Окисление на бензилов алкохол с разредена азотна киселина

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Просто търся да видя дали някой има реално лабораторно време, прекарано върху тази реакция. Изглежда един от най-простите и достъпни за говорене с реактиви начини за получаване на бензалдехид с добри добиви. BnOH+HNO3+NaNO2
 

Attachments

  • nNxVgRJCSE.pdf
    175.5 KB · Views: 650

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
dude.... уау... това е адски добра статия... благодаря, че я намерихте...

Все още не съм го правил, но току-що прекарах уикенда в това да го направя с окисление на BzOH със сярна киселина в DMSO по маршрутһттр://.... чрез рефлукс... само един час рефлукс, но, боже мой, DMSO се разлага термично и остава миризма, от която е трудно да се отървеш. Искам да кажа, че е ужасно. Казват, че трябва да се рефлуксира, но не го правят... Предполагам, че искам да кажа, че избрах алтернативата и донякъде съжалявам, че го направих, по-скоро бих искал да мина по този път... Защото моят суров бензалдехид мирише на какъвто и да е продукт от разлагането на сярата, който се получава, и е ужасенһттр://.... Дори след екстракция и промиванеһттр://.... В момента в него има активен въглен... може би съм се прецакал някъде, но о, добре, представям си, че така или иначе ще трябва да се дестилира и какво ли не.... При метода със сяра варенето е само 1 час и затова го избрах, с близо 95% добив, но не се доближих до него...

При този метод видях, че в края на варенето се обезцветява и все пак трябва да го дестилираш. Но поне е само бензалдехид, може би с малко нереагирал алкохол... Доста съм сигурен, че този начин е по-добър, особено след като в статията са описани подробностите...
 

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Проучих много маршрути и този изглежда е водещ от всички тях. Можете също така да използвате белина (натриев хипохлорит), за да окислите бензал алк.
 
Top