Hledáte náhradu za alkohol

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
PRyr4hWqKg


Poprvé jsem účinky hub zažil pravděpodobně naposledy, když jsem se odhodlal k jejich konzumaci. Stalo se to v okamžiku, kdy jsem hrál Mario Kart, náhle jsem předal ovladač někomu jinému a prudce jsem se vzdálil od obrazovky, což mě vyděsilo. Zmocnila se mě známá panika a jediným spolehlivým východiskem, které jsem znal, bylo víno - vypil jsem dvě skleničky salvou. Po několika minutách úzkost opadla a já strávil několik krajně nepříjemných hodin čekáním, až psilocybin opustí mé tělo.

Houby, droga, která mě nikdy nijak zvlášť nelákala, se na obzoru objevila z několika důvodů. Zaprvé se nyní stala populární. V obchodě s alkoholem si dokonce můžete koupit čokoládu s houbami (i když to není úplně legální). Za druhé, moje skupina přátel je bez vážných závazků, jako jsou děti, které by nám mohly zabránit strávit den relaxací s drogami. Zatřetí, v roce 2024 je nám něco málo přes pětatřicet a patříme do věkové skupiny, která se zajímá o nové způsoby zábavy a socializace bez použití tradičních metod.

Tou tradiční metodou je obvykle alkohol, který mě vždycky přitahoval navzdory své jedovatosti. Konzumace alkoholu má ve Spojených státech každoročně na svědomí 178 000 úmrtí a každý dvanáctý Američan trpí poruchou způsobenou užíváním alkoholu. Navzdory reklamním tvrzením o prospěšnosti červeného vína je i jeho mírná konzumace spojena s některými druhy rakoviny a kardiovaskulárními chorobami. Alkohol způsobuje kocovinu, špatný spánek, nepříjemné psaní SMS zpráv a další. Zanechává ve vás pocit viny, i když si přesně nepamatujete, co jste dělali.

OIw3HP8RWz


A právě odtud pramení rostoucí zájem o alternativy k alkoholu. "Lidé si začali více uvědomovat, co je dobré pro jejich zdraví ," říká Ruby Warringtonová, autorka knihy Sober Curiosity. Podotýká, že nepijáci v roce 2011 neměli téměř žádný výběr - pouze sladké nealkoholické nápoje, limonády nebo vodnaté nealkoholické pivo. Koncem roku 2010 se však situace změnila, objevily se nealkoholické řemeslné pivovary a Liquid Death, značka vody s ironickým přístupem. Souběžně s tím se zvýšil počet nealkoholických nápojů a barů, které daly nepijákům možnost objednat si nápoje, které by ve společnosti pijáků nepůsobily divně.

Nárůst "střízlivé zvědavosti" souvisí s obecným zájmem o zdravý životní styl, který začal získávat na popularitě počátkem roku 2010 s nástupem chytrých telefonů a sociálních médií. Možná jsme chtěli zažít své tělo ve světě, kde se vše zdálo abstraktní; možná jsme jen chtěli vypadat lépe pro Instagram. V roce 2019 se však objevil trend pít méně nebo vůbec žádný alkohol: do módy se dostaly nízkokalorické a nízkoalkoholické nápoje a značky alkoholu začaly své produkty umisťovat jako vhodné pro keto nebo paleo diety. Tímto způsobem se alkohol snažil zbavit své image neřesti v době, která takové návyky stále více odsuzovala.

Wellness průmysl prošel množstvím produktů určených k boji s běžnými neduhy naší doby, od únavy přes úzkost, obezitu až po vrásky. Alkohol může tyto problémy zhoršovat a zároveň od nich nabízí krátký oddech. V této vlně "hadích olejů" by se však mohla objevit alternativa, která by spojovala všechny výhody alkoholu - například rituál pití sklenky vína při vaření, vychutnávání koktejlu nebo atmosféru místní hospůdky - bez neodmyslitelných nevýhod alkoholických nápojů.

W0Qfb7ITsD


První a nejzřetelnější volbou bylo konopí. Rok 2010 byl ve znamení jeho vstupu do hlavního proudu, počínaje legalizací v Coloradu a Washingtonu v roce 2012. Do roku 2021 žila téměř polovina USA ve státech s legalizovanou marihuanou. V roce 2024 zůstává konopí nelegální pouze ve čtyřech státech a podle CDC ho v roce 2019 vyzkoušelo přibližně 18 % Američanů. Pro mnohé má marihuana ve srovnání s alkoholem uvolňující účinek s menšími zdravotními riziky, pokud ovšem nepatříte k těm, kteří na ni reagují úzkostí.

Na scénu vstupuje také CBD, legální a vhodná verze konopí, která se v průběhu roku 2010 přidávala do výrobků od krémů na ruce až po pamlsky pro psy, ačkoli její skutečné účinky mohou být minimální.


Oblibu si získala také kava, psychoaktivní rostlina s tonizujícím účinkem pocházející z Tichomoří, a za posledních deset let se počet specializovaných barů nabízejících kavu zvýšil z 30 na 400. Jeden z populárních nápojů, Mitra 9, se staví do pozice "piva" z této sféry; podle spoluzakladatele Dallase Vasqueze jde o pocit družnosti, který nevede k opojení.


Mitra 9 nabízí také nápoj s kratomem, rostlinou z jihovýchodní Asie, která může působit jako stimulant a používá se ke zmírnění abstinenčních příznaků u opioidů. Podle studie z roku 2019 užilo kratom 0,7 % Američanů, přičemž toto číslo je vyšší u lidí se závislostí. Vazquez dodává, že mezi jejich cílovou skupinu patří mladé matky, které hledají alternativu ke kávě pro zvýšení energie a uvolnění.

XgKFNLa93Q


Nechybí ani houby. Rok po začátku pandemie se houby staly populární jako alternativa ke kávě, masu a interiérovému designu i drogám. Studie ukazují jejich potenciální přínos nejen jako psychedelik, ale také jako léčebných prostředků. V poslední době začalo mnoho lidí otevřeně hovořit o mikrodávkování hub a dalších psychedelik a tvrdí, že jim pomáhá být soustředěnější a kreativnější. Mladí lidé se na večírcích stále častěji odvracejí od alkoholu a kokainu a dávají přednost halucinogenům.

Mezitím se na TikToku pravidelně objevují nové recepty na nealkoholické koktejly, například "koktejly pro ospalé dívky" s použitím třešňového džusu a hořčíku. I když mnohé z těchto novinek působí spíše jako placebo, stávají se součástí kultury drobných potěšení, která prokládá každodenní život znamenitými okamžiky. Na ravech a v nočních klubech mladí lidé stále častěji přecházejí od alkoholu, kokainu a extáze k halucinogenům, jako je ketamin, 2C-B a DMT, protože jsou spojovány s tím, že jsou spíše léčivé než škodlivé.

Sektor nealkoholických nápojů, které napodobují alkohol, se rychle rozvíjí a objevuje se v podobě stylových aperitivů a koktejlů v plechovkách. Značky jako
Kin Euphorics a GABA Labs nabízejí "funkční" nápoje obsahující adaptogeny a nootropika zaměřené na snížení stresu a zlepšení kognitivních funkcí. Cílem těchto alternativ není jen nahradit tradiční alkoholické nápoje, ale nabídnout něco víc než pouhý chuťový požitek.

UgPVXSC13q


"Všechny tyto produkty opravdu obdivuji. Ulehčují cestu lidem, kteří mají zájem o střízlivost nebo zpochybňují svou konzumaci alkoholu. Zdůrazňuje, že v minulosti protialkoholní odvykací komunity před užíváním těchto náhražek varovaly z obavy, že by mohly způsobit recidivu, ale nyní se vnímání střízlivosti jako univerzálního řešení mění " - říká Warrington.

Rax King, autorka pracující na memoárech o své neúspěšné zkušenosti se střízlivostí, říká, že si sice častěji objednává nealkoholické koktejly typu Shirley Temple, ale
občas užívá kratom a kouří marihuanu. "Rozšiřuje to chápání střízlivosti. Myslím, že rozmanitost nealkoholických menu a kava barů odráží touhu lidí najít alternativu k běžnému alkoholu. Vdechuje to nový život pojmu střízlivost, což velmi oceňuji," poznamenává.

Přesto je King nedůvěřivý k produktům, které slibují zábavu bez negativních následků. "Sama jsem byla závislá a snadno se mohu stát závislou na jakémkoli omamném nápoji " - říká. Například Kratom
má návykový potenciál a na fórech o střízlivosti se diskutuje o jeho škodlivosti, protože jeho populární verze mohou způsobit vážné abstinenční příznaky. To vyšlo najevo zejména tehdy, když TikToker Emmy Hartmanová prozradila, že kratomový nápoj, který jí zpočátku přinášel euforii a produktivitu, byl ve skutečnosti "doplněním cracku".

Japqk3GOml


Robert Evans, autor knihy Stručná historie neřesti: Jak špatné chování stvořilo civilizaci, se podělil o své zkušenosti s pitím kratomu od dob svého dospívání, obvykle jako náhražky kávy.

"Líbí se mi jeho účinek, ale je to návyková droga a má své důsledky.S užíváním nečistého kratomu je spojeno mnoho úmrtí a já bych byl rád, kdyby FDA chránila lidi a neomezovala jejich přístup k němu " - říká. Tampa Bay Times uvádí zmínku, že v letech 2021 až 2023 dojde ve Spojených státech k více než 2 000 úmrtí na předávkování kratomem.

Navzdory neexistenci federálních předpisů týkajících se kavy a kratomu (některé státy mají omezení a šest států kratom přímo zakázalo) zveřejnilv roce 2016 The Verge údaje o 25 případech z let 2004 až 2015, kdy konzumace kavy vedla k jaterním problémům, závažným kožním projevům a jednomu úmrtí na hepatitidu. I když je toto číslo ve srovnání s počtem osob, které každoročně postihne alkohol, zanedbatelné, je jistě zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili zdravotní účinky těchto produktů.

Anne Lembkeová, lékařská ředitelka oddělení medicíny závislostí na Stanfordově univerzitě, v článku časopisu Time o látce Sentia poznamenala: "Vždy se očekává, že nějaká nová molekula může nahradit starou a přesto nebude mít žádné škodlivé účinky. To se obvykle nepodaří." Jako příklad uvádí heroin, který byl vyvinut jako "bezpečná" forma morfinu, a elektronické cigarety, které mohou být také návykové. Přesto se podle WSJ předpokládá, že trh s alternativními alkoholickými nápoji do roku 2026 vzroste na více než 29 miliard dolarů.
ZVdYiuHkj6


Na internetu existuje aktivní, i když neoficiální hnutí, které kritizuje trendy, jako jsou adaptogenní nealkoholické koktejly za 15 dolarů nebo koncept, že vše, co konzumujeme, by mělo být zdravé. TikToker Madi Hartová vyjádřila svou nespokojenost v jednom ze svých videí: "Mohli by mě lidé přestat přesvědčovat, že naše společnost opouští alkohol? To nepůjde, já mám alkohol pořád ráda. Jejda, módní fajnšmekři a lidé propagující trávu a mikrodávkování houbiček, vy mě svým nealkoholickým koktejlem nepřesvědčíte".

Jedna obzvlášť podivná akce technologického průmyslu v San Francisku, kterou pořádal Brian Johnson, se stala virální díky svému neobvyklému formátu: ledové koupele, soutěže v klikování a "doplňkový bufet ", který nahradil bar. Na sociálních sítích si lidé stěžovali na odtažitost účastníků a na to, jak přílišné zaměření na sebezdokonalování podkopává kulturu. Stejně jako produkty péče proti stárnutí pleti pro teenagery, produkty zastavující chuť k jídlu jako Ozempic pro vyhublé celebrity nebo sterilní šedé domy pro mileniály, i zde panuje pocit, že lidstvo v honbě za optimalizací a efektivitou ztrácí svou individualitu, zatímco strach z rizika potlačuje naši podstatu.

Hlavní důvod, proč lidé konzumují alkohol, je často docela jednoduchý a průhledný. Alkohol přináší radost a zpříjemňuje chvíle, jako jsou svatby a nepříjemná setkání v práci. Jak zdůrazňuje Evans: "Alkohol nemá žádné skutečné zdravotní výhody, ale má sociální výhody, z nichž jednou je jeho schopnost měnit naše vnímání a chování. Užívání alkoholu může otevřít přístup k jedinečným zážitkům, které jsou skutečně prospěšné." Podobně jako u LSD nebo psilocybinu, které mění vědomí, je problémem alkoholu jeho účinnost. Evans vysvětluje: "Stejně jako je pozitivním aspektem různorodost názorů a zkušeností mezi lidmi, mohou nadšené látky toto vnímání měnit."

U32YSdVgl9


Nicméně chovat se jinak než obvykle je tváří v tvář téměř neustálé společenské kontrolerizikem . "Opilý člověk nevypadá na sociálních sítích nejlépe," poznamenává Warrington. Na platformě TikTok mladí lidé vyjadřují nostalgii po klubové kultuře, která podle nich existovala před nástupem chytrých telefonů, kdy lidé divoce tančili na písničky o pití, místo aby jen postávali a natáčeli se na video. Připomíná to slavnou scénu ze Sexu ve městě, kde Kristen Johnstonová, hrající party girl Lexi Featherstonovou, vykřikuje: "Nikdo se už nebaví! Co se stalo se zábavou!" Měla na mysli zákaz kouření ve vnitřních prostorách, ale není těžké si představit, jak by v roce 2024 mohla pronést podobnou tirádu o omezení společensky přijatelného pití alkoholu. (Její osud se ukázal jako tragický, když vypadla z okna a zemřela)

Přesto se na rozdíl od zákazu kouření ve vnitřních prostorách zdá být myšlenka na úplné nahrazení alkoholu téměř nelidská.
Příběhy o generaci Z, která vyhlašuje éru svatouškovské střízlivosti, jsou často přehnané nebo špatně pochopené. Podíváme-li se do raných historických období, kdy se lidé scházeli ve smysluplných skupinách, vidíme, že pili společně. Podíváme-li se do vzdálené budoucnosti, vidíme, že i poslední organizované společnosti budou pít společně.

Co se však pravděpodobně změní, je to, jak často lidé pijí v nadměrném množství. Industrializace a masová výroba učinily alkohol snadněji dostupným, což přispělo k růstu hnutí za střízlivý život.
Uplynulo sto let a my stále čelíme důsledkům široké dostupnosti alkoholu v podobě úmrtí, závislostí a nemocí. Není divu, že společnost přehodnocuje svůj postoj k alkoholu,
protože je snadnější než kdy jindy prokázat jeho škodlivost.

C7WmxotGDO


Hlavní složkou konzumace alkoholu, kterou se lidé snaží nahradit, je rituál, možná ještě více než jeho psychoaktivní účinky. V průběhu historie se starověké civilizace nesnažily kontrolovat neřesti a excesy tak, jak to děláme my dnes. Místo toho je izolovaly v rámci zvláštních případů. Jak poznamenává jeden odborník : "V minulosti měli lidé přesně vymezené okamžiky, kdy se všichni sešli, aby se v ritualizované podobě věnovali excesivnímu chování. Jsem přesvědčen, že to byl zdravější přístup než nechat lidi pít, kdykoli se jim zachce".

V naší individualizované kultuře jsou jediné blízké obdoby takových tradic - události jako Silvestr nebo Den svatého Patrika - nadále komercializované a jsou na hony vzdálené skutečným oslavám z předindustriálních dob. Díky snadnému přístupu k alkoholu, který si může dovolit každý, hledají společnosti alternativní způsoby regulace toho, o čem víme, že se ukazuje jako škodlivé: ať už prostřednictvím rozsáhlých hnutí za úplnou prohibici, nebo vytvářením elegantně navržených nealkoholických koktejlů.

Dnešní svět je skutečně krutý. V posledním desetiletí se stal ještě znepokojivějším a složitějším. Lidé se snaží přehlušit své problémy a léčit úzkost nejrůznějšími látkami.

EpzLAl7MB8

Existuje společný sen, který spojuje lidi na celém světě - je to sen o "alkoholu", který ve skutečnosti alkoholem není, ale má k němu blízko. Jde o látku, která vám může poskytnout pocit svobody, radosti, sexuality a hovornosti, aniž by byla návyková, aniž by vám zkracovala život a aniž byste se ráno cítili unavení a úzkostní. Je to látka snů, díky níž je měsíční pauza od ní jednoduše absurdní, vždyť proč se takového potěšení vůbec vzdávat? Takový zázrak však existuje pouze ve světě fantazie, protože lidé si vždy najdou způsob, jak jej proměnit v něco destruktivního.

Vyzkoušíme tedy všechny dostupné možnosti a zhodnotíme rizika - od marihuany a hub až po kavu a třešňový džus před spaním. Přitom si uvědomíme, že volba potěšení, o němž je známo, že je škodlivé, bude i nadále součástí našeho života. Přestože si uvědomujeme, že alkohol problémy jen zhoršuje, dvě třetiny Američanů se stále rozhodují pít. Naštěstí pro ty, kteří nechtějí trávit příliš mnoho času pitím alkoholu, je dnes v nabídce mnohem více než jen perlivá voda.
 
Last edited:
Top