și pătrate / bile de aluminiu încep să se ridice , apoi se procedează inmediatelly.... și personal îl clătesc întotdeauna, de 2 ori este suficient ..amalgamul va continua fără probleme, și fără aproape tot mercurul.

cele 6 ore, este o informație veche, eu prefer să o las peste noapte, dar cele 6 ore este timpul minim, dacă folia de AL este dizolvată, dacă nu, am lăsat aproape 12 ore, altfel randamente scăzute cu siguranță. nu fac pentru amph, deci nu folosesc P2NP, deci presupun că este pentru întregul proces de amalgam.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Întotdeauna mă întreb ce aveți cu mercurul, cantitatea este foarte mică și ar dispărea complet din produs după lansarea freebase-ului. Din câte am auzit, are alte motive și anume că sarea de mercur (parțial dizolvată în acid nitric) interferează cu reacția ulterioară. Pentru că, chiar dacă ați clătit mercurul, tot aveți murdăria pe obraz și trebuie să o eliminați.
Reacția este aceeași, indiferent de amina pe care o reduceți, îmi pot imagina doar că este mai dificil să reduceți P2NP și, prin urmare, aveți nevoie de condiții mai extreme, ceea ce face imposibilă o reacție lentă. Reacția cu P2NP trebuie să fie exotermică în orice caz, dar nici prea fierbinte. Nu știu dacă are sens să încălziți și mai mult masa de reacție pentru a menține condițiile în care reacția continuă să funcționeze. Din păcate, există prea puține informații despre ceea ce afectează acum cum și cum ar trebui să fie o cale optimă în toate detaliile.

Ceea ce mă surprinde, de asemenea, este că nimeni nu numește subprodusele care se formează, nu se spune nicăieri cum pot fi prevenite sau ce se formează acolo și unde în primul rând. Fie nu s-a cercetat niciodată un astfel de lucru, fie se tace.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ei bine , am testat amalgamul cu și fără clătire, și rezultatul este același în randamente.... atunci, prefer să clătesc pentru a elimina cel puțin o parte din el, în producția mdma, există mai multe căi, dar dacă vă decideți să faceți extracții alcalino-acide, HG ar trebui să iasă pur și simplu , oricum, dacă randamentul sunt aceleași.... de ce să nu încercați să eliminați la primul pas? poate că în rezultatul final nu este important, dar dacă puteți fi mai puțin expus la HG în timp ce ajungeți la aceste etape, cred că merită cele 3 minute în etapa de clătire.

în ceea ce privește p2np , de fapt cred că nu este deloc necesar ca folia AL să fie complet "topită" (engleza mea haha), se pare că puteți arunca o mulțime de folii nereacționate fără pierderi de randament, dar în MDMA dacă nu așteptați până când folia AL reacționează complet veți avea o pierdere mare de randament.

În ceea ce privește temperatura, cred că ar trebui să se aplice pentru a menține temperatura de reacție corectă, chiar și atunci când reacția exotermică este terminată, atunci când este terminată, bulele etc. continuă să curgă și timpul de așteptare este mai scurt...
dacă îl lăsăm așa cum este, reacția va continua până când totul va fi reacționat, dar poate întârzia mai mult de 12 ore, în mod normal îl lăsăm peste noapte.

deoarece amalgamul este un echilibru dificil de controlat la 100%, trebuie să continuăm să supraveghem, în mod ideal în aceste 6 ore ar trebui să se termine reacția, fără temperatură externă, dar depinde de o decizie de poate câteva secunde? așteptați să vedeți gri închis... așteptați până când folia plutește? când se întâmplă, cât de mult se va aștepta până la clătire, sau adăugarea precursorilor?
Poate că într-o zi voi fi capabil să fac întotdeauna la fel, dar această zi nu a ajuns încă haha

scuze pentru SpaniaGlish mea
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3

total de acord frate...
umilința este cheia cunoașterii...
și da, am avut aceeași problemă, când mi-am făcut amalgamul...
pentru că am vrut să-l clătesc prea mult... dar problema este că H2O reacționează cu al.hg...
Unii oameni o lasă... și spun : nu-mi pasă, cu extracția A/B nu e nicio problemă...
dar și mie mi-e un pic frică să am un pic de mercur în solventul meu organic sau altceva...
Sunt foarte paranoic cu sarea de mercur!

vă mulțumesc pentru mesaj și nu renunțați niciodată, îmi doresc ca acest loc să fie o zonă frumoasă de împărtășire și o familie chimică
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ce se întâmplă cu galiul? Distruge și aluminiul și ar putea fi folosit pentru amalganizare... dar și pentru uzul nostru? Am citit despre asta și unii oameni au spus că da, ar putea fi o alternativă mai puțin, aproape netoxică la mercur. Există vreo experiență în acest sens? Gallium poate fi mai scump, dar ar putea fi folosit din nou și din nou.
Să-mi spuneți ce credeți sau ce ați auzit despre asta.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Da, am scris acest fir în urmă cu câteva săptămâni, dar nu există multe experiențe reale până acum... am găsit câteva videoclipuri pe YouTube pentru a face o soluție Al/Ga și cred că ar putea funcționa foarte bine. La urma urmei, Ga este încă resuabil până la 95%. Partea negativă este că Ga s-ar putea lipi în flacoane, în interior. Ar putea deveni o adevărată mizerie.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Aș dori să produc o sare de galiu dacă aș încerca acest lucru, mă întreb dacă nitratul de galiu ar putea fi produs în același mod ca nitratul de mercur? Cred că da. Este, de asemenea, un medicament utilizat pentru a reduce nivelul de calciu din sânge.

Edit: se pare că se poate: https://patents.google.com/patent/CN1762825A/en
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Acest subiect merită cu siguranță propriul său subiect. Voi face unul de îndată ce am încercat acest lucru, dacă nu mi-o luați înainte.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Da, vă rog să o faceți... am comandat 50g Gallium astăzi și voi încerca și eu în câteva zile... vă rog să ne spuneți, cum ați pregătit totul și ce rezultate la ce scară ați avut. Voi răspunde la firul tău atunci cu rezultatele mele, așa că poate putem învăța unii de la alții 🙋🏻‍♂️
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Iată câteva informații suplimentare, poate utile
 

Attachments

  • CQZVuSgd48.pdf
    1.1 MB · Views: 871

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Deci, se pare că Galinstan ar trebui să fie cea mai bună alegere
 

Attachments

  • MP9BGI68wi.jpg
    MP9BGI68wi.jpg
    372.6 KB · Views: 380

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Bună seara!
Am găsit acest text pe sciencemadness.org, această procedură ar fi posibilă pentru a dizolva Hg2Cl2 pentru a fi folosit la amalgamarea aluminiului?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Hg2Cl2 nu va funcționa pentru Al
 
Top