Какво получавате от мръсния си ацетон?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
В повечето случаи използвам ацетон с чистота 99,9 % от химически магазин.

Целият нормален продукт е изчезнал, а суровината за новата партида не е пристигнала, така че имах малко свободно време и нямаше какво да правя.

Затова събрах мръсния ацетон, който имах във фризера, в количество 2 л и го изпарих. В по-голямата си част това беше ацетон, използван за промиване на кристали MDMA, но известно количество (сравнително малко, може би 15-20%) беше след подкиселяване с 37% HCl в ацетон, който много обичам.

Изпаряването беше извършено на котлона в бехеровата чаша от 1 л, след което на няколко етапа беше добавено допълнително количество. Окончателното изпаряване беше извършено в бехерова чаша от 100 ml. Не контролирах температурата в бехеровата чаша, а само зададох температура на повърхността на плочата 150С. Целият процес не отне много време, може би около 1 час интензивно варене.

В момента, в който миризмата на ацетон изчезна, имах малко количество гадна черна гъста течност, която беше смесена с малко количество вода и поставена във фризера за около час или нещо подобно.

След това добавих NaOH за извличане на основата. Горният слой, доста мръсен и черен, беше отделен на фунията, теглото му беше точно 25 грама, което не е лошо за 2 л ацетон.

След това във фунията с горния слой бяха добавени NaCl и дестилирана вода и бяха държани във фризера още известно време. Продуктът се промива с п.етер. След изпаряването се получиха 15 грама доста чист ФБ.

FB беше подкиселен в замразен ацетон и филтриран след 12 часа. Получените резултати бяха 16,8 gr спрямо изчислените 17,8 gr.

Солта беше повторно кристализирана в горещ IPA в запечатана PP чаша на водна баня - много е лесно да се контролира температурата на водната баня. Началната температура е 65С, тегловно съотношение 1 gr : 2,86 gr (или 3,6 ml при RT). Тъй като не разполагам с програмируем котлон, трябваше да го направя ръчно, като намалявам температурата с 2С на всеки 30 минути.

След достигане на RT, запечатаната чаша заедно с паничката с вода (за да се намали скоростта на охлаждане) бяха поставени в нормален хладилник за 6 часа, след което бяха преместени във фризера за още няколко часа.

В резултат на това бяха получени 15,2 g доста чисти кристали. Но средният размер на кристалите не ме впечатлява. Той все още е малък от 1х1 до 2х3 мм. Вероятно повторната кристализация със стъпки 2С на 30 минути все още е твърде бърза, мисля, че трябва да си купя програмируема плоча и да правя същото с 1 или 2С на 1 час.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Този път рециклирах още една партида мръсен ацетон. Цялата течност след подкиселяване, промиване, остатъци след кристализация във вода и т.н. с общо PH=2 беше събрана и нагрята до 130С.

В този момент веществото в бехеровата чаша изглеждаше напълно черно и посърнало. Общо тегло - 40 гр.
Веществото беше хвърлено в замразен ацетон с обем х10 от обема на веществото и беше държано известно време във фризера.

След кристализацията ацетонът изглеждаше с цвят на коняк.

Днес той беше филтриран и като резултат получих 35 gr кафява захар. Разбира се, такъв продукт не е предназначен за консумация: той трябва да бъде пречистен по някакъв начин.

Вероятно ще се опитам да го прекристализирам няколко пъти или да направя ABE, още не съм решил..

RJ97SUvwfG
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
След повторна кристализация във вода
YVirJDlWtL
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Не знам, но ще видя в близко бъдеще. Първите ми 2 партиди Бяха с нисък добив, така че планирах да извлека промивките и разтворителя frzen друг път.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Начинът, по който би постъпил химикът, лишен от ротативка, е като извърши обикновена дестилация, ако общият обем е 2L. Не е само, че възстановявате ацетона, но и че трябва да поддържате топлината укротена и най-важното - избягвате изпаряването на 2L ацетон във въздуха, който дишате, знаейки, че проблемът е в топлината на плочата. не знам температурата на възпламеняване на ацетона, но човек никога не трябва да излага изпаренията на толкова гореща повърхност.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Аз знам всички тези глупости. Просто нямам място за повече оборудване. Може би през есента, ако се преместя в провинцията...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Бях се съсредоточил главно върху избягването на опасността, иначе можете просто да оставите бехеровата чаша непокрита навън на слънце, дори и да отнеме време, поне ще имате една експлозия по-малко, за която да се притеснявате.
 
Top