Размер на зърнометрията/порьозността на фунията на Бюхнер

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Човек би предположил, че колкото по-фина е зърнистостта, толкова по-добре. Но след като имам 0 опит с това, има ли наистина значение? Забавя ли се значително процесът на филтриране, за да се получи фина фрита (15-40 микрона) в сравнение със средна фрита (40-80 микрона)? Ако не, тогава трябва ли да приема, че трябва да взема фината фритюрност? Разбира се, фокусът ми е върху общата о-химия/тайните неща...
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Открих, че в по-големи зърна получавам доста продукти, които засядат във филтърната хартия. Който мога да извлека с разтворител. Това е просто допълнителна работа и аз предпочитам по-фина зърненост.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
искате да кажете, че с грубата песъчинка се залепва повече, отколкото с по-фината? очарователно. Човек би си помислил, че е точно обратното. Бих могъл да видя това, макар че има повече повърхност, в която нещата да се забиват. Има ли това значение за скоростта на филтриране? Пренебрежимо ли е и на кого му пука, или изобщо има значение?
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
За мен няма голяма разлика по отношение на скоростта на филтриране. Просто филтрирам няколко минути по-дълго.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Здравейте, зависи от мащаба на филтрацията ви. Бих ви препоръчал да използвате 40-80. Можете да контролирате филтрацията чрез размера на порите на филтриращата хартия. Също така препоръчвам да използвате филтър Шкот за малки мащаби.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Свързан с това въпрос, колко вакуум трябва да използвам? Играех си с моята фуния на Бюхнер и я надух до -15 psi и водата, която минаваше през фритата, се превърна в пяна. Не очаквах това. Не съм сигурен дали беше, защото използвах парче кафяв хартиен плик за филтърна хартия, или защото дори не помислих да измия фунията, преди да я използвам за първи път. Или пък причината беше в използването на прекалено голям вакуум. Филтрирах кокаин HCl във вода, като се опитвах да премахна неразтворимите примеси.
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Ако се пени, това обикновено означава, че кипи. Използвайте по-малко вакуум.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Би било странно водата да кипне при стайна температура и налягане -15 psi. Струва ми се, че водата може да кипне при 174 °F, просто правя изчисления в главата си. Това обаче е нещо, което не бях взел предвид. Не знам защо манометърът има + и - psi, но звучи нелепо да се каже -15psi. Предполагам, че трябва да е +-0 A PSI, тъй като налягането на въздуха е (когато изчислявам налягането, т.е. теоретично) 14,7 psi на морското равнище
 
Top