Галий вместо живак?

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Мога ли да използвам GaCl3 или Ga2Cl6 и алуминиево фолио за намаляване на p2np вместо Hg/Al?
Някой тествал ли е това? И дали това би работило в по-големи мащаби?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
За съжаление това не е възможно. Въпреки че Ga/Al наистина има общи свойства с Al/Hg амалгамата, Hg изпълнява повече от една роля в тази реакция.

Фундаменталната причина, поради която това не се получава, е, че Hg (и неговите соли) е изключително добър в преноса на електрони (използва се в различни електрически устройства), което много корелира с атмосферното му налягане, което е причината той да е в течно състояние при стайна температура. Al е крайният донор на електрони, а Hg посредничи при преноса на електрони в цялата реакция поради високата си проводимост и поради това, че е разтворен в разтвора, тъй като солите на Hg са силно разтворими във вода, дори и малко количество от него се разпределя много добре в цялата реакция. Теоретично е възможно да се образува амалгама с елементарен Hg (по-близък до действителния Ga), но реакцията е толкова бавна и неефективна, че не си струва да се занимавате с това. Много от Al просто няма да реагират по този начин нито с елементарен Hg, нито с Ga.

Сред допълнителните причини е и фактът, че Ga е твърдо вещество при стайна температура, така че ще трябва да се нагрее, за да се втечни, за да действа подобно на Hg.

Това ме води до точка три. На теория Ga се отстранява преди добавянето на основния разтвор на P2NP, но спомняте ли си как трябва да измиете амалгамата с вода отново, след като излеете замърсената вода, която е била използвана в началото? (Не се поддавайте на впечатлението, че Ga би бил някак си много по-малко токсичен от Hg, че няма да се налага да го измивате). Ами поради тази разтворимост на солите на Hg тази стъпка на измиване всъщност е доста добра за изчистване на по-голямата част от него от реакционната смес. А сега си представете, че се опитвате да направите това с Ga. Потърсете какво се случва, когато го загреете, докато стане течен, и след това започнете да го охлаждате дори леко. Тя се втвърдява много бързо, което със сигурност е проблем в този случай. Освен това, когато Ga е течен, повърхностното му напрежение е доста ниско. В резултат на това той е много лепкав и ще се залепи за абсолютно всичко, за което се сетите. Това включва вашия амалгамиран Al, както и самата колба и дори не ми казвайте колко гадно е да я почиствате след това, защото дори да продължите реакцията, до този момент тя се е втвърдила на тънки слоеве, които сега са залепени по стените на колбата и ще трябва да я нагрявате интензивно, само за да извадите малко количество.

Ga е очарователен елемент и все още е много готин за гледане, особено в течна форма. Той може да е полезен за някои приложения, включващи Al амалгами, но в този случай просто няма да работи за производството на амфетамин.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
65
Reaction score
26
Points
18
Можете да опитате да използвате соли на галия, като например галиев трихлорид. Но металният галий вероятно би работил по-добре. Лошото е, че той е твърд при стайна температура. Това би могло да се поправи, като към него се добавят индий и калай метал. Опитайте да смесите 69 г галий, 21 г индий и 10 г калай. Можете да редуцирате P2NP (фенил-2-нитропропен) до P2NP2 (фенил-2-нитропропан) с натриев борхидрид в етанол, след което опитайте да редуцирате P2NP2 до амфетамин с алуминиева галинстан амалгама.
Al/GaInSn вероятно може да бъде добра алтернатива на Al/Hg
 

None

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 18, 2022
Messages
30
Reaction score
6
Points
8
Здравейте, можете ли да представите начин за получаване на живачен нитрат? Дали от живака се получава червен цвят?
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Мърквата няма окислителен слой върху нея като галиума, затова никога няма да работи, но ако намериш начин да разбиеш окислителната обвивка, ще имаш нещо там, мислех за това, много като въведох нещо като фотопоток, но никога не стигнах до него и беше само умствено на киселина, но не съм сигурен дали ще работи. аз не съм химик като големите момчета тук, уважавам знанията им, химията е трудна за учене автодидактик
 

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Но само галият не върви, независимо колко влагаш в реакцията. бил съм там и съм разочарован като куче със 7 пишки и само една кучка
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Работи с галиев трихлорид и йод
 
Top