Syntéza glycidátu BMK (sodná sůl) z benzaldehydu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
34jglQbthS

Úvod

Tato syntéza je dobrou volbou v případě, že máte nedostupný fenylaceton pro další syntézu amfetaminu nebo metamfetaminu. Glycidát BMK lze snadno přeměnit na P2P hydrolýzou. Tato reakce má některé výhody a nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že reakce je velmi citlivá na vodu. Musíte používat naprosto suché sklo a činidla. Ujistěte se, že vaše činidla byla před syntézou vysušena a přečištěna. Stopy vody snižují výtěžek. Také se vyplatí provádět tuto reakci v inertní atmosféře (N2), aby se zvýšil její výtěžek. Výhodou je poměrně vysoký výtěžek a krátká reakční doba. Reakce navíc nevyžaduje žádná rozpouštědla.

Vybavení a sklo.

  • 2l vsádkový reaktor (nebo baňka) se zpětným chladičem, horním míchadlem a vodním pláštěm (vodní lázeň) v sestavě;
  • Retortový stojan a svorka pro upevnění aparatury;
  • 1 L odkapávací nálevka;
  • Běžná nálevka;
  • laboratorní teploměr (do -10 - 100 °C);
  • Skleněná tyčinka;
  • Silikonové hadice;
  • Odměrný válec na 1 l;
  • Zdroj vakua;
  • Laboratorní váha (vhodná pro 1-200 g);
  • Studená vodní lázeň pro zpětný chladič a vodní čerpadlo (v případě nepřítomnosti chladiče);
  • Buchnerova baňka a nálevka;
  • 2 L; 1 L x2; 500 ml x2 Kádinky;
  • Plastová lžíce nebo špachtle;
  • Mraznička;
  • Chladicí zařízení s cirkulační pumpou (volitelné);
  • Pyrexové nádoby na produkt (nebo jiné nádoby);

Reagencie.

  • Benzaldehyd 200 g (cas 100-52-7).
  • Methyl 2-chlorpropionát 350 g (cas 17639-93-9).
  • bezvodý síran sodný (Na2SO4).
  • hydroxid sodný (NaOH) 200 g nebo hydroxid draselný (KOH) 265 g.
  • Destilovaná voda ~2 l.
  • ethylát sodný 200 g (EtONa).

Syntéza

...

Substituční nukleofilní reakce mezi benzaldehydem a methyl 2-chlorpropionátem.

Skleněný reaktor je vybaven pláštěm připojeným k chladicímu zařízení s oběhovým čerpadlem s nastavenou teplotou chladicí kapaliny 0°С. Pokud použijete baňku nebo jednovrstvý reaktor, musíte použít chladicí lázeň s ledovou vodou. Reakční baňka (reaktor) musí být uvnitř dokonale suchá, bez kapek vody a kondenzátu.
1pkrvWZanw
1. Nalijte 200 g benzaldehydu do kádinky.

2. V kádince (v kádince)nechte odkapat 200 g benzaldehydu. Přidejte methyl 2-chlorpropionát 350 g. Směs benzaldehydu a methyl 2-chlorpropionátu se míchá.

Poznámka: Pokud jsou činidla čerstvá a skladovaná za vhodných podmínek, použijte je přímo vložením do reaktoru. Pokud tomu tak není nebo z preventivních důvodů (pro jistotu) můžete směs benzaldehydu a methyl 2-chlorpropionátu dodatečně vysušit pomocí vysoušedla. V tomto případě se použije bezvodý síran sodný (Na2SO4).

3. Bezvodý Na2SO4 se přidá do směsi tak, aby zcela pokryl skleněné dno (přibližné množství). Směs se míchá.

Poznámka: Na2SO4 shromažďuje zbývající vodu, vytváří krystalické hydráty a usazuje se na dně nádoby bez míchání. K adsorpci vody dochází poměrně rychle. Vizuálně to vypadá jako tvorba průhledné směsi činidel.

4. Zbytek směsi se rozdělí na dvě části. Usazená, síranem sodným dehydratovaná směs se dekantuje do reakční nádoby. Dbejte na to, aby se sediment (krystalické hydráty) nedostal do reaktoru.

Poznámka: Všechny vytvořené krystalické hydráty síranu sodného a nezreagované sraženiny síranu sodného se usazují na dně nádoby. Dekantuje se poměrně snadno. Pro jistotu můžete použít dodatečnou filtraci nebo do nálevky reaktoru nainstalovat předfiltr.

5. V případě, že se reaktor nachází v ochranné zóně, je nutné jej odfiltrovat. Krystalická sraženina hydrátů síranu sodného se snadno oddělí. Poté se zlikviduje. Připraví se ethoxid sodný pro přídavek. zapne se míchadlo.

Poznámka: Nastavte rychlost míchání tak, aby se směs dobře promíchala, ale zároveň se příliš nerozstřikovala na stěny reaktoru (baňky).

6. V případě, že se směs míchá, je nutné ji oddělit od reaktoru. Reakční směs (RM) se ochladí na 0-10 °C pomocí chlazeného pláště reaktoru. Teplota se udržuje na stejné úrovni a během reakce se kontroluje teplotní sondou. Teplota se měří ponořením teplotní sondy. Lze použít ponorný teploměr nebo infračervený teploměr pro baňku.

7. Předem se připraví vodný roztok zásady (hydroxid sodný nebo draselný). Do kádinky se nalije 200 g hydroxidu sodného (nebo 265 g hydroxidu draselného). Přidá se 0,8-1 l destilované studené vody. Směs se míchá, dokud se NaOH zcela nerozpustí. Roztok se velmi zahřeje. Poté se alkalický roztok ponechá na chladném místě, aby se směs ochladila na pokojovou teplotu. Poté se alkalický roztok může dát do chladničky.

8. Když se RM uvnitř reaktoru ochladí na 0 °C, začne se přidávat suchý ethylát sodný 200 g (EtONa). Přídavek se musí provádět v malých dávkách s přestávkami, aby se udržovala reakční teplota pod 10°С. Příliš rychlé přidávání a velké dávky EtONa mohou způsobit prudké zahřátí směsi a dokonce i vření RM, výtěžek reakce se v tomto případě sníží. EtONa se musí dávkovat plastovou nebo silikonovou lžičkou; kovovou lžičku nelze použít.

Poznámka: Lze použít i jiné alkoholáty kovů, např. methoxid sodný, terc-butoxid draselný, isopropoxid sodný atd. Kromě toho lze použít i hydrid sodný, amid sodný. RM se zahřeje a trochu zahustí během přídavku EtONa, použije se vnější chlazení.

Směs se zahustí, barva se změní na žlutou, pak cihlově červenou a následně hnědou. Teplota se musí vždy udržovat v rozmezí 0-10 °C. Čím více se přidává ethylanu sodného, tím je směs hustší. Míchání se udržuje nastavením rychlosti míchání.

Poznámka: Pokud se reakce provádí v reakční baňce na magnetickém míchadle, pak jedna kotva nemusí stačit. Mělo by se použít ruční míchadlo nebo horní míchadlo.

9. V případě, že je reakce přerušena, je třeba použít ru ční míchadlo. RM se míchá a udržuje v rozmezí 0-10°С po dobu 1 h po úplném přidání EtONa.

10. Reakční reakce se provádí v rozmezí 0-10°С. Poté se odstraní vnější chlazení a RM se míchá při pokojové teplotě po dobu 12 h.

Volitelně: Volitelně se nastaví vnější postupné zahřívání na 60°С. Při této metodě se sníží výtěžek reakce. Na reaktor se nainstaluje zpětný chladič. RM se míchá při teplotě 60 °C po dobu další 1 h. Ohřev se provádí pomocí pláště reaktoru a termostatu.

11. Reaktor se zahřeje na teplotu 60 °C. Po 1 h se vnější ohřev vypne. Směs se za stálého míchání pomalu ochladí na pokojovou teplotu.

12. Směs se zchladí na pokojovouteplotu. Na reaktor se nasadí odkapávací nálevka s 1 l studené destilované vody. Voda se přidává po kapkách za intenzivního míchání. Hustý RM se změní v kapalinu.

13. Míchadlo se vypne. RM se rozdělí na dvě vrstvy. Horní vrstvu tvoří methylglycidový ester (BMK methylglycidát), spodní vrstvu voda s nepotřebnými reakčními solemi, které jsou v ní rozpuštěny. Spodní vrstva se zlikviduje, horní vrstva glycidového esteru se použije v dalších reakcích.

14. V reaktoru zůstává methylester BMK-glycidátu. Může se vakuově destilovat, aby se získal čistší ester v případě, že jej chcete prodat jako produkt. Přibližné množství esteru je asi 400 g. Volitelně se ester použije v další reakci k získání sodné nebo draselné soli kyseliny glycidové.

Alkalická hydrolýza na glycidát sodný BMK

DvZry2mW10
14. Alkalický roztok, který byl předem připraven, se nalije do odkapávací nálevky. Zapne se míchadlo. Začne se po kapkách přidávat ochlazený vodný roztok NaOH (nebo KOH) při pokojové teplotě.

V našem případě je povoleno samovolné zahřívání směsi. Po přídavku zásady se termostat nastaví na 60 °C, aby se urychlil proces získávání soli. Směs se míchá po dobu přídavku 2 h.

Poznámka: Pokud chcete získat vyšší výtěžek produktu, přidejte alkalický roztok s vnějším chlazením. Dále se RM míchá dalších 12 h při pokojové teplotě. Směs se při alkalickém přídavku bez chlazení poměrně rychle zahušťuje (sráží se sodná sůl kyseliny glycidové). V případě, že směs příliš zhoustne, zvýší se rychlost míchání.

Pozor! Při této reakci se z methylglycidátu BMK získává methylalkohol.

14. Při reakci se používá methylalkohol. Při zahřívání směs zprůhlední. Vzniklá sodná sůl kyseliny glycidové je rozpustná ve vodě. Krátce poté se reaktor připraví k ochlazení, aby glycidová sůl vykrystalizovala. Volitelně lze termostat vypnout a směs se postupně ochlazuje na pokojovou teplotu.

Směs začne během postupného ochlazování krystalizovat. Stává se více zakalenou, sráží se glycidová sůl, směs se zahušťuje. Získá se směs sodné soli glycidové kyseliny BMK.

14 . Směsse rozdělí na dvě části. Směs se vakuově filtruje na Buchnerově baňce a nálevce. Získá se suchý produkt 300 g 79% výtěžku (cas 5449-12-7
).
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Takže pokud se jen snažíte dostat k bmk, můžete to nechat jako bmk methylglycidát a prostě udělat 1Kg bmk methylglycidátu 1L vody 1L HCl po dobu 1 hodiny při 80c, aby se z toho stal čistý p2p?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Hydrolyzace v kyselině chlorovodíkové není nejlepší volbou.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Co by bylo lepší? S dobrým úspěchem používám HCl na sodnou sůl.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Hydrolýza v čisté kyselině fosforečné, glycidát se nemusí převést na sodnou sůl.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý den, zde je odkaz směrem k této metodě.
 
Last edited:

LoneChemist

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 3, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Děkujeme. Určitě to v pravý čas uvedu do provozu & aktualizuji o zjištění.
 

marywin

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 9, 2022
Messages
2
Reaction score
10
Points
18
Deals
19
Děkujeme vám, pane Pattone, taková dobrá platforma pro nás.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Už to někdo udělal na p2p? Je to možné?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Mohu se zeptat, zda se vyrobená sodná sůl (5449-12-7) při umístění na vzduchu snadno kazí? Může být vlhká sodná sůl (5449-12-7) umístěna na několik dní na vzduchu, aby přirozeně vyschla, aniž by se znehodnotila? A zda lze tuto látku dlouhodobě skladovat za normálních podmínek?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Myslím, že je to docela hygroskopické. Vyplatí se ji uchovávat v uzavřeném obalu. V případě, že ji chcete vysušit, doporučuji použít jednoduchý nebo vakuový exsikátor.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
U tohoto druhu sloučeniny s epoxidovou strukturou je pravděpodobné, že zahřívání a sušení způsobí strukturální poškození. Použití skleněné sušičky je řešením, ale při sériové výrobě není snadné ji použít a spotřebuje se při ní hodně vysoušecího činidla, proto si myslím, že je pro tento Nejlepší způsob sušení tohoto druhu látky je použití vakuové lyofilizátoru. Jedinou nevýhodou je, že cena vakuové lyofilizační sušičky je poměrně drahá. Co si o tom myslíte vy?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Výše jsem vám sdělil svůj názor Vakuové vysoušeče jsou nejlepší volbou. Má rozumnou cenu a je dostatečně účinná.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Narazil jsem na problém. Postupoval jsem podle článku. Po přidání ethoxidu sodného jsem hodinu míchal v přísně bezvodém prostředí při teplotě pod 10 °C. Poté jsem začal zvyšovat teplotu na 60 °C, abych se připravil na možnost míchání po dobu jedné hodiny. Po chvíli zahřívání se však teplota v přístroji samovolně a rychle zvýšila a již po několika minutách mi teploměr ukázal průraz 130°C, proto se chci zeptat, je to normální? Setkal se s tím někdo?" Na prvním obrázku je proces míchání po dobu 1 hodiny pod 10 °C po přidání ethoxidu sodného. Na přístroj jsem vložil sušící trubičku naplněnou bezvodým síranem hořečnatým, abych udržel bezvodé podmínky. Protože můj cirkulační přístroj může pouze chladit, přenesl jsem druhý stupeň ohřevu do baňky. Způsob ohřevu je ohřev v olejové lázni, ale použil jsem jen teplotu 65 °C na několik minut a teplota v baňce byla nekontrolovatelná. Jak stoupá, teploměr ukazuje, že velmi rychle překročí 130 ℃, tak rychle, že ani nestačím spustit cyklus kondenzační vody v kondenzačním potrubí, a pak nastane stav na druhém obrázku.

FS0m89Nsyu
Acri0RXHgt
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý den, došlo k samovolnému zahřívání prudce nebo pomalu? Je to docela zajímavé.
 
View previous replies…

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Abych ušetřil čas potřebný k dosažení reakční teploty, předehřál jsem předem olejovou lázeň na konstantní teplotu 70 °C. Můj záměr je instalovat zařízení a počkat, až teplota baňky stoupne na přibližně 50 °C, a teprve poté změnit teplotu olejové lázně na 60 °C pro efektivní a plynulý vstup reakce. Proto jsem reakční směs o teplotě asi 9 °C až 10 °C rychle přelil do baňky a nainstaloval zařízení na olejovou lázeň. V této době byla baňka ponořena do olejové lázně. Přístroj jsem právě upevnil a ještě jsem nezačal míchat a cirkulovat vodu v kondenzační trubici. Pozoroval jsem, že se v baňce náhle začala rychle vytvářet bílá mlha a bublání, podobně jako ve zvlhčovači vzduchu. V té době jsem si všiml, že teploměr v baňce ukazuje, že teplota překročila 130 °C. Protože kondenzační trubice nebyla v provozu, pára rychle unikala, takže se dostala do stavu praskliny na obrázku 2. Tato reakce se zřejmě náhle vymkne kontrole, když teplota překročí určitý kritický bod. Teplota stoupá velmi rychle a přibližně za 3 až 4 minuty způsobí nenapravitelné a katastrofické následky.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Včera jsem to udělal znovu, tentokrát reakce probíhá normálně, ale myslím, že výtěžek bude nízký, pokud jde o proces. Nakonec po přidání ledové vody a hodinovém stání není zřejmé žádné vrstvení, takže používám dichlormethan Směs byla extrahována a tento extrakt dnes analyzuji a výsledky zveřejním později. Kromě toho jsem si právě koupil patent na tento postup. Podmínky a operace se zdají být jednodušší a optimalizovanější než ve vašem článku. Ukazuje, že podíl benzaldehydu (CAS 100-52-7) a methyl 2-chlorpropionátu (CAS 17639-93-9) na celkovém výtěžku přečištěného P2P je až 82,9 %. Již jsem zakoupil související činidla a za několik dní to vyzkouším.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
17
Points
8
Stačí zveřejnit patent, vaše žádost o pomoc s patentem, který nikdo nevidí.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Zveřejnil jsem patentový proces a praxi.
 
Top