Mikrodávkování psychedelik. Co dnes víme?

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
SX60wBQknG



Téma mikrodávkování již deset let zajímá jak lidi obeznámené se světem psychoaktivních látek, tak lidi, kteří jsou mu vzdáleni.

Liberalizace zákonů otevírá výzkumníkům nové možnosti. Výsledky jejich práce vytvářejí jasnější a smysluplnější pohled na vztah mezi naším mozkem a exogenními látkami, což logicky vede k dalšímu uvolnění legislativy v zemích, kde soudní systémy nějakým způsobem fungují. Vidíme zde tak vzácnou pozitivní zpětnou vazbu, která dříve či později povede k tomu, že většina látek, psychedelika jsou mezi prvními v této frontě, bude legální.

Kvalita výzkumu a současná úroveň našeho poznání mnoha procesů je však omezená. To nebrání apologetům biohackingu, seberozvoje, okultismu a radikálních forem psychoterapie, aby odvážně prohlašovali účinnost a přínosy mikrodávkování.

Domnívám se, že takový přístup je škodlivý a mikrodávkování psychedelik je dnes pro běžného člověka volbou blade runnera. A zde je důvod:

1. Široká individuální tolerance - lidé reagují na aktivní dávky velmi rozdílně, co si budeme povídat o pravidelném subaktivním užívání. Do věci může zasahovat gigantické množství faktorů: od nastavení a nastavení (to se myslím týká i mikrodávkování) až po mutace v genu HTR2A, který kóduje serotoninový receptor 5HT-2A. A pokud má taková praxe jako meditace vedlejší reakce a není vhodná pro každého, zamyslete se nad zavedením aktérů do vyšší nervové soustavy, kteří způsobují psychotické reakce.

2. Kvalita látky - to, co se subjektům mikrodávkuje v laboratoři nebo co přijímá ředitel firmy z Cupertina, se s největší pravděpodobností v řadě parametrů liší od toho, co si může dovolit běžný člověk ve standardních podmínkách.

3. Pochopení procesu - ve své praxi jsem se setkal se situacemi, kdy lidé chtěli jen nějak vyřešit své problémy, přidat nové zkušenosti nebo, ještě hůře, být v trendu. Pro mnohé leží myšlenka na povrchu. Stačí si hodit houbičky nebo LSD a všechno bude v pořádku. Život se zlepší. I když se stav člověka může jen zhoršit, neboŅ nejdříve potřebuje upravit spánkový a stravovací režim.

Lze si všimnout i dalších bodů, ale tyto tři mohou být příčinou největších problémů s duševní sférou. Při hledání motivace, inspirace a klidu může člověka paradoxně postihnout nespavost, emoční výkyvy, nesoustředěnost a duševní slepé uličky.

Ale ukončeme tuto zdlouhavou výhradu a přejděme k tomu zajímavému.

Co víme o mikrodávkování psychedelik víceméně jistě do konce roku 2022?
Bude to především o užívání LSD a/nebo psilocybinu.


Výhody a problémy mikrodávkování

Tento bod se týká spíše těch, kteří o mikrodávkování uvažují. Tuto část článku nepovažujte za výčet účinků - ty budou uvedeny níže. Obsahuje statistické údaje od lidí praktikujících mikrodávkování a jejich názor na výhody a nevýhody této metody.

Přehledový článek založený na anonymním průzkumu mezi 278 respodenty:
Fc4AHUs0ES


Pro více informací si můžete výsledky studie přečíst zde (volný přístup).

Vše vypadá krásně a zdá se, že se lidé při opakovaném kurzovém užívání subhalucinogenních dávek psychedelik opravdu zlepšují. Co mě ale mate. Za prvé, jedná se o online průzkum. Vyvozovat na základě takového výzkumu konečné závěry a činit závažná rozhodnutí může být krátkozraké a dokonce nebezpečné.

Nicméně stránky, skupiny, subreddity a další místa výměny a konzumace informací s pompou splňují každý takový výzkum. Lidé si přečtou informaci, že mikrodávkování se může stát všelékem, a směle se pustí do práce.

Hlavní výhodou takových prací je, že pokládají základy systematiky a vytvářejí základ pro další, dospělý výzkum. O kterém, budiž jim ke cti, konkrétní autoři píší.

Mikrodávkování neboli aktivní dávkování. Co je pro zlepšení zdraví lepší?
Odpověď na tuto otázku se může zdát zřejmá. Přesto mi však připadá důležité toto téma stručně projít. Pomůže mi v tom další studie s typickým designem mikrodávkování - průzkum obřích rozměrů.
Tentokrát autoři shromáždili data od impozantního vzorku 4 050 nezávislých mikrodávkařů a 4 653 nemikrodávkařů prostřednictvím mobilní aplikace Quantified Citizen. Pozoruhodné je, že aplikace funguje pouze v systému iOS, což znamená, že výsledky se týkají pouze uživatelů iPhonu. A právě pcilocybin byl v tomto vzorku nejčastěji užívanou mikrodávkou (85 %). Odkaz na studii (volný přístup).

GYUPui7b3E

Uživatelé nemikrodávek častěji potvrzovali jakékoli problémy s duševním zdravím nebo užíváním návykových látek a také častěji vykazovali deprese, posttraumatickou stresovou poruchu/trauma a závislost na tabáku.

Jak je to s dávkováním?

Zde a dále, dokud nepoukážu na opak, budu odkazovat na čerstvou a skutečně gigantickou průzkumnou studii zahrnující práce z let 1955 až 2021 (volný přístup).

Je těžké dát přesnou odpověď i pro konkrétní látku. Přesné množství, které tvoří mikrodávku, je obtížné určit a dodnes neexistují žádná obecně přijímaná kritéria ani shoda mezi vědci. Včetně kvůli třem hlavním bodům, které jsou popsány na začátku tohoto materiálu.
Nejčastěji zmiňovanou definicí je, že mikrodávka je dávka o velikosti přibližně jedné desetiny až jedné dvacetiny typické rekreační dávky.


Zde však můžeme vidět věrohodná rozmezí dávek pro mikrodávky různých látek.
43FmiMrB9e



Prokázané účinky mikrodávek

Ačkoli existují otázky, do jaké míry lze účinky mikrodávek vysvětlit očekáváním, existují přímé účinky drog v rozmezí mikrodávek. Četné studie prokázaly zejména pozitivní změny v oblasti kognitivního zpracování a zlepšení ukazatelů duševního zdraví. Níže jsou shrnuty nejslibnější údaje z laboratorních studií i ze studií, které si sami vyhodnotili.

Jz6MhsLfeE


Doporučuji věnovat pozornost levému sloupci. Jedná se o oblasti, které máme dnes s jistotou potvrzené a které můžeme využít pro své vlastní účely.

O všem ostatním bych pochyboval. V každém případě stojí za to všechny úvodní poznámky velmi dobře zvážit, než začnete zasahovat do neurochemie svého mozku.

Obousměrnost účinků mikrodávek

Fenomén, kterému se věnuje nezaslouženě málo pozornosti. Mikrodávkování může vést k opačným účinkům. To znamená, že v některých případech bylo mikrodávkování spojeno jak se zvýšením, tak se snížením stejných ukazatelů. Například několik proměnných se u některých účastníků výrazně zvýšilo, ale u jiných se snížilo v závislosti na dávce léku.

Výzkum často ukázal obousměrné výsledky u ukazatelů, jako je úzkost, pozornost, nálada, úroveň energie a kognitivní funkce.

Tento vzorec výsledků může být interakcí mezi účinky látky a očekáváním nebo jinými kontextovými faktory (například úzkost se může zvyšovat nebo snižovat v závislosti na tom, jak příznivé je fyzické prostředí), a může se tedy lišit v rámci téže osobnosti v různých kontextech.

Také obousměrnost účinků může souviset s podtypy lidí, kteří na příjem látky reagují specifickým a konzistentním způsobem. Například existují individuální rozdíly v enzymatické aktivitě, které ovlivňují schopnost některých lidí metabolizovat LSD.

Placebo
Existuje názor, že účinky mikrodávek jsou z velké části způsobeny placebo efektem. No, dnes můžeme s jistotou říci pouze to, že očekávání skutečně ovlivňuje celkový účinek mikrodávkování, ale zatím není dostatečně jisté, jak silný tento účinek je a jak důležitý je ve srovnání s farmakologickými účinky mikrodávkování. Jak vědci v takových případech vždy píší, je zapotřebí dalšího výzkumu.

Mikrodávkování zjevně něco dělá s naší neurochemií. Zda ji však lze použít v terapii, časově fixovat a bezpečně optimalizovat naše problémové oblasti, je stále nejasné. Bez ohledu na to, zda jsou účinky mikrodávkování založeny na placebu nebo farmakologii, existují důkazy, že mikrodávkování má významný vliv na život lidí.

Urychlení práce v tomto směru bohužel brání problémy s legislativou většiny zemí, stigmatizace samotných psychedelik a jejich konzumentů a, upřímně řečeno, lehkovážný přístup mnoha lidí ke konzumaci psychoaktivních látek, jejich duševnímu a fyzickému zdraví.

Co se bude dít dál?
Tuto oblast výzkumu sleduji se zájmem a nadšením a očekávám nárůst počtu laboratorních longitudinálních, dobře kontrolovaných studií.

Jak již bylo uvedeno, hlavními úkoly v této fázi jsou:
1. Předvídání individuální reakce u konkrétního člověka.
2. Podmínky pro provádění skutečně slepých a randomizovaných studií.
3. Otázky bezpečnosti při dlouhodobém mikrodávkování.

Pokud se nám podaří zvládnout toto, zbytek se spojí mnohem rychleji. A po dalším desetiletí budeme schopni získat látky, algoritmy pro jejich užívání a například i způsoby podávání, které nám a našemu životu dodají trochu lesku, produktivity a laskavosti. Doufám, že se to podaří.

Pokud praktikujete mikrodávkování a chcete přispět k výzkumu této oblasti, podívejte se na stránku: microdose.me - na jejím základě a na základě výše zmíněné mobilní aplikace se shromažďují data pro další práci vědců. Nezapomeňte na bezpečnost a před odesláním jakýchkoli údajů si přečtěte podmínky používání.

Jako vždy vám děkujeme za váš čas a pozornost. Pokud máte osobní zkušenost s některou z modalit, své myšlenky či dotazy k tomuto tématu, zvu vás do diskuse.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Dobrý den, Paracelsus - díky za tento zajímavý článek.

V současné době praktikuji režim mikrodávkování na bázi LSD, který jsem zahájil před téměř třemi měsíci s úmyslem poskytnout si ohniskový posun, který by mi umožnil zbavit se poměrně nepříjemné závislosti na kokainu.

Každé tři dny jsem si dával přibližně 15 µg. Začal jsem s tím večer těsně před spaním a asi před měsícem jsem přešel na první věc ráno.

Jsem fascinován množstvím energie, která byla vynaložena na skutečný výzkum (zaneprázdněn čtením co nejvíce, co se mi dostane do rukou) a plánoval jsem den (zítra), kdy si moje žena dá silnou dávku LSD a prozkoumá svůj alkoholismus. Budu jí dělat chůvu.

Protože mikrodávky šly tak dobře, rozhodl jsem se také začít zkoumat další plnohodnotné psychedelické zážitky, abych více porozuměl jak sobě, tak zážitkům, které máme jako lidé k dispozici.

Za tímto účelem jsem si opatřil oslnivou škálu látek, které budu v příštích dvou letech zkoušet ve velmi specifickém prostředí (5-MEO-DMT, NN-DMT, meskalin, 2CB, MDMA, ketamin, psylocibin a další - jedná se o plnohodnotný psychedelický a disociativní průzkum, který bude pečlivě prováděn s plným vědomím rizik).

Zdá se, že váš výše uvedený článek nebere v úvahu jednu věc, která je podle mého názoru velmi důležitá, a to, že se jako lidé KONKRÉTNĚ předávkujeme mnoha sloučeninami, na které jsme nebyli biologicky vyvinuti. Od kofeinu po rybí tuk, od kyseliny acetylsalicylové po pšenici, naše těla prostě nebyla určena pro všechny tyto vysoké koncentrace věcí, které si neustále dávkujeme.
Když se podíváte na významné mikrodávkovací techniky mainstreamové společnosti, po tisíciletí jsme k úpravě/adaptaci používali alkohol, kokain, konopí a mnoho dalších.


Lidé jsou experti na to, jak si přímo do mozku vhazovat věci, které masivně mění jejich psychiku, a pak jít dál.
Tato ochota hledat alternativní stavy, snaha o zvýšení kvality života, tato vlastnost chtít víc... Jsem si docela jistý, že to má něco společného s naší mentální schopností vyhledávat nové věci, něco společného s naším masivním úspěchem jako druhu.

Lidstvo zjistilo, že může jíst téměř cokoli, náš smysl pro chuť je mnohem lepší než u jiných druhů a síla naší odolnosti vůči tolika chemikáliím určeným k zabíjení...


Takže ano, mikrodávkování může být pro mnoho lidí z dlouhodobého hlediska škodlivé, ale je pravděpodobně DOST méně nebezpečné než nikotin, alkohol, pšenice, cukr, sůl, rostlinný olej a mnoho dalších nadměrně konzumovaných látek, pokud je správně řízeno. (Stejně jako cukr, alkohol a pšenice atd. jsou méně nebezpečné, pokud se s nimi správně hospodaří - veškerý nadbytek má tendenci dopadnout špatně).


Každopádně se to zvrhlo v mnohem větší blábol, než jsem zamýšlel; omlouvám se, že to není jasné/konkrétní; teď se soustředím na jiné věci. Budu se také snažit doplnit výzkumný projekt mikrodávkování, na který jste upozornil výše.
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Perfektně jste to rozebrali ,a nejlepší část nebyla závěrečná.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Děkujeme za názor, cubesquare!

Souhlasím s tím, že jsme dosáhli nepřekonatelných výšin v tom, že do sebe cpeme všechno. Tato skutečnost má multifaktoriální základ a zaslouží si samostatný článek.

Problém s mikrodávkováním není ani v tom, že by mohlo dlouhodobě způsobovat problémy (ostatně s alkoholem, cukrem a dalšími "legálními a bezpečnými" látkami skutečně žijeme po většinu naší historie, jak jste naprosto správně poznamenal). Problém vidím v dezinformacích, naivitě a falešných nadějích, které kolem nového a slibného směru vytvořily nebezpečný humbuk.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Jistě je to nebezpečný oblak humbuků, ne každý měl zapnuté kritické myšlení. Směr je sice pozitivní, ale sotva nový :(
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Děkujeme, že jste se zde takto otevřeli! Chtěl jsem vám a vaší ženě zde zanechat krátké "přání štěstí".
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Díky člověče - Je z LSD velmi nervózní, takže jsme začali s malým(ou) dávkou, aby si udělala představu o tom, že ji to nezabije. Dal jsem jí asi 90µg a strávil s ní celý den, přičemž jsem mluvil co nejméně. Několik dní předtím jsme se soustředili na to, abychom jí nastavili záměr, abychom se ujistili, že se dostatečně soustředí a upozorní na svůj problém.
Neustále jsem jí opakoval, že je v pořádku a že je všechno v pořádku, ukázalo se, že jsem ji neustálým mluvením vytrhával z její introspekce, a i když se jí podařilo dostat na povrch některá traumata kolem smrti sestry a otce (dvě samostatné nečekané nenásilné události), neměla pocit, že by kvůli mému "vměšování" měla dost času na plné prozkoumání.

Takže příští měsíc plánujeme další den, kdy si vezme 200 µg a já s ní budu jen tiše ležet, držet ji za ruku a být její kotvou. (Požádala mě, abych jí četl knihu a jen se jí dotýkal).

NEjsem psychiatr ( k výše uvedenému bodu @Paracelsus ), ale i jako manžel pečující o svou ženu vidím, jak mocné mohou tyto molekuly být, když nejsou jen pouhým večírkem.

Nechápejte mě špatně, miluji párty, ale můj životní styl už neumožňuje používat takové psychelics, proto jsem spadl do díry koksu, příliš snadné dělat, když předstírám, že jsem fungující dospělý. Psychedelika vyžadují závazek, který mi moje děti prostě nemohou dovolit :) Potřebují fungujícího rodiče, takže tak. Mám velkou zásobu iof super zábavných (a silných) věcí, které mám spoustu potěšení hromadit, jako drak se svým zlatem, ale plánuju brát věci jen mimo režim mikrodávkování, jednou za měsíc na cestu sebezdokonalování/pochopení.

Každopádně část k tomu, aby se zlepšila, začíná tím, že víte, že jste nemocní, pracujeme na tom společně a budeme v pořádku :)
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Myslím, že malá dávka, kterou jste měli předtím, byla skvělá z hlediska toho, že si uvědomila, co od hlídání hledá, takže se můžete ujistit, že ji nezahltíte, až přijde čas na velkou dávku. Ještě jednou vám přeji hodně úspěchů na vaší cestě.
Dobře řečeno :)
 

paletto10

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 21, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Co mi vyráží dech, je to, kolik lidí je nakloněno mikrodávkování. Zdá se, že myšlenka mikrodávkování zaujala běžné lidi, ne nutně uživatele drog. Potkávám stále více lidí, kteří to chtějí vyzkoušet nebo už s tím začali.
Myslím, že myšlenka, že psychedelika pronikla do myslí normálních lidí, je docela fajn. Ti lidé, kteří by si nikdy nevzali psychedelikum na trip, teď přijali myšlenku, že mikrodávkování tohoto psychedelika je v pořádku, a mnoho lidí to dělá.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Myslím si, že za to stoprocentně může změna tónu mainstreamových médií.
Od té doby, co USA začaly v celém seriálu dekriminalizovat trávu, se pohled médií na válku proti drogám změnil a s ním i vnímání veřejnosti.

Lidé se tedy obecně bojí velkých zlých drog, ale když se to zarámuje jako léčebný nástroj, který pomáhá právě s věcmi, s nimiž lidé denně bojují, a ne jako únik z reality, budou určitě vnímavější.
 
Top