"Mám problém?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Předsudky vůči drogám ztěžují a jejich považování za hlavní příčinu, když se u člověka objeví porucha užívání návykových látek, může ztěžovat skutečné proniknutí ke kořenům problému. Pro některé odborníky je problematické téměř jakékoli užívání jiných než společensky přijatelných drog. Moralistické nebo přehnané přístupy ztěžují rozpoznání, pochopení a řešení skutečných příčin.

Velká část sdělení o drogách má negativní charakter, zaměřuje se pouze na rizika a problémy, aniž by rozlišovala ty, které jsou pravděpodobné a časté, od těch, které jsou anekdotické nebo sporadické. Mnohem méně se v nich rozeznávají potěšení. To vede ke ztrátě důvěry v odborníky a k neschopnosti rozpoznat situace, které skutečně představují nebezpečí. Na druhou stranu máme všichni tendenci považovat své chování za "normální" a sebeospravedlňování nebo sebeklam je častou reakcí, když se objeví potíže;

Když mají lidé pochybnosti nebo podezření, je často ponecháno na odborném týmu, aby posoudil, zda se jedná o problém, či nikoli. Ve skutečnosti je důležitá osobní a hluboká reflexe míry spokojenosti, kterou v nás naše chování a zvyky vyvolávají. Zda jsou potěšení větší než rizika, kterým se vystavujeme, zda skutečně vnímáme, že máme svůj život pod kontrolou, a zda nám to, co děláme, umožňuje žít život tak, jak chceme;

Nejde o to podrobit se výslechu, ale na chvíli se zastavit a zamyslet se nad některými aspekty. Možná nemáte co měnit. Možná jste si některé otázky dosud nepoložili. Možná jste schopni některé věci změnit sami, pokud si myslíte, že je to potřeba. Může se také stát, že něco změnit potřebujete, ale nedaří se vám to. V takovém případě může nastat problém. Někdy se problémy řeší individuálně, časem nebo s pomocí blízkých lidí. Jindy může být užitečná nebo dokonce nezbytná rada či podpora odborného týmu;

Některé úvahy můžeme učinit:
  • Proč užívám drogy a dělám to tak, jak bych chtěl?
  • Jak často to dělám? Jak často bych to chtěl/a dělat?
  • Mění se moje konzumace v průběhu času, užívám více než dříve?
  • Jaký je můj sociální okruh? Kolik mých přátelství nesouvisí s drogami? Mám volný čas bez užívání drog?
  • Jaké mám během týdne vztahy se stejnými lidmi, se kterými se bavím? Vyzkoušel jsem různé věci? Podařilo se mi to? Jak jsem se cítil?
  • Mám nebo jsem měl/a finanční problémy související s užíváním drog? Kolik peněz utrácím? Měl/a jsem potíže s kontrolou svých výdajů? Dělal/a jsem věci, které bych normálně nedělal/a, abych si obstaral/a drogy?
  • Jak často jsem po večírku přestal/a plnit své povinnosti (pracovní, rodinné, studijní...)? Jak často jsem měl/a sexuální vztahy při užívání drog? A bez jejich užívání? Cítím se v tomto smyslu sám se sebou v pohodě?
  • Udělal/a jsem pod vlivem návykových látek věci, které bych za normálních podmínek neudělal/a? Jak se při tom cítím?
  • Když mám špatnou zkušenost, starám se o to, abych zjistil, co se stalo a jak se tomu vyhnout? Znám strategie snižování rizik, ale přesto je nepoužívám?
  • Plánuji svou spotřebu, nebo se řídím instinktem? Zajímám se o kvalitu látek? Jsou dodavatelé spolehliví, nebo je testuji?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Sebereflexe je pro nás velmi důležitá, ale moderní svět nám k ní ponechává méně příležitostí a času. Seznam bych doplnil o několik otázek a v některých bych změnil formulaci - myslím, že je to důležité:
  • Všiml/a jsem si, že k dosažení stejného opojení (tolerance) potřebuji užít více drog?
  • Pociťuji abstinenční příznaky, když drogy neužívám?
  • Kolik času trávím přemýšlením o drogách?
  • Pokračuji v užívání drog, přestože vím, že mi to způsobuje problémy v životě?
  • Pokoušel/a jsem se omezit nebo kontrolovat užívání drog, ale nepodařilo se mi to?
  • Jsem defenzivní nebo tajnůstkářský, když se někdo zmíní o mém užívání drog?

Nicméně naše vědomí je tak uspořádané, že když uvažuje samo o sobě zevnitř, dokáže v odpovědích vymyslet přesvědčivé triky a vytvořit si obraz a postoj odlišný od skutečnosti. A zde je důležité rozpoznat, kdy je sebereflexe užitečným způsobem monitorování a kdy jde o dezinformaci nebo ospravedlnění užívání. Proto existují všechny profese související s psychikou - v určitých, složitých a nepřehledných situacích potřebujeme pohled zvenčí.
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
To všechno je velmi dobré, ale jako první si uvědomuji, že jsem naprostý závislák. Otázky jsem přelétl, ale všechny, které jsem si přečetl, byly přesně tím, proč drogy užívám. Bez nich nedokážu navazovat vztahy s lidmi ani fungovat ve společnosti. Jsem naprostý introvert a zabarikáduju se v samotě, když jsem střízlivý, a když beru, vždycky dělám věci, kterých lituji... je to dvousečná zbraň. V současné době jsem v rehabilitaci ( protože drogová závislost mě nedávno udělala bezdomovcem) tho na rozdíl od mých ostatních rehabilitačních pobytů. Jakmile jsem se dostal ven během dne, okamžitě jsem šel koupit koks a injekční jehly. Většinu injekcí po prvních 3 promarním, protože se nedokážu udržet v žíle. Ale přesto nemůžu přestat a upřímně řečeno jsem v bodě, kdy ani nechci.

Věřím, že harm reduction Je to prvotní. Nikdy nesdílet jehly... snažím se ze všech sil používat vždy novou.

Jen bych si přála, abych měla snazší hledání žil.

BTW i když si nestřílíte. Nikdy nesdílejte dýmky nebo brčka, žloutenka není žádná sranda. Naštěstí žiji v zemi, kde je zdravotní péče zdarma a je považována za základní právo, a jakmile se můj krevní test vrátil pozitivní, dostal jsem tříměsíční léčbu 2 tabletami denně a i když to není lék, už nejsem nakažlivý ani mi nehrozí 3 žádné vážné riziko poškození jater... nicméně stále bych mohl chytit další kmen hepatitidy c a musel bych znovu vyhledat léčbu. Chci tím říct, že harm reduction není dobrý pocit, který by se neměl brát vážně. I když jen kouříte trávu, berte to vážně.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Správná slova. Děkujeme za sdílení. Pokud chcete o něčem diskutovat, o čemkoli, napište mi do soukromých zpráv
 
Top