Достатъчна ли е ръчна вакуумна помпа за повечето филтрации по Бюхнер?

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
В крайна сметка бих искал да се сдобия с подходяща вакуумна помпа, но те са малко извън ценовия ми диапазон за експерименталния мащаб, в който работя.

Би ли работила добре ръчно задвижвана вакуумна помпа за синтез в малък мащаб? Ако не, защо?

Засега ще я използвам само за филтрация, бих искал да дестилирам във вакуум някога в бъдеще, но бих искал да имам повече опит с други химични процеси, преди да си купя още гадости
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Като се замисля втори път, може би съм намерил такъв. Все пак ще ми трябва студен капан (все още имам малка представа за тях), това ще бъде ли достатъчно?

https://tinyurl.com/Vacpmp
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Опитах вакуумна помпа китайско производство, предназначена за медицинско оборудване 4 л за 1 мин. Тя работи, но може да бъде по-добра.
Както знам, някои хора модифицират автомобилен компресор, който се използва за гуми. Модификацията не е никак сложна: просто трябва да добавите допълнителен клапан.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/vacuum-source-for-filtration-and-other-do-it-yourself.7002/
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Страхотни неща!

Мисля, че това, което в крайна сметка ще направя, е да използвам тази помпа на Амазон, към която имах връзка, за филтрация, докато не откаже, а след това вероятно ще използвам аспиратор за вода в кофа с вода с водна помпа. изглежда приличен начин да се справим с това в тайна обстановка.

Nurdrage в YouTube има добро видео за това тук:
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Това е, което използвам за много приложения. В повечето случаи работи добре, но внимавайте за предназначението и не забравяйте, че водните пари ще наситят системата
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Изпарения от вакуумна помпа, как да ги разрешим? 3cfm 1 степенна помпа, нова.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Съществува и друг проблем с DCM, петролния етер (със сигурност) и вероятно някои други вещества. Те лесно разграждат някои видове пластмаса и каучук. Така че, ако такава помпа като аспиратора и ми работи с такива вещества дълго време (20 минути и повече), тя със сигурност ще се повреди.
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Той ще се справи отлично с работата
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Вакуумните помпи за 200 долара от Amazon работят перфектно за мен :)
Просто ги пълните с малко вакуумно масло (внимавайте да закупите правилното) и е готово за работа
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
След като прекарах часове в опити да изсуша нещата с ръчна помпа за моята фуния на Бюхнер, накрая похарчих 60-70 евро за евтина електрическа помпа, която напълних с най-лекото моторно масло, което успях да намеря. Работи добре, но се загрява и през нея очевидно преминават изпарения, свързани с филтрацията, така че я третирам като еднократна. В някакъв момент тя със сигурност ще спре да работи, но вероятно междувременно маслото осигурява някаква химическа защита.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Добра инвестиция :) Тези помпи ТРЯБВА да се третират като разглобяеми, моята мирише на амини като дяволски луда и не мога да се отърва от тази миризма. :D :D
Що се отнася до маслото, бих препоръчал масло, предназначено за вакуумни помпи - то ще направи помпата по-дълготрайна!!
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
Въпреки че досега не съм го подлагал на нищо особено натоварващо, може да се наложи да го източа и да го заменя. Може би трябва да кипна малко HCl и да филтрирам, за да чуя колко силно крещи.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Изчакайте, докато ще я подложите на тежка работа, тогава :D Аз също използвам тези евтини помпи, те ще издържат и са доста издръжливи, но по дяволите, почти се взривяват :D :D
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Страхотна новина за вас, пичове: моят прекрасен VEVOR започва да продава помпите. Само от 67 EUR:
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Вевор е крал :) Какво бихме правили ние, тайните химици, без тях
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Те имат съвместно 24/40 изключително рядко срещани. Виждали ли сте в ЕС адаптери или някакви стъклени предмети, които могат да се използват като резервни части, в случай че някоя част се счупи?
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Не, не съм, но за каква машина точно говорите? За ротационната машина на Вевор?

Имам и тази и това е най-големият ми кошмар, че трябва да сменям счупени части там... за щастие досега нищо не се е случило
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Например: Ротавап, комплект за дестилация. Всички те са изградени на базата на 24/40. Знам, че на пазара има различни адаптери, но не съм виждал такива за 24/40. Вероятно това е сферата на Aliex.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Алиекспрес е и единственото място, което ми дойде наум.
Може би и някаква изработена по поръчка стъкленица, но това вероятно е твърде скъпо и в повечето случаи би било по-разумно да се закупи отново цялата машина.

Поради тези причини аз също няма да купувам повече комплекти за дестилация/ротовари от Vevor, ще работя с моя доставчик от ЕС, тъй като цените са много сходни и подмяната на малки части е лесно възможна.w
 
Top