Jak extrahovat krystalky jódu z roztoku povidon-jodu?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
12
Points
3
Ahoj! Jak extrahujete jód z 11% roztoku povidon-jodu?
Postupoval jsem podle návodu na extrakci jódu z alkoholového roztoku pomocí polyethylenové destičky a vody, ale moc se mi to nepovedlo.
Mám hydroxid sodný, ale bohužel nemám kyselinu hcl ani peroxid vodíku, abych to vyzkoušel. Existují nějaké jiné metody, které bych mohl vyzkoušet? Chci použít jód pro syntézu červeného fosforu.
Cením si jakékoli pomoci!
Zdravím
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Zkusil bych to oddělit přes DCM a spodní vrstvu vypustit a uvidíme, co se bude dít :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Existovala metoda, kdy Fester zachytil volný jód v toluenu nebo ropném benzínu. Dělal to s hypofosforečnanem sodným nebo kyselinou hypofosforečnou, ale věřím, že to bude fungovat i s RP ve vodě. Takže každopádně přidáte roztok jódu v toluenu k RP ve vodě, ideálně máte magnetické míchadlo a nakonec se jód v toluenu zreaguje s RP a vytvoří roztok HI v H2O, který bude třeba přefiltrovat a oddělit od zbytku, nebo nejspíš a ještě lépe, destilovat. Jód je zreagován/vyčerpán, když toluen změní barvu z fialové jodové zpět na barvu čirého rozpouštědla.

Myslím, že jód se musí do jisté míry vysrážet, než ho můžete zachytit do roztoku. Takže nevím, jestli to bude fungovat bez HCl nebo H2O2. Hydroxid sodný se používá v roztoku jodu s povidonem k aktivaci a oddělení veškerého gaku, který se nahromadí.
Netuším, čím by se dala nahradit kyselina HCl a peroxid vodíku. Moc nerozumím tomu, jak to funguje, jen vím, jak se to dělá.
Hodně štěstí! o7
 
Top