Синтез на 4'-метилпропиофенон от толуол чрез реакция на Фридел-Крафтс (мащаб 1 kg+)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Схема на реакцията:
H0AOG9Lmgc

Реагенти:
Пропионил хлорид - 1000 g,
толуол - 3000 ml,
безводен AlCl3 - 1500 g.

Оборудване:
Колба,
обратен хладник,
Капкова фуния,
дестилатор (прав кондензатор),
Механична бъркалка.

Всички части на устройството трябва да се изсушат внимателно. Толуолът се прилага безводен и се взема в излишък, тъй като служи като разтворител.

Синтез:
1. В колба, оборудвана с обратен хладник, тръба за сушене с калциев хлорид, капкова фуния и механична бъркалка, се поставят алуминиев хлорид и толуол.
2. Започва се разбъркване и се добавя по капки пропионилхлорид с такава скорост, че да се получи равномерно отделяне на хлороводород.
3. В случай на бърза реакция е необходимо външно охлаждане.
4. Краят на реакцията се определя от прекратяването на отделянето на хлороводород.
5. След приключване на реакцията реакционната смес се излива върху натрошен лед и се добавя разреден разтвор на солна киселина, за да се разтвори утайката от алуминиев хидроксид.
6. Горният, бензолен слой се отдели от долния, воден слой.
7. От водния слой се екстрахира 4-метилпропиофенон с малко количество бензол.
8. Бензеновите разтвори се кондензират и се промиват с разреден разтвор на натриев хидроксид, вода и изсушен магнезиев или натриев сулфат.
9. След това толуенът се дестилира, за да се получи 4-метилпропиофенон (mp 239 *С).
 
Last edited by a moderator:

Oxygen

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 28, 2021
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Имаше алтернатива за механична бъркалка?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Една от алтернативите би била силна магнитна бъркалка, въпреки че големите са доста скъпи и би било по-рентабилно да се купи механична.
 

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18

Например, каква е алтернативата ?? Обемът на реакционната маса е приблизително 5,5 литра, тогава реакторът е поне два пъти по-голям. Веществата са изключително агресивни. Не виждам никаква алтернатива. Необходимо е да се използва реактор (от неръждаема стомана) с механична бъркалка и димни газове за синтез. Защитен костюм (цяло тяло) с ботуши и ръкавици и противогаз (цяла глава). Необходимо е също така да се вземе предвид голямото количество топлина, генерирано по време на реакцията.
 
Last edited:

Deedubbau

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 24, 2022
Messages
3
Reaction score
4
Points
1

Г-н Безопасност за спасяванеһттр://....

Да, по-добре се уверете, че носите всички тези предпазни средства. Защото, ако приемете този съвет и използвате неръждаема стомана, ще имате бедствие в ръцете си. Неръждаемата стомана се атакува бързо от органични киселини и хлориди. Така че, щом загреете тази смес, по-добре се пригответе да бягатеһттр://....или просто се придържайте към стъклото
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Използвам съд от неръждаема стомана за по-големи реакции, засега е добре ИМО
 

Tony

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 22, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Можете ли да направите видеоклип за синтез , той ще ми помогне да синтезирам мефедрон , и ще помогне на всички начинаещи да направят мефедрон , това ще бъде най-важният видеоклип за мен да направя мефедрон , защото в моята страна не намерих да го купя ( метилпропиопенон), така че трябва да го синтезирам , и се извинявам за моя английски , аз съм от Египет , моите поздрави 🙏💪 @William Dampier
 

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
Купете 2b4m е законно в Полша и е евтино
 

Tony

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 22, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Аз съм от Египет , за съжаление е незаконно да го купя, забранено е да се продава в Египет... Можете ли да ми помогнете по някакъв начин?
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Какъв е възможният добив?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1

estimated

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 5, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Здравейте, може ли толуенът да бъде заменен с ксилол?
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Не. толуенът не е само разтворител. Той е основа за получаване на 4-метилпропиофенон:

XFJZp7u8Yi


Кой ксилол имахте предвид - o, m или p? Няма значение, вероятно е смес от всичките 3:

VjTNtYQsw1


Ако наистина ги използвате, виждате ли, че НЕ бихте синтезирали 4-метилпропиофенон?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Бихте могли да синтезирате толуен от ксилол чрез хидрогениране, въпреки че толуенът се набавя доста лесно, поради което това не е толкова практично.
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
След приключване на реакцията реакционната смес се излива върху натрошен лед и се добавя разреден разтвор на солна киселина, за да се разтвори утайката от алуминиев хидроксид. Стъпка пет е малко
Бихте ли обяснили по-подробно, имате предвид да поставите съда с реакционната смес в съд с лед? Колко концентрирана солна киселина?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Самата реакционна смес, а не контейнерът. ледената вода ще помогне за разтварянето на разтворимите примеси, както и за охлаждането на екзотермата от реакцията на HCl с алуминиевите съединения.
Няма голямо значение, тъй като според моето тълкуване това се прави, за да се разтворят алуминиевите остатъци, които могат да създадат утайка на границата, която е трудно да се отдели напълно. добавете, докато остатъците се разтворят, и мисля, че можете да използвате всякакво съдържание на HCl, като внимавате, ако добавяте съдържание, това е всичко.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Човек! Ако някой знае източник или лесен синтез за пропонилхлорид?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Мога да изпратя това в САЩ, ако се интересувате, получих много палави неща в САЩ.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
📨
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Добър ден, приятели. моля, кажете ми къде мога да гледам видео урока за синтеза на 4-метилпропиофенон ?
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Означава ли дестилация във вакуум? Не разполагам с ротационен изпарител, трябва ли ми такъв?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Доколкото ми е известно, 4-метилпропиофенонът е донякъде стабилен на въздух, така че бихте могли да оставите толуола просто да се изпари, ако искате
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Означава ли това, че не загрявам? Не мислите ли, че ще отнеме много време да се изпари напълно?
Благодаря ви за мнението и съвета
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Да, възможно е, толуолът се изпарява доста бързо дори при RT.
Можете също така да загреете внимателно на водна баня
 
Top