Výroba koncentrované kyseliny sírové v domácích podmínkách

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Pro naše zkušenosti potřebujeme elektrolyt pro baterie. Koupil jsem najednou plechovku o objemu 5 litrů s hustotou 1,28 g/cm3 (což odpovídá přibližně 36% koncentraci). Jak asi každý ví, elektrolytem je zředěná kyselina sírová.
Abychom získali koncentrovanější kyselinu, musíme se z ní pokusit odpařit všechnu vodu. A protože známe její počáteční koncentraci 36 %, je jasné, že elektrolyt musí klesnout asi třikrát.
Dále potřebujeme skleněnou nádobu na odpařování vody z elektrolytu. Na tuto sklenici je pak třeba nanést značku pomocí nějaké odměrky.
NfR5D1kjgW

G7c0vXEl1J

Protože potřebujeme roztok odpařit asi třikrát, umístil jsem 3 značky v kroku 200 ml (cm3). Dále jsem nalil 600 ml (cm3) našeho elektrolytu.
Připravil jsem si elektrický vařič. Na dlaždici jsem položil nepotřebný kastrol pro případ, že by banka od zahřívání praskla, proto je banka vyrobena z obyčejného skla a není určena k silnému zahřívání, na rozdíl od speciálního chemického nádobí.
Uvnitř pánve jsem nasypal malou vrstvu běžného písku, aby zahřívání probíhalo co nejpomaleji a rovnoměrně.
Dovnitř pánve umístil svou nádobu s elektrolytem a zapnul dlaždice na maximum.
RGEZi07tzl

4haOEp8xeW

OhkIqltzNy


Samotné odpařování trvá dostatečně dlouho. Rozhodně jsem to nepočítal, ale je to asi 4-6 hodin. A poté, co se nám kyselina odpařila asi na 200 ml (cm3), vypneme kachle a dáme naši sklenici vychladnout. Poté můžeme naši koncentrovanou kyselinu sírovou přelít do vhodné skleněné láhve.
Abych si ověřil, jaká skutečně koncentrovaná kyselina sírová vyšla z naší zkušenosti, vzal jsem kuchyňské váhy a odvážil 100 ml (cm3) naší kyseliny a změřil její objem pomocí 60 krychlových stříkaček. Vyšlo mi, že 100 ml (cm3) tekutiny váží 167 g. To znamená, že hustota naší kyseliny byla 1,67 g/cm3, což odpovídá asi 76 % koncentrace, což není úplně špatné.
Odpařovat kyselinu o větší koncentraci by bylo mnohem složitější, protože čím koncentrovanější kyselina, tím hůře se z ní odpařuje voda.
 
Last edited by a moderator:

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Odpařování vody z elektrolytu je lépe provádět v žáruvzdorném laboratorním skle pod digestoří. Běžné skleněné nádoby mohou zahříváním prasknout
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
A prosím lidi, žádné kovové nádoby. Mělo by to být samozřejmé, ale teď jsem to řekl.
 

basco

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Používejte POUZE borosilikátové sklo. Vyhledejte nádoby na skladování potravin z borosilikátového skla a mělo by vám to stačit.
 

FredDurst

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 7, 2022
Messages
33
Reaction score
10
Points
8
@William Dampier
Je 76% kyselina dostatečně dobrá pro použití při výrobě plynu HCL?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý den, ne tak docela. Získáte vlhký plyn HCl, který je třeba vysušit.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
@G.Patton
Je možné nechat vodu odpařovat alespoň několik měsíců, dokud se nedosáhne vyšší koncentrace 50-60 %, nebo tímto způsobem také přijdu o kyselinu sírovou?
Na obrázku můj pokus, modré čáry je značka, jak byla láhev plná, každá láhev má nasazený filtrační uzávěr, aby nedošlo ke kontaminaci, jinak je láhev otevřená.
 

Attachments

  • jbx2cRYdn5.jpg
    jbx2cRYdn5.jpg
    47.1 KB · Views: 422

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý den, vítejte zpět. Vaše kyselina bude tak dlouho absorbovat vzdušnou vlhkost.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ahoj @G. Patton Nikdy jsem nebyl pryč. Při jaké koncentraci dosáhla rovnováhy odpařování a absorpce atmosférické vlhkosti? Počáteční koncentrace byla pouze 15 % kyseliny.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nevím. Mohu s jistotou říci, že vaše kyselina se odpařuje a absorbuje vodu. Při dlouhodobém působení na vzduchu nezískáte o moc vyšší koncetraci.
 

zeus

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 21, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
H2SO4 jsem mnohokrát koncentroval. Metody na výrobu 96% H2SO4, které fungovaly, jsou tyto.

1. Zahřejte ji na topném tělese na 350st. Nevýhodou je, že poté, co kyselina dosáhne cca 300deg, disociuje ve vodě a vzniká toxický a zapáchající SO3 a SO2.
2. Normální destilace.
3. Vakuová destilace. Měli byste použít týdenní vakuum, přibližně 400 mmHG. Při této metodě můžete snížit teplotu na cca 250 st.
 

marapiasss

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 23, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Dotaz, jsou výpary toxické? také pokud nemáme elektrickou pánev, můžeme použít kuchyňskou sklokeramickou? díky
 

Latin King

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 24, 2023
Messages
31
Reaction score
16
Points
8
Horká kyselina sírová a její výpary jsou mimořádně nebezpečné! Je natolik silná, že při jejím vdechování může dojít k poškození zubní skloviny. Prosím, neříkejte mi, že se pokoušíte vařit kyselinu sírovou v kuchyni? Bez urážky, ale myslím, že na to nejste připraveni (ani v laboratorním prostředí).
 

Versorgen

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Děkuji to i pro mě velmi důležité informace
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Když horká koncentrovaná kyselina sírová reaguje se všemi kovy, které se nacházejí před a za řetězcem, jaký materiál pak odolává působení kyseliny, například epoxid?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Je lepší použít sklo. V ostatních případech mohou všechny nátěry hydrolyzovat
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Pokud máte to štěstí, že žijete ve Spojených státech, stačí zajít do Ace hardware, Ace je místo s užitečným hardwarem čistých chemikálií. Kromě krystalů NaOh, vm&p nafty a 37% HCL mají Rooto© H²SO⁴ v 93%. Někde mají skladem xylen a toluen a další chemikálie. Můžete se zeptat u pultu a ostatní si objednat do obchodu bez dokladu totožnosti a pak zaplatit v hotovosti. Na vašich 10 l acetonu nikdo oči nevyklove.
O4FQlm5f8p
 

blockchain

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 2, 2024
Messages
31
Reaction score
20
Points
8
Mohu udělat táborák venku a použít ho k ohřevu kyseliny akumulátorové ve skleněné nádobě (1,5l skleněný hrnec)?
 

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Můj bratře, mám možnost získat čistič odpadů, který se skládá z 97 % z kyseliny sírové, a je také levný. Zdá se, že je to poslední místo, kde se to dá sehnat, a nejprve jsem tomu nemohl uvěřit v domnění, že jde o nějakou pomýlenou koncentraci, ale po prozkoumání jsem zjistil, že takový čistič odpadů skutečně existuje.
Bojím se odpařování kapaliny z akumulátoru kvůli výparům.
 
Top