Основи за пречистване на аминни групи чрез адукция с натриев бисулфит

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Наскоро видях дискусия в някаква RC общност, в която се казваше за амф група и пречистване на 4mmc чрез бисулфитен адукт.

Като се имат предвид моларните пропорции, споменати там, не мисля, че този маршрут е разработен от професионалист. Но аз го донесох тук, за да го обсъдим: може би си струва да му се обърне внимание.

Накратко, той се описва в следните стъпки:

1. Базата се екстрахира с NaOH и се разделя с разтворител (DCM, хексан и т.н.).
2. Воден разтвор на натриев бисулфит NaHSO3, добавен в огромни моларни съотношения 1:4 или дори 1:5 (където 1 е основа, а 4 е бисулфит) към основата, разтворена в разтворителя.
3. Бисулфитният адукт се утаява веднага и се промива с допълнителен разтворител
4. Промитият бисулфитен адукт се превръща обратно в основа чрез добавяне на натриев карбонат Na2CO3 в същите огромни моларни съотношения 1:4.
5. Базата се отделя
6. Работата е свършена

Казано е, че този път е подходящ за метамфетаминовата и амфетаминовата група, както и за 4mmc.

Разбирам принципа: натриевият бисулфит има слаби киселинни свойства и може да превърне някои основи в натриев адукт, който очевидно се утаява в такива разтворители като DCM, етер, хексан и вода. Но не съм открил нито един добре известен протокол за такова използване на натриев бисулфит.

Макар че има няколко добре познати протокола, когато този начин (с различни разтворители) на образуване на натриев адукт се използва във фармацевтичното производство, но обикновено за пречистване на кетони.

Някакво мнение на експерти за този път?
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Не съм експерт или дори запален любител, но бих заподозрял, че и човекът, който е написал това, не е такъв. Доколкото мога да разбера, сулфитният катион е конюгираната основа на конюгираната основа на серната киселина. Според мен това означава, че той няма да образува киселина на Луис с много вещества. Металите.
Може би съм съвсем извън базата. Помолихте ме да коментирам, така че прекарах около 30 минути в разглеждане на съответната генетика и не виждам това да е жизнеспособно
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Да, аз също прочетох повече по тази тема и се опитах да я разбера. Изглежда, поне така, както е представена тук, е напълно безсмислена.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Всъщност мисля, че го разбрах. Това, за което говорите, изглежда е добавянето на натриев бисулфит конкретно към алдехид, за да се получи сулфонат. Това е добре позната реакция, която се вписва добре в това, което предлагате, и работи. Много алдехиди се превръщат в лекарства, а сулфонатът ми звучи като киселина на Луис
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Но така или иначе, натриевият бисулфит реагира както с амини, така и с кетони. А вероятно и с други органични съединения (примеси). Превръщаме всички тях в бисулфитни адукти, след което ги връщаме обратно на предишния етап. Така че изглежда безполезно, ако се стремим да отделим органични съединения.
Но за неорганични съединения тя ще работи добре. Но за това отново е достатъчна екстракция на база.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Изглежда логично място да публикувам въпроса сиһттр://........

Трябва да тествам за успешен синтез на MDP2P от окисление на Wacker на сафрол, бензохинон, паладиев хлорид (рецепта на Bright Star, подкрепена от Total Synthesis II на Strike, модификациите на Methylman и Dr. Drool и вероятно още дузина други ресурси)
Това беше първият ми опит и доведе до жалко нисък добив, така че дори не съм се занимавал с последната стъпка - бавна дестилация на разтворителя от MDP2P. Той стои във фризера.

Първи въпрос - всички ли сме съгласни, че капването на MDP2P в наситен разтвор на натриев бисулфит ще доведе до образуване на утайка?
Въпрос № 2 - би ли се появила същата утайка, ако капването на MDP2P все още се смесва с разтворителя на RM (реакционната смес) или е от решаващо значение първо да се изолира MDP2P от разтворителя?
Въпрос № 3 - някакви съвети за приготвяне на наситен разтвор на натриев бисулфит?
Въпрос № 4 - кое е по-лесно за изолиране/пречистване на MDP2P: дестилиране на разтворителя за изолиране на MDP2P или добавяне на цялата смес от MDP2P/разтворител към наситен натриев бисулфит, след което филтриране на утайката от MDP2P
 
Top