Моят настоящ източник на вакуум и малко размисли по темата

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113

  1. Когато става въпрос за вакуумни източници за лаб



    Когато става въпрос за източници на вакуум за домашната лаборатория, за съжаление трудно се намират евтини варианти. Ако искате действително добра лабораторна вакуумна помпа, очаквайте да отделите 500 USD за употребявана бройка, която е минимум добра. Повечето от нас, домашните ентусиасти, не разполагат с такива пари. Задоволяваме се с преработена техника;
    1. Вакуумни помпи с ротационни лопатки, които най-често се използват за изсушаване на вода от климатични инсталации и за откриване на течове. Основният проблем при този тип помпи е, че всичкият въздух и газ, които се изсмукват от съда, преминават през маслото на помпата и доста бързо разрушават уплътненията и развалят маслото. Някои химикали разрушават маслото за 1 път в рамките на по-малко от 4 часа. Убил съм няколко евтини такива.
    2. Съществуват мембранни помпи, подобни на ротационните лопаткови помпи по размер и консумация на енергия. Те не използват масло, така че нямат този проблем, но не извличат много силен вакуум. Не достатъчно, за да бъдат полезни.
    3. Китайски компании като Vevor произвеждат малки мембранни помпи за химията. Вътрешно те са основно аквариумни помпи и имат много малка способност за изчистване на обема, но едва успяват да създадат използваем вакуум при статично натоварване, а цената им започва от около 175 USD.
    Ето какво използвам в момента - двустепенна мембранна помпа, свързана последователно. Тя беше около 30 долара в Amazon, но aliexpress ги има за 20 долара. Работи с 24-волтов адаптер, който имах наоколо, но 15 долара на Amazon ще ви донесат наистина пресилен, 10 долара на aliexpress, така че 30-40 долара Поставих го на гаджето ( имам няколко) и той извади -28 "hg. Водата ври при 100°f вместо 212 (37,8C вместо 100) достатъчно, за да работи за най-често срещаните дестилация на разтворители, вакуумно филтриране и десикация..просто си помислих, че ще покажа евтина алтернатива за парче, което върви с основен комплект
    ZyH6Inc27z
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Забравих източниците на вакуум на Вентури. Някои от тях са по 300 долара и нагоре и трябва да имате течаща вода. Правят се и евтини, но не съм сигурен дали се справят с тази задача или не. Също така тази помпа издърпваше -23" hg от едната страна, така че можеше да се използва като 2 източника на вакуум, също така пускането на втората помпа онлайн я правеше 1/10 от обема на една мембранна помпа. Тя е тиха и шепнеща.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
3D принтирах вакуумна помпа с аспиратор и я имам в линия с електрическа водна помпа, която рециклира вода в кофа. Все още не съм имал възможност да я използвам. Нейната шумна. моята малка вакуумна масло ак е доста изпържена. Азотната киселина им прави номер
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Hcl също така. Всичко наистина. Имам една мембранна помпа, която в общи линии е половината от това и е твърде шумна, за да работи през нощта. Тази също е шумна, ако е закачена само от едната страна, но когато закачите втората дайфрама, тя става с 20 dB по-тиха
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Имам най-евтиния на Вевор,, смешно е, че издържа около половин година с използване няколко пъти седмично. Обикновено за филтрация на mmc фребъра или вакуумна дестилация. Вероятно имам късмет
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Запазвал съм ги живи за известно време, ,може би 6 месеца също, беше 4-часова дестилация, която уби една и вакуумна дестилация *нещо, което беше много киселинно, ако имах наистина добър капан или 3, щеше да издържи 5 пъти по-дълго
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Установих, че за дестилация на съединения с високо болинно съдържание и използване на помпата с корозивни или разтворители, които влияят на здравината на помпата, е по-добра, по-чиста и като цяло по-икономична идея да се купи най-евтината вакуумна маслена помпа за променлив ток и след като умре (спре да се включва), просто да се изхвърли и да се купи нова. Няма нужда от модерни помпи с химически устойчиви части, те струват твърде много, все още изискват поддръжка, частите понякога са и трудни за придобиване, ако не сте регистрирано физическо лице.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Убил съм няколко. Няма налични части за помпа Vevor 1/4 к.с. 3,5 куб.м. за 60 долара. Това, което ми харесва в тези малки вакуумни помпи за постоянен ток, е, че свързвате другата страна и тя е компресор. Снощи взривих един детски надуваем кнайр с тази. Отне ми цяла вечност (15 минути), но тези помпи не преместват голям обем. Мисля, че ако се опитам, ще мога да надуя гумата си.
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Какво ще кажете за обработката на тези части от тефлон? Нещото, което се случва с моята маслена помпа, е, че плъзгащият се пластмасов клапан вътре поглъща разтворители и се разширява, след което се заклещва. Лесно е да се обработи тази част от тефлон с домашни инструменти (това са буквално две пластини с пружини в тях), но не съм сигурен за това колко добре ще работи тефлонът, защото той е много по-мек от какъвто и да е материал, от който е направен клапанът.
А металните части - може би могат да бъдат покрити с никел за устойчивост на корозия?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
И двете ми ротационни венозни помпи са с тефлонови лопатки, проблемът е, че маслото се разваля и губиш вакуум, а има и някои малки дупчици в тялото на клапана, които са склонни да се запушват
 
Top