Červený fosfor z krabiček od zápalek

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Úvod

Existují dvě metody získávání červeného P z krabiček od zápalek. První metoda poskytuje špinavější výtěžek, zatímco druhá umožňuje získat mnohem čistší produkt.
YVtC5slnud

První metoda

Úvod
Zajímalo vás někdy, jak fungují bezpečnostní zápalky? Nebojte se, protože dnes budete poučeni. Tajemství zápalek spočívá v chlorečnanu draselném a červeném fosforu. Chloristan draselný (KClO3), velmi silné oxidační činidlo, je nejdůležitější složkou zápalkové hlavičky, která často tvoří přibližně 50 % hmotnosti zápalkové směsi. Naproti tomu červený fosfor, extrémně hořlavé palivo, je nejdůležitější složkou červených zápalkových polštářků, které často tvoří přibližně 50 % hmotnosti zápalkových polštářků.

Když je zápalková hlavička vedena po zápalkovém polštářku silou, vzniká plamen, který je způsoben tvorbou velmi malého množství výbušné směsi, běžně známé jako Armstrongova směs. Ta vzniká v důsledku toho, že se z úderníku odstraní malé množství červeného fosforu a smísí se s chlorečnanem draselným. Třením vzniká dostatek tepla, které způsobí vznícení velmi citlivé Armstrongovy směsi, což vede ke vzniku malého plamene.

Jak je vidět, zápalky mají určitý potenciál pro získávání některých užitečných chemických látek, ale musím rozdrtit vaše očekávání. Každé chemické látky je tak malé množství, že můžete projít několik krabiček zápalek a sotva získáte i několik gramů surového produktu. Chlorečnan draselný by vás také neměl zajímat, protože je nebezpečně oxidující, což ho dostalo na seznam regulovaných látek ve Velké Británii jako prekurzor výbušnin a vyžaduje povolení EPP, abyste mohli mít tuto chemikálii u sebe.

. Zbylých 50 %, ze kterých se skládají škrtací polštářky, tvoří většinou sklo, které zlepšuje tření při škrtání zápalkou, a lepidla, která drží škrtací polštářek na krabičce. K odstranění lepidel použijeme aceton, ale sklo ponecháme, protože by nemělo mít vliv na žádné reakce, ve kterých červený fosfor použijeme, i když při vážení přesných hmotností červeného fosforu bude třeba vzít sklo v úvahu. Obvykle bude 25 % směsi červeného fosforu tvořit sklo.
DGQvyWBlMs

Na bílé dlaždici je uvedeno některé vybavení a chemikálie, o kterých jsem si myslel, že je budu potřebovat při zahájení experimentu.

Pomocí nůžek jsem rozstříhal krabičky od zápalek, abych získal pouze karton, který má povrch s údernou podložkou. Kovovou špachtlí jsem poškrábal úderníkové podložky, abych zjistil, zda je červená kompozice dostatečně volná, aby se dala odstranit bez rozpouštědla, ale bylo to velmi obtížné. Navlhčil jsem vatový tamponek vodou a otřel ho podél úderových polštářků v naději, že je změkčí, ačkoli kovovou špachtlí se červenou kompozici tímto způsobem stále nedařilo účinně seškrábnout.

jsem musel vyměnit vodu za jiné rozpouštědlo, jak jsem předpokládal, že by se mohlo stát, a další vatový tamponek jsem navlhčil acetonem v naději, že odstraním případná lepidla. Zdálo se, že to funguje, ale tenká vrstva naneseného acetonu se příliš rychle odpařila, než aby byla užitečná. Rozhodl jsem se přidat malé množství acetonu do skleněné kádinky o objemu 100 ml a namočit do acetonu polovinu podložky s úderníkem lícem dolů, dokud nebyl karton viditelně nasáklý. Zjistil jsem, že červené složení úderové podložky lze tímto způsobem snadno odstranit.

Poté jsem takto namočil všechny úderové podložky a poté je držel šikmo směrem k přijímací nádobě, v mém případě 100 ml skleněné kádince, a červené složení jsem kovovou špachtlí seškrábl do přijímací nádoby. Metoda fungovala dobře, i když se občas stalo, že se seškrábla i lepenka z pod povrchu a kontaminovala červenou kompozici; to se stávalo častěji, pokud se úderové polštářky nechaly zaschnout, takže rychlá práce byla poměrně důležitá. Také jsem nepoužil dostatečně velkou přijímací nádobu a skončil jsem s malou ztrátou červené kompozice, protože se do nádoby nedostala, takže jsem ji vylepšil a vše přenesl do 250 ml kádinky.

Jakmile byla veškerá červená kompozice přenesena do 250 ml kádinky, přidal jsem malý objem acetonu, abych červenou kompozici zakryl a zajistil další promývání k odstranění případných lepidel. Červenou kompozici jsem několikrát promíchala kovovou špachtlí a poté jsem přebytečný aceton odkapala. Tento postup jsem několikrát zopakoval a poté jsem vlhkou červenou kompozici přenesl na několik listů tiskového papíru a nechal ji zaschnout.

Výsledky
Suché červené složení by nyní mělo být podle mého názoru dostatečně čisté na to, aby se dalo nazvat červeným fosforem, i když bude stále obsahovat různé nečistoty, například lepenku seškrábanou z krabičky od sirek. Červený fosfor byl přenesen na kousek papíru, aby se zvážil, což dalo výtěžek úctyhodných 0,506 g.

To v průměru znamená výtěžek něco málo přes 0,1 g na krabičku zápalek, protože jsme použili pět krabiček zápalek, i když mám podezření, že jedna ze dvou značek, které jsem použil, měla červeného fosforu podstatně více kvůli větším škrtacím polštářkům. Tuto metodu považuji za spolehlivou pro získávání malých množství červeného fosforu. Jiné značky zápalkových krabiček však mohou na tuto metodu extrakce acetonem reagovat jinak, a proto nemusí být použitelná, protože někteří lidé doporučují místo toho uvolnit škrtací polštářky vodou.
KmgQDlR3Mp


Druhá metoda

Úvod
Provedl jsem pokusy se získáváním červeného fosforu z podložek zápalek, nejprve z 10 krabiček, poté jsem dosáhl 50. Nejprve jsem se snažil tuto směs fosforu seškrábat skalpelem, ale výtěžnost byla velmi nízká. Našel jsem velmi jednoduchý způsob, jak z nich získat fosfor s dobrou výtěžností!
OPuXZU6RQp
Zde je tento způsob. Vzali jsme krabičky od zápalek, které se dají použít, a nůžkami jsme z nich odstřihli stávkující polštářky, vložili jsme je na noc do sklenice s vodou. Ráno je vyndáme a vyzbrojeni nožem z nich odstraníme fosfor pomocí tenké vrstvy papíru; ten se jednoduše odstraní. Polovina úderníkové podložky je odstraněna, stejným způsobem odstraníme i druhou polovinu. Boční kousky papíru odstřihneme nůžkami a vysušíme.
WgF4c9nXOh
Vezmeme zkumavku a skleněný kelímek nebo kádinku, zašpiní se a nelze je umýt. Pro druhý pokus jsem vzal 50 krabiček (to znamená 100 úderových polštářků, a protože každý úderový polštářek je rozdělen na dvě části, je jich jen 200 kusů). Všechny úderové polštářky vložíme do zkumavky a stlačíme, zkumavku otočíme a vložíme do sklenice s vodou (hrdlem dolů).
W3C8arPWiV
Vyjdeme ven a začneme zkumavku zahřívat hořákem. Na vnitřní straně zkumavky, která je pod vodou, zkondenzují páry fosforu. Vlivem zvýšení teploty se vzduch rozpíná a bublá ze zkumavky ven. Někdy s sebou vezme i zrnko fosforu, které se po vstupu do vzduchu okamžitě vznítí (to je vidět, i když svítí Slunce): pokus proto nelze provádět doma (respektive ho lze provádět pod kapotou).
Bp5drNajQf
Sklenici se zkumavkou (zkumavku nevytahujte!) vložíme do vodní lázně. Když se voda zahřeje, začneme zkumavkou třást, brzy všechny velké kapky fosforu stečou dolů, ale ty menší se neoddělí (pak je lze rozpustit v benzínu a použít k pokusům). Nyní si můžete vzít zkumavku.
LPrS5sG8W0
Vezmete-li najednou deset krabiček (nebo spíše dvacet úderníkových polštářků), pak bude mít kousek fosforu velikost půl malého hrášku [kvantitativní výtěžnost není, omlouvám se].

Vezmete-li padesát krabiček, nebude mít kousek fosforu velikost dvou a půl malých hrášků (jak jste si mysleli), ale méně: jde o to, že fosfor, který je úplně nahoře, zůstává ve spálených úderníkových polštářcích. Zde vlevo je kousek získaný z deseti krabiček a vpravo z padesáti.
FXNJRPlBML
Domnívám se, že optimální je použít dávku asi 25 - 30 krabiček (50 - 60 úderníků). Pro popsanou zkušenost jsem vzal asi 10 - 15 použitých krabiček (striker pads) a 35 - 40 nepoužitých. Z použitých striker padů bude výtěžek fosforu poloviční.
 
Last edited by a moderator:

aaronstevens

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 18, 2022
Messages
67
Reaction score
126
Points
33
Deals
16
Jak bych extrahoval chlorečnan draselný z hlavičky zápalky?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Rozpustit ve vodě
 

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Vyzkoušel jsem všechny tyto metody a několik dalších a zjistil jsem, že GooGone skutečně odvádí nejlepší práci při prvotním odstranění RP z krabice, aniž bych s sebou musel brát jakýkoli karton. Poté jej lze ošetřit acetonem a hydroxidem sodným + teplem, aby se dále očistil. Zpočátku jsem používal značku Diamond. Vlastně jsem tu firmu našel na amazonu v odkazu v odpovědi nad touto odpovědí pár dní předtím, než jsem viděl toto vlákno. Právě mi přišly poštou, takže se chystám experimentovat i s nimi. Můžu vám dát vědět, jak to jde na požádání.
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Chcete-li mokré
RP zabalený do zkumavky něčím? Předpokládám, že ano, ale v návodu to nevidím.
 
Top