Микродозиране на психеделици. Какво знаем днес?

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
SX60wBQknG



През последното десетилетие темата за микродозировката вълнува както хора, запознати със света на психоактивните вещества, така и хора, които са далеч от него.

Либерализирането на законите открива нови възможности за изследователите. Резултатите от тяхната работа формират по-ясна и по-смислена представа за връзката между нашия мозък и екзогенните агенти, което логично води до по-нататъшно облекчаване на законодателството в страните, където съдебните системи работят по някакъв начин. Тук виждаме такава рядка положителна обратна връзка, която рано или късно ще доведе до това, че повечето вещества, сред които психеделиците са сред първите на тази опашка, ще бъдат легални.

Въпреки това качеството на изследванията и сегашното ниво на нашето разбиране на много процеси са ограничени. Това не пречи на апологетите на биохакинга, саморазвитието, окултизма и радикалните форми на психотерапия смело да обявяват ефективността и ползите от микродозирането.

Смятам, че подобен подход е вреден и микродозирането на психеделици за обикновения човек днес е изборът на бегача на остриета. И ето защо:

1. Широка индивидуална толерантност - хората реагират много различно на активни дози, какво можем да кажем за субактивна употреба на регулярна основа. Гигантски брой фактори могат да се намесят по въпроса: от настройката и настройването (мисля, че това се отнася и за микродозите) до мутациите в гена HTR2A, който кодира серотониновия рецептор 5HT-2A. И ако такава практика като медитацията има странични реакции и не е подходяща за всеки, помислете за въвеждането на участници във висшата нервна система, които предизвикват психотични реакции.

2. Качеството на веществото - това, което субектите са микродозирали в лабораторията или което приема изпълнителният директор на компанията от Купертино, най-вероятно се различава по редица параметри от това, което обикновеният човек може да си позволи при стандартни условия.

3. Разбиране на процеса - в практиката си съм се сблъсквал със ситуации, в които хората просто искат по някакъв начин да решат проблемите си, да добавят нови преживявания или, още по-лошо, да бъдат в тенденция. За мнозина идеята се крие на повърхността. Можете да хвърлите гъби или лсд и всичко ще бъде наред. Животът ще се подобри. Въпреки че състоянието на човек може само да се влоши или той трябва първо да коригира режима на сън и хранене.

Могат да се отбележат и други точки, но тези три могат да бъдат причина за най-големите проблеми с психичната сфера. Парадоксално, но в търсене на мотивация, вдъхновение и спокойствие човек може да получи безсъние, емоционални промени, разфокусиране и умствени задънени улици.

Но нека да приключим с това продължително опровержение и да преминем към интересното.

Какво ще знаем за микродозирането на психеделици повече или по-малко сигурно до края на 2022 г.?
Основно ще става дума за приемането на LSD и/или псилоцибин.


Ползи и предизвикателства при микродозирането

Тази точка е по-скоро за тези, които мислят за микродозиране. Не разглеждайте тази част от статията като списък на ефектите - те ще бъдат посочени по-долу. Тя съдържа статистически данни от хора, практикуващи микродозиране, и тяхното мнение за плюсовете и минусите на този метод.

Обзорна статия, базирана на анонимно проучване сред 278 респонденти:
Fc4AHUs0ES


За повече информация можете да прочетете за резултатите от проучването тук (свободен достъп)

Всичко изглежда прекрасно и изглежда, че хората наистина стават по-добри при многократна курсова употреба на субхалюциногенни дози психеделици. Но това, което ме обърква. Първо, това е онлайн проучване. Може би е недалновидно и дори опасно да се правят крайни заключения и да се вземат сериозни решения въз основа на такова изследване.

Въпреки това сайтове, групи, подреждания и други места за обмен и консумация на информация с размах посрещат всяко такова проучване. Хората прочитат информацията, че микродозирането може да се превърне в панацея, и смело се захващат за работа.

Основното предимство на подобни трудове е, че те поставят основите на систематиката и създават основа за по-нататъшни, възрастни изследвания. За които, за тяхна чест, пишат конкретни автори.

Микродозиране или активни дози. Кое е по-добро за подобряване на здравето?
Отговорът на този въпрос може да изглежда очевиден. Но въпреки това ми се струва важно да разгледаме накратко тази тема. В това ще ми помогне още едно изследване с типичен дизайн на микродозировката - проучване с гигантски размери.
Този път авторите са събрали данни от внушителна извадка от 4050 независими микродозатори и 4653 немикродозатори чрез мобилното приложение Quantified Citizen. Това, което заслужава да се отбележи, е, че приложението работи само на iOS, което означава, че резултатите се отнасят само за потребителите на iPhone. И в тази извадка най-често използваните вещества за микродозиране е пцилоцибинът (85%). Връзка към проучването (свободен достъп).

GYUPui7b3E

При употребяващите немикродози е било по-вероятно да потвърдят някакви проблеми с психичното здраве или употребата на вещества, а също така е било по-вероятно да проявят депресия, посттравматично стресово разстройство/травма и пристрастяване към тютюн.

Какво ще кажете за дозите?

Тук и по-нататък, докато не посоча обратното, ще се позова на едно прясно и наистина гигантско проучване, обхващащо трудове от 1955 до 2021 г. (свободен достъп).

Трудно е да се даде точен отговор дори за конкретно вещество. Точното количество, което съставлява една микродоза, е трудно да се определи, а и досега няма общоприети критерии или консенсус сред изследователите. Включително и поради трите основни момента, които са описани в началото на този материал.
Най-често споменаваното определение е, че микродозата е доза от около една десета до една двадесета от типичната доза за развлечение.


Но тук можем да видим правдоподобни диапазони на дозите за микродози от различни вещества.
43FmiMrB9e



Доказани ефекти на микродозите

Въпреки че съществуват въпроси относно степента, в която ефектите на микродозите могат да бъдат обяснени с очакване, съществуват преки ефекти на наркотиците в диапазона на микродозите. По-специално, многобройни проучвания показват положителни промени в когнитивната обработка и подобряване на показателите за психично здраве. Най-обещаващите данни от лабораторни и самооценъчни проучвания са обобщени по-долу.

Jz6MhsLfeE


Препоръчвам ви да обърнете внимание на лявата колона. Това са областите, които днес със сигурност сме потвърдили и можем да използваме за собствените си цели.

Бих поставил под съмнение всичко останало. Във всеки случай си струва да претеглите много добре всички уводни бележки, преди да се намесите в неврохимията на мозъка си.

Двупосочност на ефектите от микродозирането

Феномен, на който се обръща незаслужено малко внимание. Микродозирането може да доведе до противоположни ефекти. Това означава, че в някои случаи микродозирането е свързано както с увеличаване, така и с намаляване на едни и същи показатели. Например, няколко променливи се увеличават значително при някои участници, но намаляват при други в зависимост от дозата на лекарството.

Изследванията често показваха двупосочни резултати за показатели като тревожност, внимание, настроение, ниво на енергия и когнитивни функции.

Този модел на резултатите може да е взаимодействие между ефекта на веществото и очакването или други контекстуални фактори (например тревожността може да се увеличи или намали в зависимост от това колко благоприятна е физическата среда) и по този начин да варира в рамките на една и съща личност в различни контексти.

Също така двупосочността на ефектите може да е свързана с подтипове хора, които реагират на приема на дадено вещество по специфичен и последователен начин. Например съществуват индивидуални различия в ензимната активност, които влияят върху способността на някои хора да метаболизират LSD.

Плацебо
Съществува мнение, че ефектите от микродозирането се дължат до голяма степен на плацебо ефекта. Е, днес със сигурност можем да кажем само, че очакването наистина влияе върху цялостния ефект на микродозировката, но все още няма достатъчна сигурност колко силен е този ефект и колко важен е той в сравнение с фармакологичните ефекти на микродозировката. Както учените винаги пишат в такива случаи, необходими са още изследвания.

Микродозирането очевидно прави нещо с нашата неврохимия. Но дали то може да се използва в терапията, да се фиксира във времето и безопасно да оптимизира проблемните ни области, все още не е ясно. Независимо дали ефектът от микродозирането се основава на плацебо или фармакология, има доказателства, че микродозирането оказва значително влияние върху живота на хората.

За съжаление ускоряването на работата в тази насока е възпрепятствано от проблеми със законодателството на повечето страни, заклеймяването на самите психеделици и техните потребители и, откровено казано, небрежното отношение на много хора към употребата на психоактивни вещества, тяхното психическо и физическо здраве.

Какво ще се случи по-нататък?
Наблюдавам тази област на изследване с интерес и ентусиазъм и очаквам увеличаване на броя на лабораторните надлъжни, добре контролирани проучвания.

Както беше отбелязано, основните задачи на този етап са:
1. Предвиждане на индивидуална реакция за конкретен човек.
2. Условия за провеждане на истински слепи и рандомизирани проучвания.
3. Въпроси, свързани с безопасността при дългосрочно микродозиране.

Ако успеем да се справим с това, останалото ще се свърже много по-бързо. А след още едно десетилетие ще можем да получим вещества, алгоритми за тяхната употреба и например методи за приложение, които ще направят нас и живота ни малко по-светъл, по-продуктивен и мил. Надявам се.

Ако практикувате микродозиране и искате да допринесете за изследванията в тази област, разгледайте сайта: microdose.me - въз основа на него и на споменатото по-горе мобилно приложение се събират данни за по-нататъшната работа на учените. Не забравяйте за сигурността и прочетете условията за ползване, преди да изпратите каквито и да било данни.

Както винаги, благодаря ви за отделеното време и внимание. Ако имате личен опит с някоя от модалностите, ваши мисли или въпроси по тази тема, ви каня на дискусия.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Здравейте, Парацелз - благодаря ви за този интересен материал.

В момента практикувам режим на микродозиране на основата на ЛСД, който започнах преди почти три месеца с намерението да си осигуря фокусна промяна, която да ми позволи да се отърва от доста неприятната кокаинова зависимост.

На всеки три дни приемам около 15µg. Започнах това вечер, точно преди да си легна, и преминах към първото нещо сутрин преди около месец.

Очарован съм от количеството енергия, което е отишло в реални изследвания (зает съм да чета колкото мога повече) и планирам ден (утре), в който жена ми да получи силна доза ЛСД и да изследва алкохолизма си. Аз ще бъда нейна детегледачка.

Тъй като микродозите минаха толкова добре, реших да започна да изследвам и други пълни психеделични преживявания, за да разбера по-добре както себе си, така и преживяванията, с които разполагаме като хора.

За тази цел се снабдих с ослепителен набор от вещества, които ще бъдат изпробвани в много специфична обстановка през следващите две години (5-MEO-DMT, NN-DMT, мескалин, 2CB, MDMA, кетамин, псилоцибин и други - това е пълно психеделично и дисоциативно изследване, което ще се провежда внимателно, като се знаят добре рисковете)

Едно нещо, което горната ви статия изглежда не отчита и което според мен е от голямо значение, е, че като хора ние КОНСТАНТИВНО предозираме много съединения, с които не сме биологично еволюирали да се справяме. От кофеина до рибеното масло, от ацетилсалициловата киселина до пшеницата - телата ни просто не са били предназначени за всички тези високи концентрации на веществата, с които постоянно се тъпчем.
Когато погледнете значителните техники за микродозиране на масовото общество, ние от хилядолетия използваме алкохол за приспособяване/адаптация, кокаин, канабис и много други.


Хората са експерти в това да хвърлят неща, които масово променят психиката им, директно в мозъка си и след това да продължат напред.
Тази готовност да се търсят алтернативни състояния, да се търси повишаване на качеството на живота, това качество да се иска повече... Сигурен съм, че това има нещо общо с умствения ни капацитет да търсим нови неща, нещо общо с огромния ни успех като вид.

Човечеството е открило, че може да яде почти всичко, чувството ни за вкус далеч превъзхожда всички останали видове, а силата на устойчивостта ни към толкова много химикали, предназначени да убиват...


Така че, да, микродозите може да са вредни в дългосрочен план за много хора, но вероятно са МНОГО по-малко опасни от никотина, алкохола, пшеницата, захарта, солта, растителното масло и още толкова много свръхконсумирани вещества, ако се управляват правилно. (Както захарта, алкохолът, пшеницата и т.н. са по-малко опасни, когато се управляват правилно - всяко излишество има тенденция да се окаже лошо)


Както и да е, това се превърна в много по-голямо бръщолевене, отколкото възнамерявах; извинявам се, че не е ясно/конкретно; в момента съм съсредоточен върху други неща. Също така ще се опитам да добавя нещо към изследователския проект за микродозировка, който подчертахте по-горе.
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
перфектно сте го анализирали , а най-хубавото е, че не сте заключили .
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Благодарим ви за мнението, cubesquare!

Съгласен съм, че сме достигнали ненадминати висоти в това да натъпчем всичко в себе си. Този факт има многофакторна основа и заслужава отделна статия.

Проблемът с микродозирането дори не е в това, че то може да предизвика проблеми в дългосрочен план (в крайна сметка през по-голямата част от историята си наистина живеем с алкохол, захар и други "легални и безопасни" вещества, както абсолютно правилно сте отбелязали). Проблемът, който виждам, е в дезинформацията, наивността и фалшивите надежди, които са създали опасен шумотевичен облак около една нова и обещаваща посока.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Със сигурност това е опасен облак от хайп, не всеки е имал възможност за критично мислене. Посоката, макар и положителна, едва ли е нова :(
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Благодаря, че се отворихте тук по този начин! Исках само да оставя едно кратко "на добър час" за вас и съпругата ви тук.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Благодаря, човече - Тя много се притеснява от ЛСД, затова започнахме с малък(а) удар, за да може да добие представа за факта, че няма да я убие. Дадох й около 90µg и прекарах деня с нея, като говорех възможно най-малко. Бяхме прекарали няколко дни в подготовката, като се съсредоточихме върху това да й зададем намерение, да се уверим, че е достатъчно съсредоточена, за да привлече вниманието към проблема си.
Продължавах да й повтарям, че е добре и че всичко е наред, оказа се, че постоянното ми говорене я изваждаше от интроспекцията и макар да успя да извади на повърхността някои травми около смъртта на сестра си и баща си (две отделни неочаквани ненасилствени събития), тя не чувстваше, че има достатъчно време да ги изследва напълно заради моята "намеса".

Така че планираме друг ден през следващия месец, в който тя ще вземе 200 µg, а аз просто ще лежа с нея, ще я държа за ръка и ще бъда нейната котва, мълчаливо. (Тя ме помоли да чета книга и просто да я докосвам).

НЕ съм психиатър ( за @Paracelsus по-горе), но дори като съпруг, който се грижи за жена си, виждам колко мощни могат да бъдат тези молекули, когато не са просто партийни услуги.

Не ме разбирайте погрешно, обичам да се забавлявам, но моят начин на живот вече не позволява използването на подобни психически вещества, затова паднах в кокаиновата дупка, твърде лесно да се направи, докато се преструвам, че съм функциониращ възрастен. Психеделиците изискват ангажираност, която децата ми просто не могат да ми позволят :) Те се нуждаят от функциониращ родител, така че да. Имам голям тайник iof супер забавни (и мощни) неща, които получавам огромно удоволствие да трупам, като дракон със златото си, но планирам да вземам неща извън режима на микродозировка, само веднъж месечно за път на самоусъвършенстване/разбиране.

Както и да е, частта за оздравяване започва с това да знаеш, че си болен, ние работим по този въпрос заедно и ще се справим :)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Мисля, че малката доза, която сте имали преди, е била чудесна от гледна точка на това, че тя е осъзнала какво търси в една детегледачка, така че можете да се уверите, че няма да я претоварите, когато дойде време за голямата доза. Отново ви пожелавам успех във вашето пътуване.
Добре казано :)
 

paletto10

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 21, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Това, което ме изненадва, е колко много хора са на борда на микродозирането. Обикновените хора, не непременно употребяващи наркотици, изглежда са заинтригувани от тази идея за микродозировка. Срещам все повече и повече хора, които искат да опитат или вече са започнали да го правят.
Мисля, че идеята, че психеделиците са си проправили път към съзнанието на нормалните хора, е доста готина. Хората, които никога не биха взели психеделик, за да трипнат, сега са приели идеята, че микродозирането на този психеделик е нормално и много хора го правят.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Мисля, че промяната в тона на основните медии е 100% отговорна за това.
Откакто САЩ започнаха да декриминализират тревата в цялото шоу, мнението на медиите за войната срещу наркотиците се промени, а с него и общественото възприятие.

Така че хората по принцип се страхуват от големите лоши наркотици, но когато те са представени като лечебни средства, които помагат за справяне със самите неща, с които хората се борят ежедневно, а не като бягство от реалността, те със сигурност ще бъдат по-възприемчиви.
 
Top