Най-лесен начин за получаване на разтвор на метанол/метиламин

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Интересува ме само как да направя сух разтвор на метанол/метиламин за използване при редукция на бора? Четох, че някой е добавял луга към метанол с метиламин HCl, но това не ми се струва правилно.
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
BTCboss легендата публикува за това, отначало бях скептичен, но ми подейства.

има някои вариации обаче, не можеш да сложиш 500 г метиламин хкл в 2-3 л метанол и да очакваш да работи за 1 л кетон, само защото математиката го прави, защото много от газовете изтичат
Решението.

Стига метанолът да е охладен и да е в изобилие (6-12L на L кетон), така че да може да поеме възможно най-много свободна база при преобразуването, около 1kg метиламин hcl ще се преобразува и ще запази поне ~200g метиламин свободна база, необходима за 1L P2P.

Това все още е слаб добив за фребазата, тъй като останалата част се отделя от разтвора, но все пак се получи
за мен и е удобно.

При реакцията се образува NaCl, който не влияе на реакцията, както и вода, така че трябва да използвате минимално количество сушилен агент, за да попиете водата преди редуцирането на имина с NaBH4.
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
И разбира се, както споменахте, преобразувате го в свободна основа чрез добавяне на NaOH / сода каустик / луга, точно както бихте го преобразували в газ нормално.

Другият кавиат е
че Methylamine hcl е слабо разтворим в хладен метанол. Това, което направих, беше да го разтворя при стайна температура при силно разбъркване, след което да намаля температурата, като поддържам силно разбъркване, последвано от добавянето на NaOH
 
Top