Настройка на обгазяване с HCL от стандартна стъкленица

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
И така, ето че направих екстракция А/Б. След това трябваше да се върна към Луисовата киселина. Тъй като свободната форма е разяждаща, течна и с кратък живот. Разбира се, можех да изсипя малко 37% солна киселина в нея, но тя беше неполярна (vm&p naptha), а водата в солната киселина означаваше, че няма да се утаи и ще остана с полярния разтвор на
Киселинна сол, за чието събиране ще е необходима повече работа. Ето какво измислих;

Ето основния апарат. Колба на Ерленмайер с вместимост 1000 ml за Hcl киселина. Адаптер на Клайзен на вашия, за да улесни изравняването на налягането на фунията над нея, която има адаптер от 24/40 до 19/24. На другото рамо на адаптера на Клайсън е 100-градусовият редуциращ/вакуумен порт на вакуумна дестилационна инсталация. От другата страна на обръщача надолу има запушалка 24/40
T7IGvKfjCH
8B7MKPcUEX

Както виждате, фунията получи клемите на кека, преди да приключа. Горещата плоча се използва само за скобата. Нямаше как да оставя тази стъклена кула да стои свободно.
ZcJknLwy34

Маркучът излиза от вакуумния порт на 100° обръщача и отива към студения капан на вакуумната ми помпа, който е пълен с H2So4, за да изсуши газообразния HCL. След това излиза друг маркуч към контейнера за свободна основа. Това работи добре и аз научих много.
1. Когато H2So4 попадне в HCL (aq), той създава налягане в цялото приспособление, защото има известно съпротивление, създадено от тръбите и втория балон. С увеличаването на налягането фунията придобиваше налягане и беше склонна към бягство (капеше все по-бързо и по-бързо). Трябваше да се положат известни усилия, за да се задържи капенето само на една или две капки в секунда. Трябваше да я включите и след това веднага да я намалите, но не и да я изключите. неведнъж съм капел по няколко милилитра направо. Което ме обгазяваше толкова, колкото и RM 😪🤧
2. Тази винилова тръба не е добра за газ hcl, трябваше да използвам латексовия маркуч, който имам.
3. Стехиометрията не можах да намеря онлайн. Всеки пост, който видях да пита за този конкретен маршрут, беше посрещнат с " Това е опасно " и " Ще си извадиш окото!". Започнах с молно съотношение 1/1, което беше почти 3:1 Hcl:H2So4, защото Hcl е 37%, а H2So4 е 95%. След като изчерпах H2So4, добавих още няколко пъти, докато не получих реакция, когато капна. Това количество беше двойно по-голямо от това, с което започнах. Така че балансираното уравнение е 2:3 H2So4:HCL. Не съм сигурен колко литра или кубични фута газ в крайна сметка направих, но това бяха 150 ml от 37%, или 55 ml чист Hcl в теоретичната водна фаза.
4. Поставих го до прозореца с вентилатор от кутията, който духаше навън, но все пак понякога беше доста неприятно. Газът HCL е по-тежък от въздуха, така че той лежи на пода.
Така че ето го. Критиката и коментарите се насърчават. Ще се опитам да отговоря на всички ваши въпроси. Благодаря за търсенето!
P.S. Все още не знам защо снимките ми са настрани. Не бяха, а един ден станаха. Ако някой знае как да поправи това, също бих искал да знам. 😉
 
Top