Základy čištění aminoskupiny pomocí aduktu s disiřičitanem sodným

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nedávno jsem viděl diskusi v nějaké RC komunitě, kde se hovořilo o amph skupině a čištění 4mmc pomocí bisulfitového aduktu.

Vzhledem k molárním poměrům, které tam byly zmíněny, si nemyslím, že tuto cestu vyvinul profesionál. Ale přinesl jsem to sem do diskuse: možná by stálo za to věnovat tomu pozornost.

Stručně je popsána v následujících krocích:

1. Základna se extrahuje NaOH a oddělí se rozpouštědlem (DCM, hexan atd.).
2. Vodný roztok disiřičitanu sodného NaHSO3 se přidá v obrovském molárním poměru 1:4 nebo dokonce 1:5 (kde 1 je báze a 4 je disiřičitan) k bázi rozpuštěné v rozpouštědle.
3. Bisulfitový adukt se okamžitě vysráží a promyje se dalším rozpouštědlem.
4. Promytý adukt bisulfitů se změní zpět na bázi přidáním uhličitanu sodného Na2CO3 ve stejném obrovském molárním poměru 1:4.
5. Oddělí se báze
6. Práce je hotova

Tato cesta je vhodná pro meth a amph skupinu, stejně jako pro 4mmc.

Chápu princip: disiřičitan sodný má slabě kyselé vlastnosti a může přeměnit některé báze na adukt sodíku, který se samozřejmě sráží v rozpouštědlech, jako je DCM, éter, hexan a voda. Ale nenašel jsem žádný známý protokol pro takové použití disiřičitanu sodného.

I když existuje několik známých protokolů, kdy se tato cesta (s různými rozpouštědly) tvorby aduktu sodíku používá ve farmaceutické výrobě, ale obvykle pro čištění ketonů.

Nějaký názor odborníků na tuto cestu?
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nejsem odborník, a dokonce ani zapálený amatér, ale předpokládám, že osoba, která to psala, také ne. Pokud vím, siřičitanový kationt je konjugovaná báze konjugované báze kyseliny sírové. Podle mě to znamená, že s ním Lewisova kyselina moc tvořit nebude. Kovy.
Možná jsem úplně mimo. Požádal jsi mě o komentář, tak jsem strávil asi 30 minut hledáním příslušné genetiky a nevidím to jako životaschopné.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ano, také jsem si o tomto tématu přečetl více a snažil se mu porozumět. Vypadá to, že alespoň tak, jak je to zde představeno, je to naprosto nesmyslné.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Vlastně si myslím, že jsem to pochopil. Zdá se, že to, na co odkazujete, je přidání disiřičitanu sodného konkrétně k aldehydu za účelem vytvoření sulfonátu. To je dobře známá reakce, která se dobře hodí k tomu, co navrhujete, a funguje. Z mnoha aldehydů se stávají drogy a sulfonát mi připadá jako Lewisova kyselina.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ale ať tak či onak, disiřičitan sodný reaguje jak s aminy, tak s ketony. A pravděpodobně i s dalšími organickými sloučeninami (nečistotami). Všechny je přeměníme na adukty disiřičitanu a pak je vrátíme zpět do původního stadia. Pokud se tedy zaměřujeme na separaci organických sloučenin, je to zbytečné.
Ale pro anorganické sloučeniny to bude fungovat dobře. Ale opět k tomu stačí extrakce bází.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Zdá se, že je to logické místo, kam můžu umístit svůj dotaz.........

Potřebuji otestovat úspěšnou syntézu MDP2P z Wackerovy oxidace safrolu, benzochinonu, chloridu palladia (recept Bright Star podpořený Strikeovou Total Synthesis II, modifikacemi Methylmana a Dr. Drool a pravděpodobně tuctem dalších zdrojů).
Byl to můj první pokus, který vedl k žalostně nízkému výtěžku, takže jsem se ani neobtěžoval s posledním krokem pomalé destilace rozpouštědla z MDP2P. Leží to v mrazáku.

První otázka - shodneme se všichni na tom, že kapání MDP2P do nasyceného roztoku disiřičitanu sodného způsobí vznik sraženiny?
otázka č. 2 - objevila by se potenciálně stejná sraženina, kdyby se kapání MDP2P stále mísilo s rozpouštědlem RM (reakční směsi), nebo je rozhodující nejprve izolovat MDP2P od rozpouštědla?
Otázka č. 3 - nějaké tipy na přípravu nasyceného roztoku disiřičitanu sodného?
Otázka č. 4 - co je snazší pro izolaci/čištění MDP2P: destilace rozpouštědla pro izolaci MDP2P nebo přidání celé směsi MDP2P/rozpouštědla do nasyceného disiřičitanu sodného a následné odfiltrování sraženiny MDP2P?
 
Top