BBgate отива в Африка

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Как едно психеделично растение помага на габонците да поддържат връзка с предците си и какво е накарало белите хора да се заинтересуват от него?

Нима Пол Томби е ръководител на Габонската асоциация по традиционна медицина, жрец на африканския психеделичен култ Бвити, син на краля на народа Мембе и електротехник по основна професия. Редакционният екип на BBgate пътува до родината на африканския шаман, за да разговаря с него.

- Нека разкажем на нашите читатели какво е бвити. Много хора знаят, че това е култ, основан на използването на свещено растение - ибога. В някои страни алкалоидът на това растение (ибогаин) е забранен. Но учените отдавна активно се интересуват от свойствата му, а някои наркомани, например в САЩ, подкрепят използването му за облекчаване на тежки форми на наркомания. Разкажете ни за ибога от вътрешната страна на системата, където тя изпълнява много различни функции.

- Бвити е древна традиция. Да, ибогата е от голямо значение за нас. Вярваме, че тя е свещено растение, живо същество, което може да лекува огромен брой болести, включително такива, които сега официално се смятат за нелечими. Но аз съм скептично настроен към изолирането на ибогаин от ибога, към факта, че някои хора използват това вещество без останалата част от растението, извън контекста. Това идва от погрешното разбиране, че ибогата е важна в своята цялост.

ZGkbFc2N6y


В Габон това растение се използва по малко за лечение и в значителни количества за посвещаване в бвити. По време на инициацията човек преминава определена граница в себе си, преминава границата на световете. Ибога има такова свойство - да кара човек да се изправи пред въпросите си, да ги преосмисли. Той бива посещаван от видения, духове идват при него, но тук всичко е напълно индивидуално и различните хора виждат различни неща.

След като човек премине инициацията, той става баанзи, последовател на бвити. Така той навлиза в тази традиция, а занапред може да го очакват и други посвещения, защото ибогата кара човек да разбере целта на живота си и отваря присъщите му способности.

- Известно е, че ибогата е кардиотоксично растение и е опасно да се консумира в големи количества.Как служителите на бвити регулират количеството ибога, което дават на даден човек?

- Не смятаме, че ибога е отровно растение. Но гледаме теглото и здравето на човека, преди да се съгласим на обред. Хората със слабо сърце не бива да се подлагат на него. Освен това даваме на човека доза по доза и наблюдаваме реакцията му.

- Важна част от традиционната габонска култура е почитането на духовете на мъртвите. Много често по време на инициации хората виждат своите починали предци.Какво означава смъртта за бвити?

- Ние живеем със смъртта заедно, всеки ден. Винаги общуваме с нашите предци.

CKPW0Er7e9


"Съществува метафората на кръстопътя, който представлява нещо междинно между приемствеността и разрива и е едновременно пътят, който продължава, и пътят, който трябва да бъде пресечен. Образ, който още по-силно внушава приемственост, е пъпната връв, която свързва живота и смъртта. Пъпната връв винаги присъства в bwiti и е представена чрез червено-бяла сплитка от ямс. Тя се носи около кръста и се държи в лявата ръка по време на молитвата, когато се изброява родът. В края на краищата родословието е, образно казано, дълга поредица от пъпни връвчици, които свързват човека един с друг, с предците и с великите богове в страната на мъртвите.

Когато баанзи умре, родословието му се изрича, за да предупреди всички онези предци, които ще го посрещнат в своя свят. Този ритуал "разчиства пътя" за родословието. Рецитацията, наречена отваряне на вратите на смъртта (kutu mbf awu), е мотив, който се повтаря в цикъла от песни... И накрая, има още един образ - огледалото, използвано при инициацията... и в него родоначалникът, всъщност отражение на посветения, се появява по време на последните етапи на сеанса с ибога.
Този образ предполага не само приемственост, но и единство на живите с мъртвите".

- J. Fernandez, "Bwiti: Етнография на религиозното въображение в Африка"

- За известно време, по време на колониалната епоха, култът към бвити е забранен. Но първият президент на независим Габон, Леон Мба, който поема управлението на републиката през 1961 г., е последовател на бвити.Има ли неговата личност някакво влияние върху развитието на вашата традиция?

- Не, не бих казал, че е повлияла на нещо. Разбира се, много хора се развеселяват, защото Леон Мба е бвити, а за някои хора това може да е въпрос на гордост. Но самата ни традиция не е засегната.

- Факт е, че тя никога не е била прекъсвана, знанието се е предавало през цялото време, макар и тайно. Имахме много врагове, включително и някои мисионери, като монсеньор Волкер [Андре Рапонда Волкер е католически свещеник, етнограф и културен активист, с произход от Мпонгве], чиято фондация продължава да работи в Габон. Обвиняваха ни в различни лоши неща, но беше невъзможно да ни забранят и потиснат, защото дейността ни беше за добро, а бвити е важна част от културата на хората. Сред мисионерите обаче имаше не само противници на бвити, но и хора, които бяха доста благосклонни, а някои дори сами станаха привърженици на бвити. Например монсеньор Алберт Швайцер.

B4BzH03OSn


-Говорите ли за същия д-р Швайцер, големия хуманист и носител на Нобелова награда?

- Да, той е много уважаван, дори, може да се каже, почитан човек в Габон. Народът има благодарен спомен за него. Швайцер е бил музикант, лекар и християнски мисионер. Той е дошъл в Африка, за да лекува хората, да ги спасява по време на огромни епидемии, и е успял много. Традицията на бвити е помогнала на Швайцер да спечели доверието на габонците, да придобие статут, а знанията, които е прилагал, е комбинирал със знанията, които е придобил в Европа.

- Известно е, че Швайцер е използвал ниски дози ибогаин за облекчаване на умората при пациенти. Освен това ибогаинът, който по това време се произвеждал законно от френски фармаколози, получил търговското наименование "Ламбарен" - по името на района, в който се намирала известната клиника на д-р Швайцер.Но това, което не осъзнавах, беше, че Швайцер е бил запознат с бвити не само като наблюдател...

- Швайцер не е имал друг избор, освен да поеме по пътя на бвити, защото му е било необходимо, първо, да намери общ език с хората от Габон, и второ, той неуморно е изучавал лечебните растения на нашата страна и ги е използвал в практиката си. В това няма нищо особено, защото бвити е отворен за хора с различни възгледи. Ето защо също така вярвам, че бвити не е религия, а традиция. Всъщност има различни мнения, но аз вярвам именно в това.

PrEWyzqGde


Факт е, че сред привържениците на бвити има представители на най-различни религии.

Към нас се обръщат католици, контактуваме и с привърженици на вуду в Бенин, Того и Нигерия. Повечето последователи на бвити са и сами покръстени. Бвити съществува от векове, това е древна и уважавана традиция на народите банту. Религиите по земите на Габон се появяват по-късно. Освен това сега ние, хората от племето бвити, изучаваме различни религии и култури и можем да вземем нещо от тях. Например изучавахме будизма и сега си имаме свой Буда.

- А ваша собствена Дева Мария?

- Не, няма, но има нещо много подобно, което напомня на Света Богородица.

- Според етнолозите народите банту са възприели практиката на използване на ибога от пигмеите. Това е отразено в някои легенди, като например легендата, че първият храст ибога е произлязъл от останките на убит пигмей, чиято съпруга, изяждайки части от растението, е можела да разговаря с неговия дух и с духовете на предците си.Какво можете да кажете по този въпрос?

- Да, нашата традиция идва от пигмеите. Те са били първите носители на мъдростта на гората. Когато банту дошли по тези земи, те се срещнали с горските обитатели, пигмеите, и им предали знанията си.

NTOq2h90Kw


-Какви са отношенията ви с пигмеите сега?

- Процесът на предаване на знания не е спирал. В гората живеят хора, които ние не притесняваме и не докосваме, оставяме ги насаме с гората, с техния живот. А пигмеите сега, разбира се, участват в ритуалите на бвити.

Продължаваме да учим много от пигмеите.Не смесваме нашия начин на живот с този на пигмеите, не се намесваме в живота им, но общуваме с тях.

Има едно горско селище на пигмеи, до което се стига за три дни пеша от Либревил [столицата на Габон]. Няма транспорт и е доста трудно да се стигне до там. Понякога каним пигмеи от това селище на нашите церемонии. Те имат специфични познания. Самият аз прекарах седем месеца в гората сред пигмеите, това беше, така да се каже, жертва, моят принос. Сега, благодарение на знанията, които получих там, мога да лекувам хората.

- Има ли други специалисти по ритуали в бвити, освен лечителите?

- Разбира се. Има различни пътища и йерархия. Първо ставаш баанзи, после комбо и едва след това нима като мен. Нима е човек, който взема духа на гората и го използва, за да лекува хората. На определени етапи осъзнаваш какво ти е по-близко и можеш да станеш не лечител, а например ясновидец и гадател. В бвити има много различни знания и направления. Аз принадлежа към бвити гонде, т.е. към бвити на Луната, и ние имаме специална връзка с Луната. Съществува и терминът nganga. Той се използва по-често в селата. Както вие отивате на лекар, така и ние отиваме при нганга, за да решим здравословните си проблеми. Аз също съм nganga.

06kUZlqfJ8


-Д-р Швайцер баанзи ли беше или нима?

- Той започна с баанзи и след това напредваше все по-високо.

- Как станахте нима?

- Първо ме научи баща ми. А след това други интелигентни хора ми предадоха знанията си за тази традиция. Баща ми Жан Цанга беше велик шаман и крал на етническата група Мембе. Той почина не много отдавна. Сега кралят си отиде и ние чакаме нов, търсим отговорен човек, който да поеме властта. Това е много трудна процедура и много сериозна роля за групата Мембе.


- Колко души сте излекували и колко души сте посветили в култа на бвити?


- Не мога да ви кажа броя на хората, които са били излекувани, въпреки че имам тетрадка, в която записвам всички посетители и те всички се подписват. Що се отнася до посветените в бвити, това са около стотина души.

- Изброихте специализациите на адептите на бвити, като назовахте ясновидството и лечителството. Има ли някаква специализация, свързана с бойна магия?Нападат ли се жреците на бвити помежду си, поддържат ли отбрана?

- Съществуват някои процедури за нападение и отблъскване на атака. Но ние нямаме такава специализирана област. Като цяло основното нещо, което всички защитаваме, е бвити. А бвити от своя страна ни защитава, дава ни сила. Да, има конфликти между някои направления на бвити. Това може да е конкуренция, но по-често става въпрос за различни идеологически подходи, т.е. за различие във възгледите за това как да се служи на бвити. Но като цяло бвити ни помага да бъдем една мирна нация, въпреки че в Габон има 70 етнически групи.

QUOgIaTkX4


- Сътрудничат ли си традиционните лечители с конвенционалната медицина? Работят ли габонските лечители заедно с лекарите в бели престилки?

- Да, има такова сътрудничество. ние обменяме знания. Организират се срещи между лекари и лечители под егидата на СЗО. А след посещението ми в Германия ще отида на едно място в Габон, в Медицинския изследователски център "Масуку" във Франсевил, където ще се науча как да лекувам диабет и проблеми с кръвното налягане.

- Има ли клиники в Габон, в които терапията с ибогаин се прилага от лекарите, а не от нганга?

- Не, няма такива клиники. Ние сме в самото начало на сътрудничеството между шамани и лекари. Вече започнахме да изброяваме всички наши лечители, но на нашите обществени организации им предстои много работа.

VpicTJXbU9


- В последно време бвити привлича много духовни търсачи от цял свят, които пътуват до Габон и Камерун - някои за прозрения, други просто за специални усещания и екзотика. Имали ли сте интересни преживявания с хора от други култури в практиката си?

- По принцип посвещението винаги променя човека. Той идва при нас с едни убеждения и си тръгва с други. Трудно е да се откроят някои особености, защото всеки човек има своя уникална съдба... Но има една интересна история с човек на име Кристоф Мателе. Той беше французин, който служеше в една военна база за бели хора. Обучавал се в неговата военна структура, отишъл в родината си, скитал из Европа и изведнъж разбрал, че трябва да се върне в Габон. Живееше с мен, не премина през инициация, просто ни наблюдаваше, понякога ядеше ибога. Той ни изучаваше. В крайна сметка реши да премине инициацията си в бвити, след което остана в Либревил. Година по-късно Кристоф се отказа от френското си гражданство, прие габонско гражданство и сега живее в нашата страна, оженил се е за габонка, изучава ибога и танците бвити.


-Какво ви хареса в Германия, откъдето наскоро пристигнахте?

- Гостоприемство. Когато долетях тук, си мислех, че ще ми е много трудно, че наоколо ще има куп хора, които не разбирам, които ще говорят на чужд език. А факт е, че Германия не е много отворена към африканците. Те не знаят много за нас тук. Но в крайна сметка посещението ми мина добре и съм благодарен на всички.

-Благодаря ви за разговора.

Препоръчваме на заинтересованите читатели да разгледат и другите ни публикации за ибогаин на BBgate. Ибогаинът е изключително интересен от научна гледна точка и е обещаващ в медицината.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ибогаинът не е кардиотоксичен сам по себе си, тъй като причинявайки клетъчна смърт на сърдечните миоцити, той се намесва в електрическата проводимост на сърцето. Много лекарства могат да направят това, така че е разумно да не се смесват лекарства, които причиняват тази електрическа аномалия. Това, което се нарича, е "удължено QT (или QTc - коригирано QT)" Сигурна съм, че всички са запознати с начина, по който изглежда сърдечната траектория на ЕКГ/ЕКГ. Върховете на трасировката са обозначени с буквите PQRST, Р-вълната съответства на предсърдията (горната камера на сърцето), а QRS съответства на камерата, която изпомпва кръв от сърцето, а Т-вълната е реполяризацията на камерата, за да бъде готова да изпомпва отново от действието на сърдечните нерви (произхождащи от синусовия възел). Това, което някои лекарства могат да направят, е да объркат йонните канали, които участват в изпомпването на сърдечните миоцити. Ако времето между Q-вълната и Т-вълната (деполяризацията и реполяризацията на камерите) се увеличи, това по принцип може да изкара от строя електрическото време и биенето на сърцето, поради липса на по-добър начин да се опише. Това може да доведе до камерно мъждене, при което камерата, особено лявата, не изпомпва адекватно кръвта от камерата си, защото мъждее (почти като трепери).

За да стане опасен удълженият QT/QTc интервал, е необходимо сърдечната честота да спадне до около 60 удара в минута, а най-често лекарствата, които удължават QT вълната, забавят и сърдечната честота, така че ако сърдечната честота спадне до 60 или по-малко в комбинация с удължен QT интервал, има голяма вероятност да се стигне до камерно мъждене. Въпреки това, ако имате удължен QT/QTc, докато сърдечната ви честота остава над приблизително 60 удара в минута, рискът от възникване на камерно мъждене (и последваща необходимост от шок от външен дефибрилатор) е много малък, ако не и почти нулев.

Опитвал съм ибогаин няколко пъти, това е много интересно лекарство. Нямам естествено дълъг QTc, нито приемам лекарства, които удължават QT интервала. Очевидно практикуващите в Бвити знаят, че ибогаинът пречи на сърцето, и затова преди всеки човек да премине през ритуала на ибога, той прекарва няколко дни, правейки "упражнения за блуждаещия нерв", така да се каже, карат го да се "понася", което активира блуждаещия нерв, карайки сърдечния ритъм да се забави. След няколко дни на това, ще има компенсация за няколкодневното активиране на блуждаещия нерв, така че сърдечният им ритъм ще бъде малко по-бърз след няколко дни на активиране на блуждаещия нерв. По този начин, когато Ибога причини удължаване на QT интервала, сърдечната честота най-вероятно ще остане над 60 удара в минута и значително, ако не и напълно, ще намали риска от камерно мъждене, тъй като електрическата система на сърцето и собствената му вътрешна честота на ударите на миоцитите няма да се разминат или синхронизират. Това води до освобождаване на камерите от ритъма, предизвикан от синусовия възел/кардиалните нерви, и започват да бият неравномерно от некоординираните действия на всички миоцити, които не се съкращават в синхрон.

Ако някой приема някакви лекарства по лекарско предписание, би било разумно да провери дали лекарството причинява удължаване на QT интервала и да внимава за това, преди да добави други лекарства, които удължават QT интервала, което води до много дълъг интервал. Много лекарства могат да причинят това, известно е, че метадонът причинява това, някои антидепресанти причиняват това и дори някои антибиотици причиняват това. Макар че би било идеално да се направи ЕКГ, за да се види дали имате "естествено" удължен QT интервал без лекарствата, които го причиняват, някои хора го правят, би било добре да се знае, но не съм сигурен колко лесно много от нас могат просто да си направят ЕКГ преди време, ако ще експериментират с Ибога сами. Въпреки това много от центровете за оттегляне, които лекуват зависими с ибогаин, ще направят опис на наркотиците и изходно ЕКГ, за да видят дали QT интервалът ви вече е разширен/продължителен. След това ви наблюдават отблизо, като се уверяват, че сърдечната честота не спада до диапазона от 60 удара в минута, където удълженият QT интервал би се превърнал в проблем.

Просто исках малко да изясня това, тъй като не е "кардиотоксично" само по себе си, това обикновено означава, че лекарствата причиняват смърт/увреждане на сърдечните клетки директно, в този случай лекарството се намесва в електропроводимата система и много лекарства могат да направят това. Ето защо е добре да знаете собствения си базов QT-интервал и какъвто и да е QT-интервал, ако случайно приемате лекарства, които причиняват удължен QT-интервал, и след това да прецените риска/решението си за приема на ибогин, като имате предвид, че сте изложени на риск от камерно мъждене и внезапна смърт, ако не ви бъде направен дефибрилатор или не ви бъде поставен нещо, наречено "пейсър", който доставя по-слаби електрически шокове, за да поддържа херта да бие по-бързо.


Бих се радвал да помогна на ББгейт в отдела за здраве/здраве/намаляване на вредите, тъй като имам определено образование и опит в областта на медицината, по-специално неврологията и неврофармакологията, ако разбирате какво имам предвид, не съм медицинска сестра, лекарски асистент, фелдшер или медицинска сестра, имам повече образование и подготовка от тези хора, ако разбирате какво имам предвид.
 
Top