Извличане на кофеин от чай

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Въведение (кратко въведение, защото знам, че познавате това съединение): Кофеинът е стимулант, който може да бъде получен чрез синтез или екстракция, екстракцията може да бъде от кафе на зърна, разтворимо кафе на прах, чаени торбички, чаени листа.
Ще разгледаме възможността за използване на чаени торбички.

Химикали:
90 ml дихлорметан
Вода (ако имате вода с лошо качество от мивката, дори не си помисляйте да я използвате за екстракция, ако имате такъв проблем, можете да си купите бутилка вода от магазина)
12 или 13 пакетчета чай
12 г Na2CO3

Екстракция:
Слагаме 12 пакетчета чай в бехеровата чаша и добавяме 125 ml вода в бехеровата чаша и изсипваме 12 g натриев карбонат, довеждаме разтвора до кипене, ако екстрактът е наистина тъмен, добавяме 65 ml вода и повтаряме процеса два пъти, добавяме разтвора в делителната фуния и добавяме 3 пъти dcm, за да отделим течността на кофеина, използваме дестилация, за да отстраним dcm, след което получаваме нашите кристали кофеин.

Добив: 1,2 грама (55%)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Кофеинът може да бъде закупен в аптеката без проблеми. Кому е нужно да извлича кофеин от чай? =)
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Знам, че в някои държави се продава само с рецепта, така че мисля, че за хората, които не могат да си набавят кофеинови таблетки.
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
В него може да има примеси.
 

B.d.p.n.e

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2023
Messages
36
Reaction score
35
Points
18
Deals
2
Мога ли да направя същия процес, като използвам кафе или хапчета вместо чай?
 
Top