Syntéza JWH-018 pomocí Grignardova činidla

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
V 50 ml baňcesmíchejte 2,87 g (19 mmol ) 1-bromopentanu ve 20 ml diethyletheru, předem vydestilovaného nad sodíkem, a 0,4 g (17 mmol) práškového hořčíku. Baňka se zahřívá ve vodní lázni, dokud nezačne éter vřít (použije se dlouhý Liebigův zpětný chladič), pak se zahřívání odstraní, protože reakce je exotermická. Reakce trvá 15-20 minut, poté se směs Grignardova činidla 30 minut refluxuje .
0rjSHsipNe
Poté se reakční směs ochladí na 0 °C, převede se do 250 ml baňky a přidá se 1,8 g (16 mmol; 1 eq.) slabě nažloutlého indolu ve 20 ml dichlormethanu. Během této reakce se uvolňuje plyn ve formě bublinek, směs zůstává průhledná, použije se zpětný chladič .
1L2rDolPw7
Do téže baňky se přidá 1,63 g (15 mmol) bezvodého ZnCl2 (ve formě drceného prášku). Současně se aktivně uvolňuje plyn a bublinky, směs matní, barva se mění na růžovou nebo nazelenalou. Reakční směs se míchá 40 minut. Poté se přidá roztok 3,7 g (19 mmol) 1-naftoylchloridu rozpuštěného ve 30 ml dichlormethanu. Reakční směs okamžitě změní barvu na červenou, produkt se okamžitě vysráží ve formě husté pasty. Směs se míchá další 1 hodinu při r.t., poté se zředí stejným objemem 30% aq. NH4Cl a směs se míchá několik minut.
YLCGI9znV7
Voda a rozpouštědlo se dekantují, ke sraženině se přidá 10 ml methanolu a trituruje se skleněnou tyčinkou, přičemž se vysráží malé nažloutlé krystalky. Krystaly se zfiltrují, promyjí 10 ml methanolu a 7 ml diethyletheru. Hmotnost suchého světle žlutého prášku JWH-018 je 2,93 g (64 %). Z přefiltrovaných roztoků lze získat dalších 200-400 mg produktu.
 
Last edited:

beginner

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 17, 2023
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Diethylether by mohl být nahrazen jiným rozpouštědlem ?
příčina zákona v evropě
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
pro některé Gringard THF (suchý) také funguje. Bude fungovat s bromopentanem, nebo ne, nevím. K přípravě Gringardova činidla potřebujete éterické rozpouštědlo. Všechna činidla MUSÍ být suchá, sklo MUSÍ být suché (umrtvené nad plamenem) atd.
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Obvykle lze diethylether snadno získat frakční destilací výchozí kapaliny. Spousta chemiků na youtubu o tom má video.
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Ahoj !
Tak jsem zkusil tuto syntézu. Vše proběhlo podle postupu, veškeré sklo bylo suché, všechny barevné změny odpovídaly těm, které jsou popsány v postupu.
Udělal jsem jen několik změn/chyb, které zde uvedu :

- Pro iniciaci Grignardovy reakce jsem použil jedno smítko jódu.

- Protože v baňce zůstalo jen několik nezreagovaných Mg, neobtěžoval jsem se dekantací grignardového činidla. Protože jsem neměl žádné jiné suché sklo, nechtěl jsem riskovat jeho zničení. To vedlo k mírné kontaminaci konečného produktu Mg, což však nevysvětluje dosažený výsledek.

- Po přidání indolu v DCM a poté ZnCl2 se má směs míchat 40 min při 0 °C. To bylo prakticky dodrženo, s výjimkou 2 min, kdy teplota stoupla na 14 °C, protože deska nebyla řádně vypnuta a zahřívala ledovou lázeň. To bylo rychle napraveno a nezdá se, že by to reakci výrazně ovlivnilo, protože zbytek postupu proběhl podle plánu (např. změna červené barvy po přidání 1-naftoylchloridu).

- Po přidání 1-naftoylchloridu se směs míchala 2 hodiny, protože jsem chtěl počkat trochu déle vzhledem k tomu, že v místě, kde jsem pracoval, bylo 12 °C. Pro jistotu jsem reakční směs na posledních 30 minut zahřál na 25 °C. (Měli jsme míchat 1 hodinu při pokojové teplotě).

Takže skutečný problém nastal ve fázi krystalizace (četl jsem, že není snadné ji vykrystalizovat a často se tvoří olej). Při přidávání MeOH a triturování skleněnou tyčinkou nic nekrystalizovalo.

Po odpaření organické fáze vznikla pouze růžová sraženina připomínající 3-(1-naftoyl)indol.
Vzal jsem tedy všechny zbytky odpařené organické fáze, růžový prášek, v podstatě všechno, a smíchal to v MeOH s aktivním uhlím, přefiltroval všechno, co se nerozpustilo, odpařil trochu MeOH a dal to do mrazáku. Vznikla hnědá sraženina. Nebyl to produkt.

Po odpaření MeOH (MeOH, který jsem podle postupu dala do reakční směsi) vznikl jakýsi oranžový olej. Bohužel podle někoho, kdo to chtěl vyzkoušet, neměl žádné psychoaktivní účinky.

Po rozhovoru s jedním z odborníků mi řekl, že mu tato syntéza připadá zvláštní, ale že by bylo třeba dalších zkušeností, aby se potvrdilo, že tento způsob postupu je špatný. To byla moje zpráva. Klidně přidejte vlastní, bylo by zajímavé vědět, jestli tato syntéza funguje!
 
Top