Как да извлечем йодни кристали от разтвор на повидон-йод?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
12
Points
3
Здравейте! Как се извлича йод от 11% разтвор на повидон-йод?
Следвах ръководството за извличане на йод от алкохолен разтвор с помощта на полиетиленова плочка и вода, но това не се получи.
Имам малко натриев хидроксид, но за съжаление не разполагам с хидроксидна киселина, нито с водороден пероксид, които да изпробвам. Има ли други методи, които мога да изпробвам? Искам да използвам йода за синтез на червен фосфор.
Благодаря за всяка помощ!
Поздрави
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Бих се опитал да го отделя чрез DCM и да изцедя долния слой и да видя какво ще стане :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Съществуваше метод, при който Фестер улавяше свободния йод в толуол или петролна нафта. Той правеше това с натриев хипофосфат или хипофос-киселина, но вярвам, че ще работи и с RP във вода. Така или иначе, добавяте разтвора на йод в толуол към RP във вода, в идеалния случай имате магнитна бъркалка и в крайна сметка йодът в толуола влиза в реакция с RP и създава разтвор на HI в H2O, който ще трябва да се филтрира и отдели от останалото, или най-вероятно и още по-добре, да се дестилира. Можете да разберете кога йодът е реагирал/изразходван, когато толуолът от лилав йоден цвят се върне към цвят на прозрачен разтворител.

Мисля, че трябва да накарате йода да се утаи до известна степен, преди да можете да го уловите в разтвор. Така че не знам дали ще се получи без HCl или H2O2. Натриевият хидроксид се използва в разтвора на повидон-йод, за да се активира и отдели целият гак, който се натрупва.
Нямам представа какво може да се замени с HCl киселина и водороден пероксид. Всъщност не разбирам как става това, просто знам как да го направя.
Успех! o7
 
Top