Променяща се политика по отношение на канабиса

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
MRkAVG8xIe


Лечението на разстройства, свързани с употребата на опиоиди, трябва да се съобразява с променящите се политики за канабиса, за да се увеличат максимално възможностите на хората за възстановяване.

Съединените щати преживяват тежка епидемия от свръхдоза, която първоначално беше причинена от злоупотреба с болкоуспокояващи, а след това отне живота на много хора заради хероина и синтетичния опиоид фентанил.


По данни на
Центъра за контрол и превенция на заболяванията
миналата година са регистрирани над 81 000 смъртни случая вследствие на свръхдоза опиоиди.
Igw0ofJ1v8

Милиони американци страдат от разстройство, свързано с употребата на опиоиди, но към 2021 г. четирима от всеки петима от тях не са получавали необходимото лечение. Това обяснява критичната необходимост от разширяване на достъпа до медикаментозно подпомагана терапия, която да помогне на хората да се възстановят.

Една от основните пречки пред ефективното лечение е ограничаването на употребата на канабис за потенциалните пациенти. Понастоящем много програми, които помагат на хора с опиоидно разстройство, изискват от участниците да се въздържат от употреба на канабис, за да могат да се включат в лечението. Този подход подчертава сериозна грешка в областта на медицината на зависимостите: консервативната ни позиция по отношение на канабиса често води до изключване на хора от програми, които могат да им помогнат.

2ZYtcJ1fon

Пренебрегваме изследването на потенциала на канабиноидите, без да забелязваме, че някои от тях могат да имат терапевтични ползи. Подобна недалновидна политика е лишила хиляди хора от помощта, от която се нуждаят, и е пренебрегнала потенциала на канабиса за общественото здраве.

За да се справим ефективно с опиоидната криза, трябва да преосмислим отношението си към канабиса и да разработим по-всеобхватни и ефективни лечения, като внимателно анализираме рисковете и ползите.


През последното десетилетие отношението към канабиса в Съединените щати претърпя значителни промени с ескалирането на опиоидната криза.
Канабисът се е превърнал в четвъртото най-популярно психоактивно вещество в света след алкохола, кофеина и тютюна и съдържа повече от 550 различни компонента, най-известните от които са делта-9-тетрахидроканабинол (THC) и канабидиол (CBD).

До момента 38 щата и Вашингтон са легализирали медицинската употреба на канабис, а някои щати дори са признали опиоидното разстройство като основание за медицинска употреба, въпреки че все още липсват надеждни данни.

SIXYZArREk

Администрацията на Байдън наскоро предложи прекласифициране на канабиса като по-малко вредно вещество на федерално ниво, което на практика би легализирало употребата му за медицински цели в цялата страна. Това прекласифициране може да представлява сериозна промяна във федералната политика, но новата регулация е в противоречие с традиционните подходи за лечение на свързаните с опиоиди разстройства.

В Съединените щати метадонът, който е животоспасяващо лекарство за лечение на разстройства, свързани с употребата на опиоиди, се отпуска чрез федерално регулирани програми, които предотвратяват това пристрастяване. Тези специализирани клиники осигуряват ежедневни дози метадон, както и консултации и друга подкрепа.

В много от тях обаче се прилагат строги политики на въздържание, които отказват лечение на хора, за които е установено, че имат канабис или негови компоненти. Тази забрана се основава на предположението, че канабисът може да попречи на процеса на възстановяване.

qrxogu7e6o-jpg.49913


С нарастващата легализация на канабиса и променящото се обществено мнение е очевидно, че традиционните политики на въздържание се отдалечават все повече от нарастващото приемане на канабиса в обществото. Появата на концепцията "Калифорния трезвен", при която хората се отказват от алкохола и другите наркотици, но продължават да употребяват канабис, допълнително подчертава това разминаване.

Политиките на въздържание се основават на схващането, че употребата на канабис може да окаже отрицателно въздействие върху лечението на разстройство, свързано с употребата на опиоиди. Нови доказателства обаче, включително резултатите от последните систематични прегледи и
мета-анализа, проведен през януари, опровергават това мнение.

Последното проучване, което обхваща данни от 4-15 месеца проследяване, не открива значима връзка между употребата на канабис и рецидив на немедикаментозна употреба на опиоиди сред лекуваните лица. Тези констатации налагат преосмисляне на ролята на канабиса и неговите канабиноиди в процеса на възстановяване, както и преоценка на това как политиките, свързани с употребата на канабис, влияят върху достъпа до лечение и задържането в него.

AvenYj0Uzp


Някои механистични проучвания предполагат, че канабисът и неговите компоненти могат да имат положително въздействие при терапията на разстройство, свързано с употребата на опиоиди. Например липсата на някои проучвания показва, че THC може да намали нуждата от опиоиди при лечението на болка, а
CBD може да спомогне за намаляване на поведението, свързано с търсене на наркотици, и на желанието, предизвикано от външни стимули.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9117273/
За потвърждаване на тези констатации обаче са необходими допълнителни изследвания.
Трябва да се преодолеят много впечатляващи стъпки, преди който и да е компонент на канабиса да се счита за одобрено лечение на разстройство, свързано с употребата на опиоиди.

SAzFYBbcVo

За да получи едно лекарство одобрение от FDA, то трябва да премине през строга оценка по златния стандарт: рандомизирани, двойно слепи, плацебо-контролирани клинични изпитвания с участието на хора. при такива проучвания участниците се разпределят на случаен принцип в групи, в които едните получават изследваното лекарство, а другите - плацебо. Агенцията обикновено изисква минимум две добре планирани проучвания, включващи повече от 200 души, преди да може да започне процес на одобрение на ново лекарство. до момента само малък брой проучвания са оценили конкретно ефикасността и безопасността на канабиноидите при лечението на опиоидни разстройства.

Обикновено агенцията изисква минимум две добре разработени проучвания, включващи повече от 200 души, преди да може да започне процеса на одобрение на ново лекарство.

Досега само малък брой проучвания са оценявали конкретно ефикасността и безопасността на канабиноидите при лечението на разстройство, причинено от употреба на опиоиди. Ето защо, докато тези резултати не бъдат потвърдени в по-големи проучвания, към идеята за използване на канабиноиди за лечение на този проблем трябва да се подхожда предпазливо, като се разчита на вече тествани и одобрени лечения.

MbmQaHTfjN


Възстановяването от разстройство, свързано с употребата на опиоиди, е сложен процес. За някои хора пълното въздържание може да е идеалното решение, но за много хора в ранните етапи на възстановяването това понякога е нереалистична цел.

Стратегиите за намаляване на вредите, които се фокусират върху минимизирането на риска, осигуряват по-състрадателен и практичен подход. Политическите решения, които незабавно изключват хората от програмите за лечение поради тяхната повторна употреба на канабис, не отчитат сложността на възстановяването. Освен това подобни мерки могат непреднамерено да подтикнат хората да се върнат към опасни незаконни опиоиди като фентанил и неговите производни.

Много проучвания показват, че са необходими промени в политиката. Настоящите данни поставят под въпрос целесъобразността на политиките на нулева толерантност, които отхвърлят възможността за лечение на разстройства, свързани с употребата на опиоиди, зависими от употребата на канабис. И все пак достъпът до животоспасяващи лекарства продължава да бъде от решаващо значение за процеса на възстановяване.

XUgk4BtR5v


Подчертаваме, че не призоваваме за употреба на канабис при възстановяване от опиоидна зависимост. Вместо това наблягаме на необходимостта от внимателна и индивидуализирана оценка на ролята на канабиса в терапията.

Доставчиците на здравни грижи следва да наблюдават употребата на вещества и откровено да обсъждат с пациентите въздействието на канабиса върху тяхното възстановяване, включително въздействието върху болката, абстиненцията и желанието за употреба на други вещества по немедицински причини.

Сложната връзка между канабиса и възстановяването от опиоидна зависимост трябва да бъде проучена. Бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху безопасността и ефикасността на канабиса и неговите компоненти при лечението на симптомите на опиоидната зависимост, както и върху това как различните продукти от канабис и моделите на консумация влияят върху резултатите от лечението. Такива изследвания, съчетани със смислени клинични разговори, могат да доведат до по-индивидуализирани и ефективни методи на лечение.
 

Attachments

  • qrxOGu7E6o.jpg
    qrxOGu7E6o.jpg
    401 KB · Views: 9

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Това е много интересна статия и е добре написана. Благодаря за тази информация. Приемам опиоиди повече от 25 години и именно войната срещу лекарствата с рецепта ме доведе до употребата на хероин преди около година, като преди това винаги съм се занимавал само с лекарства с рецепта като окси и други по-силни лекарства. Разбира се, бях пробвал Хероин, когато бях по-млад, но не ми харесваше, защото не беше винаги един и същ като лекарствата. При лекарствата с рецепта знаеш какво получаваш всеки път. Веднъж взех субоксон в продължение на 4 години и честно казано, от него ми стана по-зле. Той ми причини доста други проблеми, които няма да споделям, но всеки реагира по различен начин на лекарствата, а що се отнася до субоксона, не вярвам да има достатъчно дългосрочни проучвания, които да докажат, че е по-безопасен в дългосрочен план като лекарство за лечение, защото някои хора се нуждаят от дългосрочно, но те използват това като оправдание за канабиса, но ние знаем много повече за канабиса, отколкото за лекарства като бупренорфин, само че не в официално качество чрез официални одобрени канали.

Интересен пример; бупренорфинът сам по себе си може да бъде ефективен за лечение на болката, но той също така се свързва с му-рецептора и в резултат на това намалява способността на лекарства като оксижен да действат за лечение на болката. Приятел с рак, който приема кратко и дългодействащо окси за болка, имаше д-р, който реши да тества бупренорфин като дългодействащ с краткодействащ, за да замени дългодействащия окси, и това причини много болка и дискомфорт на този човек за повече от 2 месеца, докато не разбрах за това и не му обясних защо изпитва повече болка. Очевидно лекарят им не е знаел това, а фармацевтът, който пълни лекарствата, не е казал нищо. Лекарите не са обучени по фармакология, както би трябвало да бъдат, а само фармацевтите. Казвам това, защото канабисът помогна много на този човек през този период. Аз също съм приемал Метадон, предписан от мен самия, така че не от клиника, но го правех по същия начин, по който би го направила клиничната доза, и в продължение на 14 месеца се справях много добре, след това доставчикът ми почина, той имаше таблетките за дългодействащото си лекарство, заедно с оксид за кратък срок. Има голям напън да се заменят традиционните опиоиди с бупренорфин за лечение на болката, а не само за медикаментозно подпомогната терапия, и макар да казват, че е доста силен само за болка в малките им таблици, след като съм приемал бупренорфин само без налоксон за болка, при мен не беше така. Той наистина действа за болка, но не беше толкова добър, колкото са традиционните опиоиди в моя случай. Употребявам за болка и поради пристрастяване, но не съм потребител на нод, аз съм поддържащ потребител, функционирам в обществото.

Смятам, че канабисът трябва да се използва и вероятно ще се използва по някакъв начин за лечение на разстройство, свързано с употребата на опиоди, но това няма да е за всеки, както и другите методи не работят за всеки. Изглежда, че един от най-големите проблеми е липсата на индивидуализирани грижи, не съществува универсално лечение за ОУН, защото не всички сме засегнати по един и същи начин от опиоидите. Изглежда, че лекарите, както и политиците, които в днешно време са по-отговорни за лекарствата, които ни се предписват, отколкото нашите лекари, не знаят това, а тези, които знаят, парите ги карат да гледат встрани, освен ако, разбира се, не им пука, което е рядкост. На хората, които разчитат на д-р и клиники, трябва да се осигури достъп до добра и истинска информация, а информацията, която им се казва и която обикновено идва от места като FDA, наред с други, почти винаги е едностранчива или поне достатъчна, за да може другата страна да бъде принудена да мълчи, а тези, които не са, са толкова малко, че сега ги наричат просто луди. Канабисът и политиките в тази област не са по-различни през годините и въпреки че нещата се променят, те са толкова объркани и липсва добра и честна информация, точно както е в политиката, че хората ще изберат да вярват само в това, което смятат за правилно, въз основа на конкретния начин на мислене, който имат, и страната, която са избрали.
Правя дъвки от канабис за моя приятел с рак и те му помагат изключително много, дотолкова, че понякога взема по-малко болкоуспокояващи, защото му действат добре. В моя случай канабисът не действа за болката ми и със сигурност не ми помага за OUD. Ако можех да получа метадонови таблетки, предписани за моята OUD, по същия начин, по който моят стар, вече починал приятел го правеше за болката си, щях да мога не само да се откажа от H, но и да лекувам болката си едновременно. Ходенето в ежедневна клиника не е нещо, което всеки има възможност да прави, както в моя случай, така че като индивид продължавам и правя това, което трябва, защото съществуващата система ме провали и със сигурност ще продължи да проваля много други като мен. Ето защо се нуждаем от места като BB като форум и пазар заедно с цялата друга информация, като експертите, които пишат тези статии, и тези, които са готови да помогнат на другите със стратегии за намаляване на вредите и възможността да получат определени неща, които могат да помогнат в това отношение.
 
Top