Преглед на Telegram Messenger

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
2021 08 19 04 14

Плюсове и минуси на телеграмата.
+ Плюсове

Криптиране от край до край (E2E);
Алгоритми за криптиране: MTProto, персонализиран протокол;
Приложения с отворен код и библиотека за бази данни на Telegram;
Саморазрушаващи се съобщения;
Потребителите могат да влизат в системата едновременно на няколко устройства;
Поддържа проверка в две стъпки;
Съответствие с GDPR.

- Недостатъци

Регистрацията изисква телефонен номер;
E2E криптиране само за тайни чатове;
Сървърите не са с отворен код;
Регистрира IP адрес и други потребителски данни.

Сега ще се спрем накратко на основните функции на Telegram messenger.

Функции на Telegram messenger

Ето някои основни функции, които трябва да вземете предвид, когато решавате дали Telegram е подходящ за вас:

Кодът на частите с отворен код е наличен в GitHub;
Приложения на Telegram за Android, iOS, Windows Phone, macOS, Windows, Linux, популярни браузъри;
Надхвърля 500 000 активни потребители.

Къде се съхраняват данните ви в Telegram?

Telegram разполага с хибридна система за съхранение на вашите данни. По подразбиране всички данни от съобщенията ви се съхраняват на вашите устройства. Можете обаче да премахнете данните от този локален кеш и да ги съхранявате на сървърите на Telegram. Това ви позволява да балансирате между желанието си за поверителност и нуждата от пространство за съхранение на данни.

Тези сървъри на Telegram са разположени по целия свят като част от разпределена мрежа.

Тестване и одити на Telegram от трети страни.
Няма налични данни.

Колко сигурен и личен е Telegram.

През годините Telegram понесе удари поради съмнения относно модела си на сигурност. Притесненията са насочени към две основни области: E2E криптиране и сигурност на MTProto. Нека разгледаме всяка от тези области.

Криптиране E2E.

Опасенията относно E2E криптирането на Telegram са свързани с това, че то не се прилага по подразбиране. Повечето чатове (чатове в облака) в Telegram са сигурно криптирани, докато се пренасят между вашите устройства и сървърите на Telegram. След като чат съобщенията пристигнат в сървърите на Telegram, те се криптират с помощта на MTProto, докато са в покой на сървърите. Въпреки това Telegram може да прочете данните от чата, тъй като се занимава с криптирането/декриптирането на съобщенията в сървърите.

Други услуги за сигурни съобщения, като например Signal, прилагат E2E криптиране на всички съобщения по подразбиране. Услугата не може да чете тези съобщения. Само изпращачът и получателят могат да четат E2E криптирани съобщения. С други думи, всяка услуга, която използва E2E криптиране за всички свои съобщения, ще бъде по-сигурна от Telegram.

Telegram поддържа E2E криптиране за два вида съобщения: Тайни чатове и гласови повиквания. Тайните чатове са чатове, които не се съхраняват на сървърите на Telegram и са достъпни само за устройствата, участващи в чата. Тайните чатове би трябвало да са толкова сигурни, колкото и MTProto, но потребителите трябва да помнят да ги включват.

Сигурност на MTProto.

MTProto е потребителският мобилен протокол, разработен от екипа на Telegram. Вижте тази връзка в Уикипедия, за да получите по-добра представа за атаките, които този протокол е понесъл през годините.

Telegram регистрира IP адреса и метаданните.

Що се отнася до защитата на личните данни, Telegram може да събира прилично количество лична информация, която може да съхранява до 12 месеца. Според тяхната политика за поверителност, те,

може да събира метаданни, като например вашия IP адрес, устройства и приложения на Telegram, които сте използвали, история на промените на потребителското име и др.

Те могат да използват обобщените метаданни от вас, за да им помогнат да създадат нови функции за услугата.

И накрая, компанията може да прочете всяко ваше съобщение в облачния чат, за да разследва спам и други нарушения на техните условия за ползване на услугата. Те могат да споделят някои от вашите лични данни с други потребители на Telegram, с които сте избрали да общувате, и с компании в рамките на Telegram Group. Ако бъдат принудени от съдебна заповед, те могат да предоставят вашия IP адрес и мобилен номер на съответните органи.

Би било разумно да използвате тайни чатове и гласови повиквания, когато искате да споделите лична информация в Telegram.

В Политиката за поверителност има и раздел, озаглавен "Правоприлагащи органи", който гласи следното:

Ако Telegram получи съдебна заповед, която потвърждава, че сте заподозрян в тероризъм, можем да разкрием вашия IP адрес и телефонен номер на съответните органи. Досега това не се е случвало. Когато това се случи, ще го включим в шестмесечния доклад за прозрачност, публикуван на адрес: https: //t.me/transparency.

Това е важно да се има предвид, когато използвате Telegram.

Използване на Telegram без истинския ви телефонен номер.

Докато сме на темата за неприкосновеността на личния живот, важно е също така да се отбележи, че Telegram изисква телефонен номер за създаване на акаунт. Това е стъпка за проверка, за да се предотврати масовата регистрация на ботове и спамъри.

Проверката става чрез текстово съобщение или телефонно обаждане, след което въвеждате кода за проверка, за да започнете да използвате услугата. Но ето и същественият съвет за поверителност: не е необходимо да използвате телефонния си номер.

Съществуват много анонимни SMS услуги, които можете да намерите онлайн и които ви позволяват да получавате текстови съобщения на цифрови номера. Съществуват както безплатни, така и платени SMS услуги, които можете да намерите с малко проучване (въведете в браузъра си термин за търсене като SMS за еднократна употреба). Възможно е да се наложи да опитате с няколко различни услуги и номера, преди да успеете да накарате кода за проверка на Telegram да премине и да работи, но това ще гарантира, че истинският ви телефонен номер ще остане в безопасност.

Регистрирането с номер за SMS за еднократна употреба и използването на добра VPN/TOR, когато използвате Telegram, ще увеличи значително поверителността ви.
 
Last edited by a moderator:

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Как да стартирате Telegram с емулатор на Android на Whonix.

Доколкото ни е известно, преди около няколко месеца Telegram деактивира SMS удостоверяването на десктоп и уеб версиите. Така че единственият начин за оторизация в тези версии е получаването на код на активен акаунт чрез мобилната версия на Telegram. Не е достатъчно да имате виртуален номер, за да имате достъп, трябва ви и телефон или таб, за да осъществите това. Но ако уважавате личните си данни, това не е начин за вас. Радвам се да ви представя това ръководство. То ще ви помогне да стартирате мобилен Telegram с Anbox (емулатор за Android), като използвате Whonix, за да защитите личните си данни.

1. Да инсталираме необходимите пакети.



Първо, трябва да проверим актуализациите:

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

След това пристъпете към инсталиране:

sudo apt-get install --no-install-recommends linux-image-amd64 linux-headers-amd64 adb fastboot anbox

2. Следваща стъпка: изтеглете и проверете Android Image.

Изтегляне на изображение и sha256sum

Ако използватеQubes TemplateVM Whonix:

scurl --proxy http://127.0.0.1:8082 --tlsv1.2 --remote-name https://build.anbox.io/android-images/2018/07/19/android_amd64.img

curl --proxy http://127.0.0.1:8082 --tlsv1.2 --remote-name https://build.anbox.io/android-images/2018/07/19/android_amd64.img.sha256sum

Whonix, различен от Qubes, и Qubes StandaloneVM Whonix:

scurl --tlsv1.2 --remote-name https://build.anbox.io/android-images/2018/07/19/android_amd64.img

JdBc9PRLbY

curl --tlsv1.2 --remote-name https://build.anbox.io/android-images/2018/07/19/android_amd64.img.sha256sum
Cwx1jZhfp2

Проверка.

След като изтеглите, изпълнете тези инструкции, за да проверите образа:

sha256sum --check android_amd64.img.sha256sum

Ще видите статус: "android_amd64.img: OK".

Преместете изображението в съответната папка.

sudo mv android_amd64.img /var/lib/anbox/android.img

3. Конфигуриране на Anbox.

За съжаление, за да работи Anbox правилно, трябва да деактивирате защитната стена на Whonix, защото Anbox използва собствените си конфигурирани мрежови настройки, така че активираната защитна стена ще откаже достъп до нея. Тази стъпка може да намали ползите за сигурността, особено ако използвате няколко машини Whonix-Workstation. За да деактивирате защитната стена, използвайте тази команда:

sudo systemctl mask whonix-firewall
FBUjxWzEfI

След това отворете файла /etc/systemcheck.d/50_user.conf :

sudoedit /etc/systemcheck.d/50_user.conf

И добавете нов ред в този файл:

whonixcheck_skip_functions+=" check_whonix_firewall_systemd_status "
FKiXVn9RH0

Запазете и излезте. След това рестартирайте системата:

sudo рестартирайте

4. Стартирайте Anbox.

ГРАФИЧЕН ИНТЕРФЕЙС:

Старт меню→ Аксесоари→ Anbox.

Терминал:

anbox launch --package=org.anbox.appmgr --component=org.anbox.appmgr.AppViewActivity

5. Инсталира Telegram.

И така, Anbox вече е инсталиран и последната стъпка е да получите Telegram .apk за него. На работната си станция Whonix отидете на https://telegram.org/android и изтеглете .apk файла. След това отворете терминал в папката, която съдържа файла (просто отидете в папката с Telegram .apk и щракнете с десния бутон на мишката за него. В контекстното меню трябва да видите опцията "Open Terminal" (Отворен терминал). Използвайте тази команда:

adb install Telegram.apk.

6. Поздравления!

След успешното инсталиране ще видите приложението на работния плот на емулатора. Активирайте акаунта си с виртуален сим номер и сте готови да получавате авторските кодове на Telegram. Не забравяйте да активирате защитната стена Whonix след получаването на кода.

7. Активиране на защитната стена Whonix.

В Терминал:

sudo whonix_firewall

ГРАФИЧЕН ПОТРЕБИТЕЛСКИ ИНТЕРФЕЙС:

Меню Старт→ Приложения→ Система→ Презареждане на защитната стена на Whonix

Запомнете: за нова сесия на Anbox трябва да повторите стъпка 3.

Вариант 2. За начинаещи. Стартиране на мобилен Telegram от онлайн емулатор - https://appetize.io
1. Регистрирайте се в услугата за активиране на sms с временна поща.

2. Отидете на https://appetize.io и регистрирайте безплатен акаунт, също така можете да го направите с временна поща.
Ox97HTZPwq

3. Изтеглете Telegram .apk от https://telegram.org и го добавете в апетитния си акаунт. Отидете в раздела "Качване" и изберете файла.
UjzSlTkdVm

J7PKdN6rXT

4. След това отидете в "Табло за управление" и стартирайте приложението, като щракнете върху бутона "Изглед".
2au3kcbhPL

5. Регистрирайте Telegram с виртуалния номер, закупен преди това.

6. Отворете Telegram Desktop и използвайте този номер отново.

7. Ще получите авторски код в онлайн емулатор, който вече работи с Telegram

8. Не забравяйте да завършите сесията на Telegram в онлайн емулатора, след като влезете в Desktop версията. Също така настройте 2FA.
 
Last edited by a moderator:
View previous replies…

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Проклетият Уоникс. Предполагам, че не е толкова изненадващо, като се има предвид, че сте един от основателите на форума! :cool:(y)
 

kpach

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 26, 2023
Messages
60
Reaction score
36
Points
18
Използването на виртуален номер, до който е имала/ има достъп трета страна, не е ли твърде рисковано?
 

ImSorry69

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 10, 2024
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Това е ниво 10 страхотно, брато. Благодаря ти.
 

Chemman

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2021
Messages
4
Reaction score
5
Points
3
Страхотно! Това е единственият начин, по който сега можете да инсталирате Telegram на опашки(y)
 

xxnxx

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2021
Messages
3
Reaction score
2
Points
1

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

PavelD

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2024
Messages
29
Reaction score
15
Points
8
Връзката е изключена. можете ли да изпратите друга
 

Latin King

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 24, 2023
Messages
31
Reaction score
16
Points
8
Изобщо не се доверявам на телеграма
 

delkibrother

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 27, 2022
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Бих предложил да си купите предплатени телефони и след това да използвате телеграма или Сигнал.
 

Drsmurf

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 1, 2023
Messages
15
Reaction score
19
Points
3
Имаше много доставчици, работещи в телеграм, които наскоро бяха разбити , телеграм със сигурност не е сигурен може би тайният чат е криптиран, но отворените групови чатове са рисковани
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Може би са използвали телефонните номера, за да регистрират кое е свързано с тях?
Познавам много телеграмни групи, които все още работят, сякаш няма утре, брато
 

PavelD

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2024
Messages
29
Reaction score
15
Points
8
Можете ли да ми кажете коя е държавата?
 

PavelD

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2024
Messages
29
Reaction score
15
Points
8
В Казахстан много търговци използват Telegram за бизнеса си, но изглежда, че всички са под наблюдение, с изключение на тези, които използват капка регистрации и оборудване. Или може би тези органи се възползват от това
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Не мисля, че така са били разбити. Вероятно просто са поръчали нещо под прикритие, след което са анализирали опаковката. Имал съм опаковки с пръстови отпечатъци, опаковки, които ми казват точната дата и час и откъде е изпратено нещо (видеонаблюдението в магазина ще ги има)
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Да, вярно G, не се концентрирайте само върху криптираните приложения, ако липсва друга част
 

idlewild

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
62
Reaction score
42
Points
18
Не изглежда, че скоро ще се случи нещо, надявам се, че телеграм ще работи за изчистване на техните глупости
 

kpach

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 26, 2023
Messages
60
Reaction score
36
Points
18
Не бих се придържал към приложение, което може да бъде силно насочено от агенциите, защото е частно и криптирано.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Не съм голям фен на телеграмата, но това е страхотно писание
 

PavelD

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2024
Messages
29
Reaction score
15
Points
8
Благодаря ви, господине, за добрата информация
 
Top