Ocelové reaktory, epoxidové pryskyřice?

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Vzpomínám si, že jsem zde četl, jak někdo doporučoval natírat ocelové nádoby nějakým epoxidovým nebo pryskyřičným nátěrem, aby se zabránilo degradaci oceli od kyselin, zásad, obecně vrstva normativního nátěru, která chemikům usnadní život.

Existuje něco takového, co by lidé mohli konkrétně doporučit? Třeba značku nebo chemické složení?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nemohu doporučit nic, co jsem kdy vyzkoušel. Což jsou epoxidové pryskyřice a uv pryskyřice. Neobstojí ani za mák. Nedokázal jsem před měsícem sehnat míchací tyč, tak jsem vzal kus ocelové tyče, drobný materiál, 1/16", a natřel ho uv pryskyřicí, abych si ji vyrobil. Zrovna jsem destiloval chloroform. Nevydrželo to. Zničil jsem chloroform. Totéž jsem zkusil při destilaci metanolu, stejný výsledek. Musí existovat nějaký speciální materiál určený právě pro toto použití.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ptfe, teflon, to je to, co potřebujete
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Viděl jsem několik teflonových povlaků nabízených online, ale všechny vyžadovaly vytvrzení při teplotě, které bych nebyl schopen dosáhnout, iirc.

Budu však hledat dál. Není to extra důležité, ale vždycky se mi líbila myšlenka postavit si vlastní destilační/jednoduchou reakční nádobu (ne vsádkový reaktor, spíš tříhrdlou s kulatým dnem, ale ocelovou a ne s kulatým dnem). Jde spíš o to zjistit, jestli je to možné.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Společnost 3M vyrábí nádherný červený nátěr, fluorovanou polymerní barvu pro průmyslové reaktory při teplotách až 140 stupňů, ale bojí se horké koncentrované kyseliny sírové. Číňané mají obdobu - nátěrovou barvu PVA (rovněž fluorovaný plast), ale teplota je do 110 stupňů. Nevýhodou těchto nátěrů je, že je třeba připravit ocel k aplikaci, nanést základní nátěr a po nanesení fluorovaného nátěru je třeba reaktor za určitých podmínek zapéct v termostatu. Mezi jednoduchými barvami existují různé směsi fluorovaných tyčinek v rozpouštědlech, ale pevnost a trvanlivost takových nátěrů je nejhorší.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ne 3M, ale DuPont. Moje chyba)
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
35
Points
18
Vím, že můžete 3D tisknout reakční nádoby z PP (polypropylenu).
 
Top