Získání 1-fenyl-2-aminopropanu z IUPAC od profesora Jerzyho T. Wróblewského

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
Tato syntéza je popsána v knize Jerzyho T. Wróblewského "Preparation and elements of organic synthesis".
Z polštiny do angličtiny jsem ji přeložil já.

1. Získání IUPAC
Nedostal jsem žádné informace:
baňka s třemi hrdly (250 cm^3)
míchadlo, kapátko, zpětný chladič
teploměr
45 g koncentrované kyseliny sírové
40 g acetonitrilu
23,6 g allylbenzenu (fenylpropenu)
400 cm^3 - 15% roztok hydroxidu sodného

A) Do trojhrdlé baňky o objemu 250 cm^3 opatřené míchadlem, kapací nálevkou a zpětným chladičem bylo umístěno 45 g koncentrované kyseliny sírové a po rozmíchání bylo ochlazeno na 5 stupňů Celsia. Poté bylo opatrně po kapkách přidáno 40 g (1 mol) acetonitrilu tak, aby roztok zůstal stále při teplotě 5 až 10 stupňů Celsia, dále bylo přidáno 23,6 g (0,2 molu) allylbenzenu. Za míchání se odebere chladicí lázeň a kapátko se vymění za teploměr. Zakalená oranžově zbarvená suspenze po určité době pomalu homogenizuje a tmavne v důsledku samovolného zvyšování teploty.

Zpočátku se teplota pomalu zvyšuje na 50 stupňů Celsia, pak o něco rychleji na 80 stupňů a pak se pomalu začíná ochlazovat. Po ochlazení se vše opatrně přelije do 400 cm3 15% roztoku hydroxidu sodného.

Oddělený světle žlutý olej se pak nechá několik hodin odstát, aby ztuhl. Sraženina se odfiltruje za sníženého tlaku, promyje se vodou a vysuší na vzduchu.

Získali jsme surovinu
IUPAC s účinností 40 % (14 g).

Lze jej přečistit destilací (teplota varu 180-185 °C / 17 hPa) nebo krystalizací n-hexanem (t.t. 88-89 °C).

2. Získání 1-fenyl-2-aminopropanu

Nedoporučuje se:
9,2 g IUPAC
100 cm^3 15% kyseliny chlorovodíkové
Benzen
hydroxid sodný
Oddělovací nálevka
zpětný chladič

B) Pod zpětným chladičem se zahřívá 9,2 g (0,047 molu) IUPAC a 100 cm^3 15% roztoku kyseliny chlorovodíkové při teplotě varu po dobu 1 hodiny.

Po ochlazení se vše vloží do dělicí nálevky a promyje benzenem. Vodná vrstva se pečlivě alkalizuje hydroxidem sodným, poté se saperovaný olej extrahuje benzenem a sráží se bezvodým síranem sodným, dále se trikolorizuje a benzen se destiluje.

Poté se shromáždí vroucí frakce v rozmezí 205-210 stupňů Celsia. 1-fenyl-2-aminopropan se shromáždí s účinností 67 % (7 g). t.t. benzoylderivát 134-135 stupňů Celsia.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
1. Pojmenujte tuto látku (N-[(1-fenylo)-isopropylo]-acetamid) podle IUPAC, prosím.
2. Zašlete prosím původ této informace.
3. Opravte prosím cm na cm3 nebo ml.
 
Last edited by a moderator:

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
H5UMLnaCEh
 

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
G. Patton, posílám originální stránku z knihy, omlouvám se, že mi to trvalo tak dlouho.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Děkujeme vám! Se schématy reakcí je to mnohem lepší.
 

DexterDeWitte

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Máte k dispozici orginál nebo pdf této knihy?
 

DexterDeWitte

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Můžete mi také poslat? Prosím,
 

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
Ano, měl bych ji najít uloženou někde v počítači, ale celá kniha je v polštině. Pošlete mi svůj mail do soukromé zprávy.
 

Waspamine

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 16, 2024
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
Srry for being late, could u send it too to me ? Děkuji
 
Top