Humánní protidrogová politika: proč by se měli uživatelé drog spíše podporovat, než trestat?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


Za 1 měsíc uplyne přesně 36 let od vyhlášení Mezinárodního dne boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi, které schválilo Valné shromáždění OSN v roce 1987. Oficiálním datem tohoto dne je každoročně 26. červen. Ve stejný den se již několik let koná kampaň Podporujte, netrestejte: lidé a organizace po celém světě vyrážejí na pikety, přednášejí a píší texty, aby upozornili na nebezpečné důsledky války proti drogám. Tým BB vedl rozhovor o humánní protidrogové politice se zástupci sektoru léčby drogových závislostí.

Přibližně 26 % amerických vězňů dostalo trest za trestné činy spojené s nelegálními látkami (1,6 milionu ročně). To je výsledek "války proti drogám" (war on drugs). Tak se nazývá soubor represivních opatření v boji proti obchodu s drogami, který inicioval stát. Tento termín zavedl v roce 1971 americký prezident Richard Nixon. Po 40 letech Globální komise pro drogovou politiku uznává, že vyhlášená válka proti drogám byla prohraná, a vyzývá k dekriminalizaci některých z nich. V roce 2016 jeden z bývalých Nixonových poradců prozradil, že prezident tuto kampaň potřeboval, aby podkopal důvěru veřejnosti v levicové pacifisty a Afroameričany.

"Věděli jsme, že lžeme o účelu drogové prohibice? Samozřejmě " - řekl v rozhovoru pro časopis Harper's.

GK2wdFJZQB


Tým BB souhlasí s tím, že taková opatření jsou neúčinná. Především by se měla závislým poskytnout sociální podpora - pak se škody z užívání návykových látek sníží.

Agresivní protidrogová politika ze strany státu vede k mnoha problémům. Prvním z nich je strach. Lidé, kteří užívají drogy, se bojí, že budou zavřeni, protože z právního hlediska se dopouštějí trestného činu. Byly zaznamenány případy, kdy policisté podstrčili zadrženým osobám nelegální drogy, aby jim uložili přísnější trest, a prováděli nelegální "nákupy na zkoušku". V soudní praxi je mnoho případů, kdy se obviněnými stali odsouzení, kteří si drogy koupili na žádost třetích osob "pro kamaráda". Z pohledu policisty se jedná o dealery.


Zákaz prodeje drog navíc může člověka vtáhnout do kriminálního prostředí. Představme si takovou situaci: běžný student, který pravidelně kouří trávu, se stýká s dealerem, který páchá další trestnou činnost. Časem se mladý člověk seznámí s lidmi z kriminálního prostředí a jeho prostředí se změní.

DOAukbczF4


Dalším neblahým důsledkem represivní drogové politiky je komplikovaný přístup k lékařské péči. Uživatelé drog se bojí lékařů, protože jsou často diskriminováni. Kromě toho je rozšířený názor, že poskytovatelé zdravotní péče často vše hlásí policii, a to navzdory lékařskému tajemství.

Tento strach může vést až ke smrti člověka - například pokud jeho přátelé neriskují zavolat záchranku v případě předávkování. Ze stejného důvodu může být pro uživatele drog obtížné vyhledat pomoc v případě HIV, tuberkulózy nebo hepatitidy.

Tato válka ztěžuje vážně nemocným lidem přístup k silným lékům proti bolesti. Například narkotika jsou předepisována lidem se čtvrtým stadiem rakoviny. Aby dostali potřebné léky, musí pokaždé znovu potvrdit, že jsou skutečně nemocní a potřebují je.


Dalším problémem je stud. Společnost může závislého člověka odstrkovat, protože jeho chování neodpovídá obecně přijímaným představám o správném způsobu života.

Například když stát zjistí, že člověk užívá drogy, je sice registrován ve zvláštních státních strukturách, ale místo sociální pomoci má problémy ve škole, na univerzitě i v zaměstnání. Teoreticky by tento systém měl pomoci, ale nakonec se situace jen zhoršuje.
0UjThWXtf4

"Viděli jste někdy, jak funguje vysokoškolský program protidrogového vzdělávání pro děti? Já jsem to musel zažít ve své praxi. Přijde teta a řekne: 'Když zjistíš, že tvůj spolužák George kouřil trávu, musíš ho okamžitě udat na policii'. Školákům jsou indoktrinovány informace, které jsou naprosto nepravdivé " - říká devatenáctiletá dívka.

Mluví o anonymních testech pro studenty, které ve skutečnosti testy nebyly. Podle ní učitelé mezi sebou probírali odpovědi a testy byly nuceny dělat ve škole bez přítomnosti zdravotnického personálu. Protože děti mladší 15 let potřebovaly souhlas rodičů, kteří se za ni postavili, podařilo se dívce ponižující proceduře vyhnout.

"Má se za to, že člověk, který užívá drogy, se stává pro společnost vyvrhelem a přináší problémy. Když potřebuje peníze, může krást, podvádět, ve fázi odvykání bývá často agresivní. I když ho členové rodiny mají rádi, mají také potíže. Bojí se, že dotyčný bude užívat drogy a bude v nejasném stavu, bude se chovat neadekvátně. Co když má absťák? Existují takové obavy " - říká jeden z aktivních uživatelů fóra bbgate.
NqwNKMt5c1

Sociální psychologie říká, že drogově závislí se obvykle stávají závislými z nějakého důvodu - tyto lidi k tomu něco vede: nepochopení v rodině, nemilovaná práce, nízké sociální postavení atd. Když společnost začne člověka za závislost na drogách trestat, je to jen horší.

V jedné přednášce na TEDu vypráví spisovatel Johan Hari dva příběhy, které mění zažitý pohled na drogy a závislost.

První je o "Krysím parku", experimentu, který koncem 70. let 20. století provedl psycholog Bruce Alexander. Zjistil, že hlodavci žijící v prázdné kleci byli ochotnější pít vodu zředěnou morfinem než normální vodu. Pokud však prostor vybavíte spoustou hraček a laserů, pouze 5 % zvířat se bude bavit a zároveň pokračovat v užívání drogy. Druhým příkladem je zkušenost Portugalska, které v roce 2001 dekriminalizovalo všechny drogy, načež dramaticky poklesl počet úmrtí na předávkování a AIDS.


Myslím si, že stát by měl lidi povzbuzovat, aby s drogami přestali, ale pak by je (stát) neměl "hnát" zpět a dát jim šanci, aby se polepšili. Například v Portugalsku vláda dospěla k tomu, že drogově závislý člověk má podmínky, v nichž žije jako všichni ostatní, a není kontrolován, ale pouze je mu pomáháno v komplexní terapii: vždyť to, zda bude užívat, nebo ne, je jeho osobní volba, a není to tak důležité, když má práci a jiné sociální možnosti.Zdá se mi, že kdyby o drogové politice v kterémkoli státě rozhodovali vědci, lékaři, psychologové, a ne orgány činné v trestním řízení, všechny země by se už dávno posunuly směrem k podpoře, a ne k trestům " - říká lékařský expert z BBgate Fora.

Jak ale pomoci závislému člověku, když mu stát vyhlásí válku?
Nejčastěji dávají příbuzní uživateli drog peníze na nákup nových psychoaktivních látek nebo mu neustále opakují, že je to škodlivé, a donekonečna se ho ptají, kdy s užíváním drog přestane. Podle našeho názoru jsou oba způsoby velmi destruktivní a jsou pro závislého špatným spouštěčem.

Domnívají se, že je třeba se naučit, jak vyjádřit člověku lásku, ale nepodporovat jeho závislost, což může být obtížné.

C0qVnfO5em


"Moje matka je velmi závislá na alkoholu a je pro mě těžké s ní žít. Prošla jsem snad všemi fázemi, včetně toho, že jsem ji doma zavírala, ale v určitém okamžiku jsem si uvědomila, že taková opatření nefungují. Říkal jsem si: 'Co jiného jí zbývá?". Máma žije sama, otec už dávno zemřel, je jí mnoho let, nenašla smysl života, nemá žádné koníčky, nemá vnoučata. A zbylo jí jediné východisko - to, o čem mluvil muž na videu, alkohol. Tak jsem si dal morální závazek, že prostě budu každý den volat mámě. Je jasné, že to problém nevyřeší, ale mám pocit, že čím víc času jí věnuji, tím menší má zácpu.Jakmile se však začne podle mého názoru chovat nevhodně, zase se rozčílím " - říká jeden z uživatelů fóra BBgate.

Je to jako spirála: čím víc se zlobím, tím víc se cítí provinile a opuštěně, takže pije ještě víc - a já se zlobím ještě víc.

Souhlasím s tím, že je těžké zůstat nad věcí a dávat pozor, ale myslím, že nic jiného se dělat nedá.

Teď je v módě vystupovat proti sexistickým a homofobním nenávistníkům, ale z nějakého důvodu nikdo nevystupuje proti narkofobii.


Kdyby každý dokázal reagovat na věty typu "Narkomani jsou špatní lidé", "Narkomani by měli být zavřeni", "Narkomani by měli být upáleni nebo zastřeleni" - bylo by snazší proti této dehumanizaci bojovat, namítat, vysvětlovat - říká odborník z fóra BBgate.

Někteří lidé se ptají, proč společnost potřebuje narkomany. Ale člověk si tento způsob nevybírá, stejně jako si nevybírá chudobu nebo samotu. Je to sociální problém, i když ho společnost neuznává a domnívá se, že jde o nízkou morálku toho či onoho jedince.

Odborníci BBgate se domnívají, že společnost "potřebuje" každého: drogově závislé, příslušníky LGBT komunity, lidi s různými diagnózami a barvou pleti - každý je potřebný a důležitý.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Můj oblíbený

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Je to jasné, krásné a mistrovsky provedené - takových videí potřebujeme stále více! Díky
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Tuto organizaci znám, ale jejich videa jsem neviděl. Děkuji za tip!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Skvělý článek, nutí mě přehodnotit některé věci a jdu to teď udělat.

To v podstatě shrnuje celé téma války proti drogám, potvrzuje to, co už všichni věděli, ale já jsem například stále tak trochu v šoku z toho, jak se to odehrálo ve zbytku.
 
Top