Синтез на метамфетамин от 1-фенил -2-пропанон (P2P) чрез редуктивно аминиране с натриев триацетоксиборохидрид (STAB)

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Реагенти:

  • 134 грама 1-фенил 2-пропанон P2P (1 mol, 1,0 equiv)
  • 46,58 грама метиламин (1,5 mol, 1,5 equiv) в 1000 ml тетрахидрофуран (THF)
  • 120 грама Ледена оцетна киселина GAA (2 mol, 2,0 equiv)
  • 318 грама Натриев триацетоксиборохидрид NaBH (AcO)3 (STAB ) (1,5 mol. 1,5 equiv)
  • Тетрахидрофуран (THF) 2000ml
  • 2 N разтвор на NaOH, приблизително 2000ml
  • Етилацетат EtAc
  • Магнезиев сулфат MgSO4
  • Солен разтвор
Процедура


1. 134 g P2P се разтварят бавно в 1000 ml абсолютен THF

2. Добавят се 46,58 g разтвор на MeNH2 в 1000ml абсолютен THF за период от 30 min. (Този разтвор се приготвя чрез капково добавяне на 116 ml 40% воден разтвор на метиламин върху сухи NaOH пелети (около 250 g), като се използва капкова фуния с постоянно налягане. Еволюиращият газ MeNH2 се впръсква в студен THF, поставен на ледена баня).

3. Бавно се добавят 120 g ледена оцетна киселина.

4. Добавят се 318 g натриев триацетоксиборохидрид на малки порции от 10-15 g.

5. РМ се загрява до около 40-50°С и се разпенва леко.

6. Бледобелезникавата, леко вискозна РМ се разбърква енергично (отгоре) в продължение на 2 часа.

7. Разтворителят се отстранява чрез ротативка под намалено налягане.

8. Остатъкът внимателно се базифицира до рН 12 с 2 N разтвор на NaOH.

9. Метамфетамин фрибазата се екстрахира с 2х300 ml етилов ацетат, органичният слой се промива два пъти със солен разтвор (приблизително по 50 ml), изсушава се над безводен MgSO4 и се концентрира при понижено налягане.



Добив: 138 g бледокафяво/жълто метамфетаминово масло (92,6%)



Забележки:



Недостатък на тази реакция е високата цена на STAB. Добрата новина е, че той се приготвя доста лесно от NaBH4, THF (или толуол) и ледена оцетна киселина в лек стехиометричен излишък.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Здравейте, трябва ли реакцията да бъде и безводна?
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Здравейте, за съжаление да. Водата би унищожила STAB преди редукцията. Една от идеите е да се използват Метиламин-HCl и Триетиламин като по-силна основа, за да се освободи свободната основа на Метиламина.
 
Last edited:

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Жалко, но благодаря за отговора
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Благодаря за добрия линк:) определено си заслужава да опитате
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Но още по-добре от безполезните препратки към `парафраза от втора ръка`, са модифицираните процедури, които действително са били извършени. И между другото, никога не съм твърдял, че съм автор на тази процедура за синтез.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Защо да не използваме сух ацетат метиламин в оцетна киселина?
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Защо да не може да се произведе метиламин в газообразно състояние по какъвто и да е метод и да се прекара през натриев или калиев хидроксид, преди да попадне в разтворител? Дали метиламинът би се абсорбирал в thf или толуол по този начин, както се абсорбира в метанол?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Възможно е, тя е разтворима в повечето органични разтворители. но можете просто да разтворите солта HCl в метанол и да добавите натриев хидроксид в стехиометрично количество при охлаждане, последвано от сушилен агент.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Има ли някаква алтернатива на тетрахидрофурана в този синтез?
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Е, решаващите свойства на разтворителя в дадена реакция са температурата на кипене, която трябва да е над очакваната температура на реакцията, и той НЕ трябва да участва в реакцията и трябва да се държи повече или по-малко инертен. Като се има предвид това, остават само няколко, които се поставят под въпрос.

Мисля, че толуенът, както и етилов ацетат би трябвало да работят, въпреки че не съм сигурен дали EtOAc не реагира с един от реагентите. В близко бъдеще ще проведа някои тестове с толуол и етилацетат. Освен това възнамерявам да приготвя STAB на място преди редукцията, като капна GAA в охладена суспензия на NaBH4 в етилов ацетат. Причината е досадното приготвяне на STAB в отделен етап на синтеза.
Ще публикувам резултатите тук.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Дихлорметанът, дихлоретанът работят чудесно, улесняват много работата, получаването на убождане от NaBH4 също работи чудесно. За забождането не може да се използва допълнителна киселина, реакцията е по-бавна поради липсата на допълнителна киселина, но в дихлоретан реакцията е по-бърза, отколкото в THF. Предполага се, че добивът е над 90 процента, точният добив ще бъде публикуван по-късно, след няколко проверки.
 

Attachments

  • AfSDYrsb5O.jpg
    AfSDYrsb5O.jpg
    236.9 KB · Views: 264

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Да, правилно, DCE е първият избор, макар и по-труден за получаване и доста токсичен, което не би трябвало да е притеснително. DCM не съм сигурен, реакцията се загрява забележимо, предполагам, че използването на повече разтворител може да свърши работа.
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
на снимката реакция в разтворител на dcm =)
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
О, това е готино (y). Така че температурата очевидно не е проблем. Какво съотношение разтворител/кетон сте използвали ?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Разтворителят е добавен по време на синтеза, не мога да кажа точното количество. Гъста каша stab, която трябваше да се разреди, иначе не е възможно да се смеси.
 

Akashic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 19, 2023
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
@K-Cyanide случайно да имате някакъв опит с използването на NaBH3CN до MA? им прилична разработка на родий с използването на циано с амоний до MDA, не много там с използването на метиламин освен ch3nh2 hcl се призовава, пълнота на реакцията, след като ph стабилна, извършена в азотна атмосфера при стайна температура. Като се има предвид, че сте написали статията си с убождане, може би вие сте този, който трябва да попита? Thx
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Здравейте, господине, не разбирам точка 2. А натриевият триацетоксиборохидрид мога ли да го заменя с набх4?
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Работи ли се по същия начин с амоняк или амониев ацетат, за да се образува амфетамин?
Нуждаете се от лесен начин за преминаване към амфетамин от кетон. Титанов(IV)изопропоксид е вариант, но е скъп.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
това може да работи, трябва да се провери
 
Top