Zrnitost/poréznost Buchnerovy nálevky

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Dalo by se předpokládat, že čím jemnější zrnitost, tím lépe. Ale když s tím mám 0 zkušeností, záleží na tom? Zpomaluje výrazně proces filtrace získání jemné frity (15-40 mikronů) oproti střední fritě (40-80 mikronů)? Pokud ne, pak předpokládám, že si mám pořídit jemnou zrnitost? Samozřejmě se zaměřuji na obecné o-chemické/tajné věci...
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Zjistil jsem, že ve větší zrnitosti mi ve filtračním papíru uvízne poměrně velké množství produktu. Který mohu extrahovat rozpouštědlem. Je to prostě práce navíc a dávám přednost jemnější zrnitosti.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Říkáte, že s hrubou zrnitostí se více zasekává než s jemnější? fascinující. Člověk by si myslel, že je to naopak. Ale chápal bych to, větší plocha, na kterou se věci zachytávají. Je to nějaký rozdíl v rychlosti filtrace? je to zanedbatelné a koho to zajímá, nebo na tom vůbec záleží?
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Z hlediska rychlosti filtrace to pro mě nemá velký význam. Stačí filtrovat o několik minut déle.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Dobrý den, záleží na vaší filtrační stupnici. Doporučil bych vám použít 40-80. Filtraci můžete řídit velikostí pórů filtračního papíru. Také doporučuji použít filtr Shcott na malé měřítko.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
S tím souvisí otázka, kolik vakua mám použít? Hrál jsem si s Buchnerovou nálevkou a nastavil jsem ji na -15 psi a voda procházející fritou se změnila v pěnu. To jsem nečekal. Nejsem si jistý, jestli to bylo tím, že jsem místo filtračního papíru použil kus hnědého papírového pytlíku, nebo jestli to bylo tím, že neuvažuji o tom, že bych trychtýř před prvním použitím umyl. Nebo jestli důvodem bylo použití příliš velkého vakua. Filtroval jsem kokain HCl ve vodě a snažil se odstranit nerozpustné příměsi.
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Pokud se pění, obvykle to znamená, že se vaří. Použijte menší vakuum.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Bylo by zvláštní, kdyby se voda vařila při pokojové teplotě a tlaku -15 psi. Zdá se, že voda by se mohla vařit při 174 °C, jen jsem si to v hlavě spočítal. To je ale něco, co jsem neuvažoval. Nevím, proč má manometr + a - psi, ale zní směšně, když říká -15psi. Myslím, že by to mělo být +-0 A PSI, protože tlak vzduchu je (když počítám tlak, tj. teoretický) 14,7 psi na úrovni moře.
 
Top