O katu a jeho katinonové podstatě

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Co je to kata?

Khat, známý také jako qat (amharsky: ጫት ch'at; oromsky: Jimaa, somálsky: qaad, khaad, khat nebo chat, arabsky: القات al-qāt) je původní kvetoucí rostlina, která se vyskytuje ve východní a jižní Africe. Khat dosahuje výšky 10 až 20 stop a jeho řídké listy připomínají uschlou bazalku. Listy kátu obsahují psychoaktivní látky známé jako katinon, který je strukturně a chemicky podobný d-amfetaminu, a katin, mírnější formu katinonu. Čerstvé listy obsahují obě složky; listy ponechané v chladu déle než 48 hodin obsahují pouze katin, což vysvětluje, proč uživatelé dávají přednost čerstvým listům.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Alkaloid katinon, stimulant, který vyvolává zvýšenou společenskost, vzrušení, sníženou chuť k jídlu a mírnou euforii. Žvýkání kátu má v oblastech, kde přirozeně roste, dlouhou historickou tradici, zejména mezi muži, a je srovnatelné (i když mírně odlišné) s užíváním listů koky v jihoamerických Andách nebo přípravků z betelových ořechů v jižní Asii. Často se žvýká společensky v salonech, kde podporuje konverzaci mezi skupinami mužů, často při kouření vodní dýmky.

Čerstvé listy kátu jsou karmínově hnědé a lesklé, ale stárnutím se stávají žlutozelenými a kožovitými. Vydávají také silný zápach. Nejoblíbenější částí listů jsou mladé výhonky u vrcholu rostliny. Používají se však i listy a stonky ve střední a spodní
části.
Bci0lJkHde
Právní status kátu se v jednotlivých místech liší. V některých regionech může zůstat jako botanický druh relativně nepovšimnut, a proto není nijak zvlášť regulován, ale jeho rekreační užívání může být přesto považováno za nezákonné podle obecnějších zákonů. V mnoha oblastech je však khat přísně kontrolován a jeho držení, distribuce nebo užívání může být nezákonné. Například v zemích, jako je Austrálie, Kanada, Evropská unie, Indie, Jordánsko, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty (SAE) a Spojené království (UK), je klasifikován jako kontrolovaná látka. Ve Spojených státech amerických (USA) a Turecku není rostlina Catha edulis výslovně zakázána, ale konzumace a distribuce sklizených listů pro rekreační účely jsou nezákonné. Na druhou stranu v oblastech, kde má kát kulturní význam, jako je Džibutsko, Etiopie, Keňa, Somálsko, Súdán, Uganda a Jemen, je jeho produkce, prodej a konzumace zcela legální nebo se neřeší v právním kontextu. V Izraeli, kde žije populace jemenských Židů, je povolena pouze konzumace listů rostliny v přírodním stavu.

Mezi další názvy, pod kterými je Khat znám, patří např:
Kát, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, habešský čaj, africký čaj a africký salát.

Kathinon:
Copotřebujete vědět

Chemie kátu

Stimulační vlastnosti rostliny byly původně připisovány "katinu" neboli katinu, látce fenetylaminového typu, která byla z rostliny izolována. Toto přisouzení však bylo zpochybněno, když zprávy naznačily, že čerstvé výtažky z listů obsahují jinou sloučeninu s výraznějšími behaviorálními účinky než katin. V roce 1975 vědci izolovali příbuzný alkaloid zvaný katinon a jeho absolutní konfigurace, (S)-2-Amino-1-fenylpropan-1-on, byla stanovena v roce 1978. Katinon není příliš stabilní a časem se rozkládá a mění se na katin a norefedrin. Tyto chemické látky patří do skupiny PPA (fenylpropanolamin), což je podskupina fenetylaminů příbuzná amfetaminům a katecholaminům epinefrinu a noradrenalinu. Katinon a katin mají ve skutečnosti velmi podobnou molekulární strukturu jako amfetamin. Je důležité poznamenat, že khat by neměl být zaměňován s methcathinonem (známým také jako kat), látkou zařazenou do seznamu I, která má podobnou chemickou strukturu jako účinná složka katinon v rostlině khat.
ERqmJEu9sh
Když listy kátu uschnou, silnější katinon se do 48 hodin rozloží a zůstane po něm mírnější katin. Aby se zachovala účinnost katinonu, sběrači balí čerstvé listy a stonky do plastových sáčků nebo je balí do banánových listů, aby se v nich udržela vlhkost. Je také běžné, že rostlinu pravidelně kropí vodou nebo při přepravě používají chlazení.

Při žvýkání listů kátu se uvolňuje katin i katinon, které se vstřebávají přes sliznice úst a žaludeční sliznici. Studie na laboratorních zvířatech ukázaly, že katin a katinon ovlivňují zpětné vychytávání adrenalinu a noradrenalinu, což způsobuje, že tělo recykluje tyto neurotransmitery pomaleji, což vede k bdělosti a nespavosti spojené s užíváním kátu.

Katinon vykazuje vysokou afinitu k serotoninovým receptorům, což naznačuje, že je zodpovědný za euforické pocity spojené se žvýkáním kátu. U myší katinon vyvolává nervové vzrušení a opakované škrábání podobné chování, které je spojováno s amfetaminy. Účinky katinonu dosahují vrcholu během 15 až 30 minut, přičemž téměř 98 % látky je v játrech metabolizováno na norefedrin.

Na druhé straně mechanismy katinu nejsou tak dobře známy, ale předpokládá se, že působí na adrenergní receptory a spouští uvolňování adrenalinu a noradrenalinu. U člověka má kathin poločas rozpadu přibližně tři hodiny. Lék bromokriptin může být použit ke snížení touhy a abstinenčních příznaků během 24
hodin.

Následky žvýkání listů kátu

Dopad, který zažívá člověk žvýkající khat, lze rozdělit na účinky žádoucí (objevující se během první hodiny) a nežádoucí (projevující se ke konci žádoucí fáze a trvající několik hodin).

Žvýkači khatu často uvádějí pocity radosti, zvýšené energie, vzrušení, euforie, zvýšené bdělosti, lepšího sebevědomí, lepší koncentrace, zvýšeného libida, zvýšené kreativity, lepších komunikačních schopností, lepší schopnosti spojovat myšlenky a subjektivního zlepšení pracovní výkonnosti. Se žvýkáním kátu jsou však spojeny i negativní zkušenosti, jako je nadměrná hovornost, hyperaktivita, potíže se spánkem, podrážděnost, úzkost, nepřátelství, psychotické epizody, hysterie a deprese. Dlouhodobé užívání kátu může vést ke kardiálním, neurologickým, psychologickým a gastrointestinálním problémům. Konzumace kátu vede u lidí ke zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku v důsledku nepřímé sympatomimetické aktivity katinonu, která přetrvává přibližně 3-4 hodiny po užití.

Přítomnost tříslovin v listech kátu způsobuje svíravost a může mít za následek zánět jícnu, gastritidu a keratózu ústní sliznice. Studie prokázaly, že přibližně u 50 % uživatelů kátu se objevuje keratóza ústní sliznice, která může přejít v rakovinu ústní dutiny. Navíc po konzumaci kátu působí katinon jako prostředek potlačující chuť k jídlu, protože ovlivňuje hypotalamus, což vede ke zpoždění vyprazdňování žaludku.
CgvhTxj4Ie
Dlouhodobí uživatelé katu jsou náchylní ke vzniku komplikací, včetně akutních a chronických onemocnění jater. Chronické užívání katu může vést k hepatitidě, fibróze a cirhóze. Užívání katu má také vliv na reprodukční zdraví člověka, což vede u závislých ke snížení počtu a pohyblivosti spermií. Kromě toho má khat teratogenní účinky na těhotné ženy. Ve vysokých dávkách může khat vyvolat manické onemocnění charakterizované grandiózními bludy nebo schizofrenní psychózou s perzekučními bludy. Naštěstí ve většině případů tyto příznaky ustoupí, když se khat vysadí a podávají se antipsychotické léky. Existuje však pravděpodobnost, že se psychotické epizody znovu objeví při obnovení užívání kátu. Krátkodobé a dlouhodobé fyzické účinky konzumace kátu byly důkladně zdokumentovány na základě zapojených fyziologických systémů a jsou shrnuty na přiloženém obrázku.

Závěr

Závěrem lze říci, že khat, původní kvetoucí rostlina vyskytující se ve východní a jižní Africe, obsahuje psychoaktivní látky katinon a katin, které vedou při žvýkání k různým žádoucím i nežádoucím účinkům. Zatímco uživatelé mohou zažívat pocity štěstí, energie a lepší komunikace, existují i potenciální negativní důsledky, včetně nespavosti, úzkosti a zdravotních komplikací. Vzhledem k tomu, že legální status khatu se po celém světě liší, je pro jeho zodpovědné užívání zásadní informovanost o jeho rizicích a účincích.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Obsahuje amfetamin. Jak ho z něj však lze extrahovat?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Před několika lety jsem četl, že se o to lidé pokoušeli, ale bylo to příliš nestabilní na to, aby z toho bylo něco užitečného. Myslím, že někde na internetu jsou zápisky, nemůžu si vzpomenout kde, protože je to už dávno.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Ahoj člověče, jestli si vzpomeneš, řekni mi to.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Není to ten, který jsem četl, ale hotový, ale našel jsem to při rychlém hledání. Tam jsou také další články, když jsem hledal jasný net
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Byla to užitečná dobrá práce
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
O katu jsem četl už před lety. Od té doby mám oči otevřené pro strom khat, o kterém jsem se dočetl, že existuje jeden nebo dva, které se před lety pěstovaly ve starých částech mého rodného města. Zdá se, že existuje několik různých odrůd, a kdybych měl někdy podezření, že jsem našel strom khat, ujistil bych se, že je řádně identifikován, protože mnoho stromů a rostlin je při požití i v malém množství jedovatých.

Tohle je nejpodrobnější popis kátu, jaký jsem kdy viděl.

Jednou jsem se pokoušel pěstovat semena betelového ořechu, která jsem koupil na ebayi. Vyklíčila, ale nakonec uhynula. Byly to menší betelové ořechy, což byla skříňová odrůda, která vyhovovala mému klimatu. Možná to někdy zkusím znovu a zasadím je v jiném ročním období.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Mám rostlinu, měl jsem ji léta v květináči a žvýkání v pořádku, ale je nějaký způsob, jak udělat rychlou extrakci, abych si udělal čaj nebo něco na pití v den sklizně? Rozmixoval jsem trochu v mixéru s citronovou šťávou, pak jsem přidal trochu teplé vody a pak přefiltroval, udělal jsem to jen jako test a nevypil jsem to, protože jsem byl v té době tiše nemocný s nachlazením. O víkendu to zkusím znovu, abych zjistil, jestli je to lepší než žvýkat. Ale jestli někdo znáte rychlou extrakci nebo nejlepší rozpouštědla na extrakci, tak mi dejte vědět. Díky

Tady je fotka výsledku, vlevo je po přejetí přes kávový filtr, dal jsem tam trochu roztoku bikarbony a z červené se stala zase zelenohnědá směs.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý den. #Khat_Extraction
Větší část vzorku byla ponechána k vysušení v hnědém papírovém sáčku, který byl uchováván při okolní teplotě a chráněn před světlem.

Extrakce
Přibližně 5 až 6 g rostlinného materiálu bylo nakrájeno na malé kousky o rozměrech přibližně 0,5 cm čtverce. Připravený vzorek byl smíchán s 15 až 20 ml methanolu a poté byl 15 minut sonikován za přerušovaného třepání a míchání.


Koncentrace

Zelený methanolový extrakt byl dekantován do lámačky, která byla poté pomocí proudu vzduchu zkondenzována téměř do sucha (<1 ml).

Čištění
K resuspenzi a okyselení rostlinného zbytku byl použit velmi zředěný roztok H2SO4 (přibližně 0,02 N). Okyselený roztok získal načervenalý odstín. K odstranění neutrálních organických sloučenin a zbývajících pevných částí rostlin byla provedena chloroformová extrakce.


Extrakce na bázi

K vodnému roztoku bylo přidáno malé množství nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu sodného (NaHCO3), aby se extrakt bazifikoval. Výsledkem změny pH byl světle zelený roztok. K extrakci katinonu a katinu byl použit methylenchlorid. Proud vzduchu byl použit k redukci extraktu na minimální objemové množství. (Jako preventivní opatření se provedla výměna rozpouštědla za hexan, aby se zabránilo degradaci světelné trubice IRD).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Takže jsem to opět extrahoval do načervenalého roztoku, takže to mohu opět bazifikovat s NaHCO3, pak stačí roztok smíchat v zavařovací sklenici s DCM, promíchat, pak oddělit vrstvy a vysušit dcm?
Děkuji za pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Proč se na to ptáte znovu? Potřebujete to zopakovat?
Vypadá to velmi jasně a srozumitelně.

Není zač.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Jo, omlouvám se, ale tohle je moje první extrakce něčeho takového, nezůstane mi po přebuzení a následném promytí v DCM báze katinonu/katinu?
Slyšel jsem, že je to dost nestabilní báze z rostliny?
Bylo by lepší propláchnout kyselý roztok a pokusit se zachovat alkaloidy jako hcl?
Prosím, omluvte mou neznalost, jen se snažím učit. Jestli tohle není ta správná stránka na učení, dejte mi vědět a já půjdu dál. Díky za dosavadní pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Na tuto otázku vám nemohu s jistotou odpovědět.
Můžete to zkusit po svém a porovnat. Pak se s námi podělte o svůj výsledek.
 
Top