Проект на общността; проверка на хиралност ( оптичен рефрактометър)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Имало е няколко пъти, когато съм употребявал метамфетамин, например, и съм се чудил сам на себе си: " това със сигурност не изглежда да ме качва много. Вкусът е същият като обикновено, кристалите са доста аморфни, този продукт няма дългата тънка паралелограмна форма в напречно сечение, която би трябвало да има парче метамфетамин D(R), и не е плоска квадратна люспа, напомняща стъкло на прозорец, каквато бихме очаквали от метамфетамин L(S). Сигурен съм, че много от вас са виждали разсъжденията на човека, който купил голямо количество от лидер на криптовалута и когато то не го натоварило, се изпратил в лаборатория и открил, че е 72% L(meth). Мисля, че това се случва много повече, отколкото хората осъзнават. Има инструкции и 100 параграфа дискусии за отделянето на D-meth от рацемична смес. Понастоящем откриването на това вещество е трудно, скъпо или отнема много време.
Съществува устройство, което, когато се използва правилно, може да измерва хиралността на молекулите. То се нарича рефрактометър. С него може да се измери колко и в каква посока дадена молекула огъва светлината. Действието на огъване на светлината се нарича оптична активност. Една молекула е активна само ако е хирална. Освен това, ако една молекула има повече от 1 въртяща се връзка, всички връзки трябва да се въртят в една и съща посока, за да бъде молекулата оптически активна. Рефрактометър, подходящ за. химически цели, струва около 1000 USD и повече.

1S,2R ефедринът не е оптически активен. Нетният резултат от въздействието на светлината е, че той не се огъва. Първо се огъва обратно на часовниковата стрелка, след това се огъва по посока на часовниковата стрелка, така че общо няма промяна.
1S,2S ефедринът е оптически активен, първо огъва светлината по посока на часовниковата стрелка, след това я огъва още повече по посока на часовниковата стрелка

Рацемичните смеси от изомери не са активни. Теоретично химикалът има 50 % левотарна хиралност и 50 % декстротарна, което прави нетния резултат 0, но в живота рядко се среща идеален линеен резултат. Така че 2-3° L или R са в рамките на очаквания диапазон за рацемична смес. Всяка молекула, дори всяка връзка, има определено количество ротация и това количество зависи от фактори като температурата и силата на разтвора, така че за да се получи точно измерване, тези неща трябва да се вземат предвид и да се включат като променливи в уравнението.
Реалността е, че не ни е необходимо устройство за 1000 долара, за да видим дали една молекула върти светлината, и не е необходимо точно да измерваме колко се огъва светлината. Знаейки, че тя
огъва силно светлината CC
леко огъва светлината CC
Не огъва светлина
Леко огъва светлината по посока на часовниковата стрелка
Огъва светлината силно по посока на часовниковата стрелка
Това е всичко, което искам, но искам да е евтин и преносим, за да мога да го използвам, за да разгледам даден продукт, преди да го купя. Притежавам много "неща", което означава предмети, които мисля, че мога да използвам за създаване на прототип на устройство и тестване/модифициране на дизайна, за да оптимизирам разходите и възможностите му.
Имам 5V литиеви батерии от всякакъв вид. Слушалките имат абсолютно миниатюрни батерии, а аз имам такива от стари везни, buetooth слушалки, секс играчки, тонове батерии за телефони ( но мислех за някои от миниатюрните акумулаторни 5V батерии) и led yea светлини, любителски led светлини тип железопътна линия, резистори uv led lcds, всичко това. Имам 3d принтер. Беше ми подарен и никога не съм го докосвал. Знам, че всичко е тук, както и няколко ролки с нишки. Ще правя прототипи и ще мога да ги изпращам на хора, които да ги нагласят и да направят подобрения. Нямам намерение да патентовам или да печеля от тази идея или приспособление. Мисля, че това ще бъде от полза за групата и света. Днес получих първите парчета, за които знаех, че не са ми останали наоколо. Това може да е достатъчно, за да се направят 20 или дори 50 единици
HAU392u4IN


WJSKzQEX68
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ще се радвам на техническа помощ, тъй като никога не съм виждал дори рефактометър. Надявам се, че такива като местните експерти @WillD @Marvin "Popcorn" Sutton @GhostChemist @G.Patton могат периодично да проверяват и да предлагат някои подробности. За instnce
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Рефрактометрите са с друго предназначение, а именно за измерване на индекса на пречупване, като тези уреди обикновено могат да бъдат много евтини и компактни.
Устройството, което търсите, се нарича поляриметър. То измерва оптичното завъртане на разтвора на пробата. Дори ръчните такива са доста скъпи и големи.
За щастие те се основават на прости принципи и могат да бъдат възпроизведени в домашни условия, разбира се, с известна загуба на прецизност.

Всичко, от което се нуждаете, е източник на светлина, дълга тънка стъклена тръбичка с плоски краища (можете да залепите стъклото за стъклото с епоксидна смола) с известно разширение за въздушния мехур (това се прави лесно с горелка, мека тръбичка и белите ви дробове) и поляризиращо фолио или стъкло. За по-добра точност също и луксметър (измерва интензитета на светлината или осветеността).
Източникът на светлина трябва да бъде линеен (или ви е необходим допълнителен поляризационен филтър) и за предпочитане с тесен спектър, колкото е възможно по-близък до стойността на натриевата лампа (589 nm), за по-лесно сравняване на вашите експериментални измервания на въртенето на светлината с литературните данни.
Добър и евтин източник на такава светлина би могъл да бъде червен лазерен диоден модул с мощност 5mW и дължина на вълната 635 nm, без лещи или с лещи за така наречения "дебел лъч". Както знаем, повечето лазерни диоди имат линейно поляризирана кохерентна и монохроматична светлина. Съществуват и светодиоди с много по-близък спектър до 589 nm, но той е нелинеен и по-широк, така че може би трябва да бъде допълнително покрит с някакъв теснолентов филтър, ако искате да получите подходящи стойности.

Тук можете да видите добро обяснение на това как всъщност работи:

Пример за един от най-евтините налични в търговската мрежа ръчни поляриметри (от Китай подобни могат да се купят за 300-500$):
de-labor-analytische-geraete-akruess-optronic-p1000-manuelles-polarimeter.jpg
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Благодарим за вашия принос и корекции по отношение на терминологията. Поляриметърът започва от 1000 долара, а това, което се опитвам да направя, е рефрактометър ( предполагам, но това може да е свободна терминология, просто искам да видя дали веществото огъва светлината на 20° лево, 20° или повече декстротарно или само на няколко градуса в двете посоки ( за да се допусне енантиомерен излишък). Купих си тези листове с поляризиращо фолио. Опитах се да сваля няколко от един стар телефон, но не ми беше възможно. Не съм в състояние , да разбера ситуацията със светлината, но имам много изводи lcds и такива, но ще купя правилното нещо, веднага щом разбера какво е това. Аз съм невероятен нарцис, така че няма нищо, което да не мога да направя ( в моето съзнание) Мога да принтирам платки, имам 3d принтер, оборудване за uv и епоксидна смола. Ще отворя този портфейл и ще купя каквото е необходимо. Бих могъл да си купя поляриметър, но не мога да го разнасям, а и не ми трябва нещо толкова точно. С удоволствие бих проектирал нещо, което всеки може да направи от кутия от мента И евтин монокъл или окуляр за играчки или... каквото мога да направя работещо, което не е по поръчка. В следващия пост ще обясня защо се опитвам да направя това. За съжаление далеч не съм химик, никога през живота си не съм имал курс или урок. Разполагам с оборудване, равностойно на повечето гимназиални химически лаборатории, и съм доста начетен по темата, но имам много малко лабораторен опит.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Аз казах: "Не е нужно да се прави това, което се прави,
Използвах ph ленти и преминах с по 2 точки през pKa и pKb във всяка посока
 
Top