Йодиране на 4'-метилпропиофенон до 2-йод-4'-метилпропиофенон чрез йод/копер(II) оксид. Видео ръководство.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Схема на реакцията:
Xh6O3fTwUL

Реагенти:
  • 4'-метилпропиофенон (cas 5337-93-9) 5 kg;
  • Сьопер(II) оксид (CuO) 2,7 kg;
  • Изопропилов алкохол (IPA) 50 l;
  • Йод 6,5 kg;
Оборудване и стъклария:
RbAZqduFBX

  • Реактор за партиди от 100 л, оборудван с фуния за капково разбъркване, горна бъркалка, термометър, система за контрол на температурата (охлаждане) и обратен хладник;
  • Фуния;
  • Няколко кофи от 25 л или повече;
  • Бъчва 100 л;
  • Бъчва 2000 ml;
  • Източник на вакуум;
  • Скала;
  • Измервателен цилиндър 1000 ml;
  • Стъклена пръчка и шпатула;
  • Лъжички;
  • Филтър Нутше;
  • Ротационен изпарител;
  • Лопатка;

Синтез:
1. 4'-метилпропиофенон 5 kg и IPA 50 l се добавят в реактор свместимост 100 l .
2 . Включва се бъркалката.
3. Към сместа се добавя бавно и с разбъркване фин прах от Сьопер(II) оксид 2,7 kg.
4. Йод (I2) 6,5 kg се добавя към сместа също при разбъркване.
5 . Реакционната смес се нагрява до 70 °C, след което реакцията се оставя за 24 h при постоянно разбъркване и нагряване.
6 . След това бъркалката се изключва. Разтворът се оставя да се утаи медта. Нагряването продължава.
7. Разтворът на 2-йод-4'-метилпропиофенон се декантира от утайката през горната част на реактора.
8. Разтворът се поставя във фризера за 24 h.
9. Кристалите на 2-йод-4'-метилпропиофенона се филтрират през
филтър "Нуше", като върху филтъра се промиват със студен IPA.
10. Филтрираните 2/3 от разтвора се дестилират в
ротовап, кристализират се и се промиват отново.
11. Кристалите на 2-йод-4'-метилпропиофенон се
изсушават под вакуум или на въздух. Добивът е 6,5 kg.

Синтез на 2-йод-4'-метилпропиофенон (cas 236117-38-7)

⚙️
  • Кръглодънна колба с три гърла, 2000 ml.
  • бъркалка с нагревателна повърхност и водна баня.
  • Фуния на Шот и колба на Бюхнер.
  • Чаши.
  • Скала.
  • Измервателен цилиндър 100 ml;
🛢️
  • 4'-метилпропиофенон (4-MP; cas 5337-93-9) 100 g;
  • Йод (I2) 128 g;
  • Изопропилов алкохол (IPA) 1000 ml;
  • Сьопер(II) оксид (CuO) 53 g;
(00:50 ) - В съда за водна баня се налива дестилирана вода, потопете във водата приблизително половината от колбата с кръгло дъно. По-добре е колбата с нивото на реакционната смес (Rm) да се потопи на същото ниво на водата във ваната.

(01:07 ) - Задайте температурата на нагревателя на 80 °C. Температурата на водата трябва да бъде >60 °C. Реагентите се добавят в колбата един по един, когато температурата на водата достигне 60 °C.
4-MP (100 g) + IPA (1000 mL) и се включва бъркалката.

(2:00 ) - Медният оксид (CuO) 53 g се добавя към Rm през фунията за прах.
⚠️ Медният оксид (CuO) трябва да се разпредели в целия обем на Rm с разбъркване.

(2:22 ) - След това се добавя сух йод 128 g на няколко порции. Фракцията на йода няма значение (гранулирана или кристална).
⚠️ Йодът се разтваря в IPA. Не забравяйте, че йодът е халоген и от съображения за безопасност трябва да се използва смукателна вентилация.

(2:46 ) -
Към колбата с кръгло дъно се прикрепя обратен кондензатор (с поток от студена вода), за да се кондензират реакционните пари.
⚠️ В Rm се наблюдава неразтворима суспензия на CuO и йод, които трябва равномерно да запълнят целия обем на реакцията чрез разбъркване. В противен случай реакцията ще протече неправилно.

(3:11 ) - Промените в Rm се наблюдават след 15-20 часа от началото на реакцията. Реакцията може да се проведе при този температурен режим за по-дълго време, но не по-малко от 15 часа.

(3:30) - Изключва се бъркалката. Медните съединения трябва да се утаят в целия обем на разтвора.

(3:38 ) - Rm се декантира. Медните утайки се оставят в съда. Утайката се изхвърля.

(3:52 ) - Rm е алкохолен разтвор на 2-йодо-4'-метилпропиофенон. Охлажда се при стайна температура, след което се поставя във фризера за 12 часа.

(4:00 ) - 2-Iodo-4'-methylpropiophenone се кристализира в чаша. Подготвя се филтърна система за засмукване и IPA (за промиване на кристализирания продукт) се охлажда във фризера.

(4:27 ) - 2-йодо-4'-метилпропиофенонът се филтрира, промива се с охладен IPA, изсушава се до постоянно тегло при стайна температура
във вакуум (по избор).

(4:45 ) - Крайният добив на 2-йодо-4'-метилпропиофенон (cas 236117-38-7) е 130 g
.
 
Last edited by a moderator:

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
Съжалявам, но никога не съм чувал за това - прекурсор ли е или какво?
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Той е прекурсор за синтеза на мефедрон, интересен като аналог за страните, в които е забранен 4-метил-алфа-бромопропиофенон.
 

beetlebb

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 7, 2022
Messages
35
Reaction score
28
Points
18
Можете също така да извършите селективно бромиране, като използвате меден (II) бромид
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Моля, опишете какво имате предвид. Ще замести ли меден бромид на същата позиция, ако да, условията/формата на реакцията?
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Възможно ли е да се понижи ИПП или да се използват други методи за понижаване на капацитета
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Не. ще има проблеми с чистотата и добива.
Да, но механизмите на реакциите са малко по-различни.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Можете ли да опишете как би изглеждала реакцията с меден бромид?
 

Venom2021

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 24, 2022
Messages
33
Reaction score
28
Points
8
Приготвяне 2-йодо-4-метилпропиофенон Така нареченият йодокетон Поставете в чаша 4-метилпропиофенон 150ml (148,90g) N-йодосукцинимид 270g Р-туленесулфонова киселина монохидрат 228g Покриваме чашите със стъклен капак не плътно. Поставяме ги в микровълновата печка и я настройваме на 700 W. Осветяваме 3 пъти по 1 минута с 30-секундни почивки между сеансите. Изчакваме романтиката да се охлади до температура. Изсипваме 300 ml вътрешна вода с лед в нея и разбъркваме добре. Почти веднага ще възникне йодокетон Филтрираме на филтър и още 2 или 3 пъти Измиваме водата Кристализация 1 г йодокетон добавяме 0,5 мл или 0,7 мл дсм, смесени в каничка, и поставяме във фризер -20 за една нощ След една нощ го филтрираме и след това го изсушаваме. Добив 210 g до 215 g чист йодокетон ще ми стигне ли?
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
По какъвто и да е начин да се замени р толуен сулфонова киселина.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Има ли разлика в добива между I и Br група за етапа на аминиране?
 

fuckypu

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 26, 2022
Messages
17
Reaction score
12
Points
3
Bk4 е по-добре да се направи 4mmc и по-силен като jk4
 

mrreese

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
@WilliamDampier бих ли могъл да използвам 4'-хлоропропиофенон вместо 4'-метилпропиофенон?

Съжалявам за глупавия въпрос, но прочетох, че и двата фенона имат сходно поведение.
 

Didi

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2022
Messages
31
Reaction score
18
Points
8
Английски мат
 

Karam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 25, 2022
Messages
4
Reaction score
1
Points
1
طريقةКак да приготвяме метамфетамин с йод, фосфор и ефедрин
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Здравейте, мисля, че да, можете да го направите.
 

hustla

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 20, 2022
Messages
8
Reaction score
5
Points
3
Възможно е да се възстанови меден (II) оксид след йодиране, да се измие и по-късно да се използва отново, нали? Това е катализатор?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
той свързва HI, като по този начин измества равновесието на реакцията към образуване на йодпропиофенон
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Въпрос за начинаещи, но дали добивът до метил катинона е по-висок при йодния, отколкото при бромния?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Може би малко по-висока, но реакцията е по-бърза, отколкото с Br
 

Zefsaid23

Don't buy from me
New Member
Joined
May 4, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Здравейте, въпрос за начинаещи: Мога ли да използвам пропиофенон вместо 4'-метилпропиофенон, за да направя ефедрон (меткатинон) ?
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
От пропиофенона ще се получи метатинон, да. Същите стъпки, афаик, просто го заменете и направете математиката за моловете и т.н. Но аз също не съм химик, просто харесвам темата.
 

4-MMC118

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Използване на йод CAS7553-56-2 или CAS 12190-71-5?
 
Top