Question Възможно ли е нитрометанът да се превърне в нитроетан?

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Възможно ли е нитрометанът да се превърне в нитроетан Възможно ли е нитрометанът да се превърне в нитроетан? Ако е така, може ли някой да ми напише ръководство?
Съжалявам, ако това е глупав въпрос, но не знам много за химията.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
662
Points
93
Невъзможно е да се преобразува нитрометан в нитроетан и обратно.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Не съвсем. Това е нещо като изтръгване на гръбначния стълб и замяната му. Чувал съм, че не е замърсител/страничен продукт, ако нм, може да е 2% Чел съм, че в горивото за r/c самолети има до 5%, които могат да се дестилират.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
това би било най-разточителното откъм ресурси предизвикателство за един много отегчен, но все пак умен химик, а и е по-скоро фундаментална наука, отколкото приложна, така че в крайна сметка само ще се окаже, че може да се направи, но искането на добив би било обида и ще се сблъскате с обяснение на думата фундаментална в науката от потенциално вбесен компетентен химик...
 

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
`` Приготвяне на нитроетан
от Gerard Desseigne & Henri Giral

Реакционната колба се зарежда с:
26,5 г (0,0625 * 3мола) K2CO3, разтворен в 137 г вода
320 g 97% технологичен натриев нитрит
6 ml цетил-олеинов алкохол или олеинов алкохол (противопенно средство)
Обемът на сместа е около 420 mls
Сместа се нагрява на вана при 130С при разбъркване. Фунията за добавяне
се зарежда със 750 ml воден разтвор на 444 g (3мола) натриев етил
сулфат. Разтворът се прибавя към реакционната смес в продължение на 50-60 мин. при температура
подходяща скорост, за да се поддържа реакционната смес при 125-130С, при енергично
разбъркване.
Дестилацията на нитроетана започва, когато започне добавянето.
Когато добавянето на NaEtSO4 е завършено, се добавят 100 ml вода в продължение на 10 min.

Дестилатът се разделя на два слоя. Може да се дестилира при 760 mmHg с помощта на дестилационна колона. Дестилацията започва при 30С. Всичко под 74С се изхвърля. Температурата трябва да се успокои
при 87С и дестилацията се прекратява при 99,8С.

Добив на нитроетан: 96 g (1,28 мола), 42,6 % на базата на NaEtSO4



Опитах както сухата дестилация, така и описаната по-горе (разтворите са смесени). Всеки път получавах по-малко от половин милилитър, но отново започнах с по 2 г нитрит и Na-етилсулфат.

В момента в десикатора ми се намират 72 грама NaEtSO4. Да видим как ще се получи следващия път. BTW опасността от EtONO е нова за мен. А и NaEtSO4 беше направен от сяра, евърклир, вар и сода, както е описано в "Въпроси и отговори за приготвяне на нитроалкан" на Rhodium. ``

Намерих по-мащабен синтез, както следва. Мога ли да използвам различни инхибитори на пяната, различни от използвания тук цетилов олеинов алкохол или олеинов алкохол?
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Да, можете да превърнете нитрометана в нитроетан, като закупите нитроетан от Полша.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Не, не можете да преобразувате нитрометан в нитроетан
 
Top