Концентриране на оцетна киселина чрез замразяване - ВЪПРОС

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Прочетох, че можете ефективно да концентрирате оцетна киселина чрез просто замразяване на водата. Оцетната киселина има по-ниска точка на замръзване от водата при всяка дадена концентрация и колкото по-концентриран е разтворът, толкова по-висока е точката на замръзване. Както всички знаете, безводната оцетна киселина (ледена оцетна киселина) има точка на замръзване от около 16 С. При 75 % концентрация точката на замръзване е около 2 С, след което водата може да се отстрани.

Докато при 60 % точката на замръзване според тази таблица трябва да е около -10 С. Това ме обърква по някакъв начин. При -10 С водата също би трябвало да кристализира, така че какво всъщност ми остава в този момент? Течна смес от оцетна киселина и вода и замръзнала твърда вода, или обратното?

Как всъщност се прави това на практика?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Да, сместа кристализира изцяло
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Както разбирам, евтектичната точка е при -27 С и се появява някъде около 60% концентрация. Интересно ми е дали този метод за концентрация е осъществим.
Разбира се, опитвам се да произведа достатъчно количество ГАА, за да извърша синтеза на P2P чрез окислението на Байер-Вилигер.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Можете да опитате дестилация или екстракция.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Ако можете да получите безводен натриев ацетат, тогава чрез суха дестилация с натриев бисулфат се дестилира ледена оцетна киселина.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Да, ама проблемът е, че ми трябват ЛИТРИ от това нещо, а всеки метод за синтез отнема твърде много време и струва твърде скъпо. Освен това купуването на ГАА в такива количества определено ще предизвика подозрения.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
За съжаление не съществува удобен непромишлен метод за производство на безводна оцетна киселина, освен дестилацията. Що се отнася до вашата ситуация, предложих други начини за решаване на въпроса в темата за МЕК/БМК
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Да, и ви благодаря за това! Дори дестилацията да отнема много време, мисля, че ще тръгна по този път. Очевидно дестилацията на оцетна киселина до безводни концентрации също е много трудна без фракционна колона от поне един метър, а дори и тогава. Мисля, че решението ще бъде да я дестилирам до най-високата постижима концентрация и след това да я замразя фракционно.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Може би. Нека ви информирам за резултатите, на всички ще им е интересно.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Със сигурност ще. Тестът за замразяване вече започна и показа, че е труден. Скоро ще кача снимки.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Съжаляваме, но нямаме снимки. Но експериментът е направен.

Опитах се да замразя 75% оцетна киселина. При първия опит кристализацията беше постигната при -14 С, а останалата течност беше декантирана. Само от изчислението на плътността не можеше да се определи промяна в концентрацията.
Това ме натъжи и същевременно ме накара да проявя любопитство. Затова започнах да проучвам.
Очевидно в смес от оцетна киселина и вода при концентрация от около 60% се достига евтектична точка, в която и водата, и киселината кристализират при около -29 С. В концентрациите до тази точка първо замръзва водата (или по-скоро водата с по-ниска концентрация на киселина), а след тази точка първо се втвърдява богатият на оцетна киселина разтвор.
Следователно, когато замразявам 75% разтвор, течната част, която остава, трябва да се състои от 60% оцетна киселина. И да бъде голяма част от общия разтвор.

Така че при всяко замразяване съм в състояние да променям концентрацията само много слабо. Това отнема твърде много време.
Мисля, че най-добрият начин е да се опитам да го дестилирам фракционно с наистина дълга колона на Вигре (две колони от 40 см една върху друга) до възможно най-висока концентрация. След това използвайте магнезиев сулфат, за да го доближите още повече до безводното вещество, и накрая замразете последната част.

Ще опитам това следващия път.
 
Top