Предложение за уебхранилище/споделяне на файлове

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Използвам Sia за съхранение/споделяне. Това е напълно децентрализирано, криптирано от край до край съхранение на файлове в блокчейна на Sia. Можете да качвате безплатно 1 GB файлове в порталите на Скайнет на Sia и да получите връзка за изтегляне, която можете да споделите с всеки. Така че, ако разделите данните си на 1 GB файлове, можете да ги качите всичките безплатно, без да имате акаунт.

Уебсайт на проекта Sia:

Използвам приложението Vup като клиент с графичен потребителски интерфейс. Можете да си го представите като приложението MEGA. Можете да си го купите за настолен компютър/мобилен телефон/т.н. Sia, skynet, vup, всичко е с отворен код.

Може да отнеме известно време, за да разберете как работи целият уеб5, но е безумно богато, след като го разберете.

100% децентрализирано съхранение, криптирано от край до край, при което само вие имате ключа.

Със skynet създавате връзки, които можете да споделяте и които по същество са като указатели към файлове в блокчейна. По този начин можете да споделяте линкове към skynet с хора и те да изтеглят файлове/директории директно или да ги "импортират" в своя клиент Vup.
Очевидно е, че данните не се репликират, а просто получавате друг референтен указател. :)

За съжаление, все още има DMCA, НО... и тук е най-безумното, DMCA може да накара Sia само да направи skynet връзката неизползваема за изтегляне на файлове от техните уебпортали.
Те не могат да свалят файловете от блокчейна, без да изземат например компютър или да разберат къде точно на диска се намират криптираните парчета данни на разпределени машини по целия свят.
Трябва да прочетете за това, защото не съм на 100 % наясно как всъщност ще работи премахването на данните. Горното ми твърдение може да е погрешно от техническа гледна точка.

Но най-безумното е следното... DMCA би направил така, че линковете на Скайнет/Мега да не работят, защото Скайнет/Мега действат като посредник, преобразувайки публично споделяния линк за изтегляне на точното място в блокчейна, където се съхраняват данните. Сега това е необходимо само ако решите да използвате skynet за линковете и други функционалности. Това е нещо като удобство. Не е необходимо да го използвате. Ако ръчно качвате нещата в блокчейна, тогава няма връзки. Трябва да имате инсталиран клиент на Sia, да синхронизирате (изтеглите) целия блокчейн и т.н. След това можете да изтеглите файловете, независимо дали порталите го харесват или не (можете също така да създавате линкове към skynet от клиента на блокчейн, но за това можете да прочетете сами). DMCA само добавя адреса на указателя към файла blacklist.txt, който се споделя с уеб порталите, спазващи DMCA. Бихте могли да завъртите свой собствен(и) skynet портал(и), който(ито) не спазва DMCA. Представете си това. Той е с напълно отворен код, така че би било толкова лесно, колкото да разклоните MEGA, да създадете свой собствен портал на избран от вас сървър и просто да не включвате нещата в черния списък. Тогава същите тези линкове на Скайнет, които Сиа (програмистите/проектът) включват в черния списък, могат да се използват от всеки, който използва линковете за изтегляне на пиратския портал.

Например аз използвам портала pro.skynet.net за платения си акаунт и не споделям линкове към файловете си с хората. Не искам резервното ми копие да бъде изложено на риск. Но вие, аз или който и да е друг може просто да направи git fork на софтуера и да пусне портал.

Можете също така да решите КЪДЕ по света искате да ограничите географски съхранението на данни и да изберете колко пълни резервни копия на данни искате. Така че, ако искате да сте като: да, ще дублирам данните си в Иран, Северна Корея, Русия, Венецуела и Куба - можете. Техният DMCA find the bit on disk bs може да го целуне (но проучете това, защото все още не знам всъщност дали имат нужда от достъп до диска, за да премахнат данните от блокчейна, ако имат връзка със Скайнет или не).

Можете да персонализирате порталите, както искате. Можете да разрешавате/забранявате анонимното качване, да създавате частна общност като частен тракер и т.н. Каквото искате.

Забавлявайте се!
 
Top