Syntéza 1-fenyl-2-propanonu (P2P) pomocí anilinu

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Tento článek vám nabízí nízkonákladový proces syntézy P2P za mírných podmínek s vysokou výtěžností, přičemž podmínky lze snadno škálovat. jen nevím, zda je surovina anilin v jiných zemích regulována, ale u nás je poměrně levná, jen asi 1 americký dolar za kilogram.
Návrh procesu vyžaduje použití některých pokročilých přístrojů, které nemusí být přátelské k rodinným dílnám, a doporučuje se, aby si ho každý zdokonalil sám.
Úvod do procesu:
Tento proces využívá anilin a dusitan sodný v přítomnosti kyseliny chlorovodíkové k přípravě diazoniumbenzenu diazotizační reakcí a k solení diazobenzenu se používá kyselina tetrafluoroboritá (HBF4), aby se získal pevný tetrafluoroboritan diazobenzenu. V přítomnosti bezvodého octanu sodného (AcONa) je tetrafluoroboran diazobenzenu katalyzován oxidem měďnatým (Cu2O) a reaguje s isopropenylacetátem (IPA) bez rozpouštědla za přípravy 1-fenyl-2-acetonu.
5KeW8BDPU3

Protože moje angličtina není příliš dobrá, je tento článek přeložen Googlem, omluvte mě, prosím, pokud gramatika není hladká.

Praktické kroky:

Výroba tetrafluoroboritanu fenyldiazonného:
-Pokud je váš anilin žlutý, přidejte k anilinu malé množství práškového zinku a použijte ho po destilaci.
Přístroj o objemu 2000 ml.
-Přidejte 450,6 ml37% kyseliny chlorovodíkové a 652,18 ml ultračisté vody, míchejte.
-Přidejte 165,54 g anilinu, stále míchejte.
-Chlaďte na teplotu pod 5 °C.
-Přidejte roztok vyrobený ze 125,69 g bezvodého dusitanu sodného a 166,01 ml ultračisté vody po kapkách za míchání a udržujte teplotu pod 5 °C.
-Po přidání se teplota udržovala na 3°C až 5°C a reakce se míchala 40 minut.
-Rozpusťte 142,77 g bezvodé kyseliny borité (H3BO3) v 462,45927 ml 40% kyseliny fluorovodíkové (HF-H2Oaq40%), abyste získali kyselinu tetrafluoroborovou, udržujte míchání při teplotě 3°C až 5°C a přidejte do zařízení.
*1
-Vypněte míchání a udržujte teplotu po dobu 2 hodin.
-Reakční směs odfiltrujte.
-Těmito rozpouštědly postupně propláchněte pevné látky v nálevce: 80 ml kyseliny tetrafluoroborové vyrobené výše uvedeným způsobem zředěné na objem 356 ml, 356 ml 50% ethanolu, 356 ml 95% ethanolu, dva díly 356 ml bezvodého etheru.
-Sušte pevnou látku v lyofilizátoru nebo použijte vakuovou sušárnu při 36 °C.
-Získejte bílou práškovou diazonium tetrafluoroboranovou fenylovou sůl, výtěžek je asi 90 %.


Příprava 1-fenyl-2-propanonu (P2P):
-Zařízení o objemu 2000 ml.

-Přidejte bezvodý octan sodný (AcONa) 528,81 g, oxid měďnatý (Cu2O) 33,90 g, isopropenylacetát (IPA) 1423,73 ml, promíchejte.
-Udržujte míchání, přidejte 447,46 g pevné látky tetrafluoroboritanu diazonného připravené v předchozím kroku při pokojové teplotě a kontrolujte, aby teplota nepřesáhla 40 °C.
-Po přidání udržujte teplotu na 37 °C až 38 °C a míchejte 6 hodin.
-Reakční směs přefiltrujte.
-Propláchněte pevné látky v nálevce 250 ml dichlormethanu (CH2Cl2) a spojte je s filtrátem.
-Dichlormethan odpařte pomocí rotační odparky.
-Zbylá kapalina se destiluje za sníženého tlaku a frakce od 0,27 kPa/70 °C do 72 °C se shromažďuje pod kontrolou Piraniho vakuometru.
-Získá se 1-fenyl-2-propanon (P2P), výtěžek je přibližně 91 %.

Bezpečnostní opatření:
-*1:Proces rozpouštění bezvodé kyseliny borité ve 40% kyselině fluorovodíkové za vzniku kyseliny tetrafluoroborové je velmi exotermický, což může způsobit náraz roztoku. Doporučuje se předem zmrazit 40% kyselinu fluorovodíkovou a při míchání dávat pozor na teplotu. Kromě toho se tato operace nesmí provádět s žádnou skleněnou nádobou, jinak se vaše nádoba zkoroduje a rozpustí a uvolní se vysoce toxický plyn, pro přípravu kyseliny tetrafluoroborové můžete použít jakoukoli plastovou nádobu.
-Diazonium tetrafluoroboritanová fenylová sůl připravená v prvním kroku reakce se během jednoho nebo dvou dnů znehodnotí, pokud je umístěna na vzduchu. Pokud je třeba ji skladovat delší dobu, uzavřete ji v nádobě, vyměňte atmosféru dusíku nebo argonu a umístěte ji do chladničky. Uchovávejte při teplotě nižší než -20 °C.
-U obou reakcí je viskozita příliš vysoká na to, aby fungovalo magnetické míchadlo, použijte prosím k míchání horní míchadlo.


Údaje o sloučenině:
1-fenyl-2-propanon 1H-NMR δ:2.14(s,3H,CH3),3.69(s,2H,CH2),7.19(s,1H,PhH),7.28(s,1H,PhH),7.31(s,1H,PhH),7.33(s,1H,PhH),7.34(s,1H,PhH)
1-phenyl-2-propanone 13C-NMR δ:29.23(CH3),51.05(CH2),206.36(CO),134.31,129.41,128.76,127.08
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Máte k tomuto příspěvku nějaký odkaz?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Ano, mám, ale platnost odkazu na tento materiál vypršela a jedná se o celočínský dokument, který není zahrnut do oblasti působnosti SCI.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Ano, realizoval jsem první fázi této reakce a získal jsem velké množství prášku fenylové soli tetrafluoroboritanu diazonného, jak jsem očekával, ale v té době v laboratoři chyběly vhodné podmínky pro sušení, nebyla tam lyofilizátor a vakuová sušárna byla také nahrazena mnou. Část rozpouštědla pro závěrečné praní nefungovala, takže jsem nemohl realizovat druhý krok reakce, který vyžaduje přísnější bezvodé podmínky. Tyto vyrobené prášky diazonium-fenyl-tetrafluoroboranu se po umístění na vzduchu na jeden nebo dva dny zbarvily do tmavě hnědé barvy a znehodnotily se. Všechny operace a opatření, které jsem uvedl výše, jsou z mého skutečného zlepšení provozu a literatura ve skutečnosti neuvádí tolik podrobností. až budou vhodné podmínky, budu realizovat druhou fázi tohoto plánu.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Hodně štěstí a sdílení nových zpráv.

Znáte metodu syntézy isopropenylacetátu?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Isopropenylacetát (CAS108-22-5) je běžně používaná vonná látka, která se v některých oborech hojně používá jako rozpouštědlo. V mé zemi jej lze přímo zakoupit ve velkém množství a cena je v přijatelném rozmezí, takže jsem neuvažoval o tom Jak tuto látku syntetizovat, ale měl bych být schopen najít patent na postup syntézy této látky.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Ano, pokud se můžete podělit o metodu syntézy isopropenylacetátu pomocí plynného ketenu a acetonu.
 

madmaximus

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 29, 2021
Messages
40
Reaction score
14
Points
8
Je problém, pokud se používá kapalný anilin namísto práškové formy
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Anilin je původně kapalina a ty, které se používají, jsou také kapalné.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Nějaký úspěch s touto reakcí?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Upřímně obdivuji každého, kdo se o to pokusí sám, protože anilin je karcinogenní a HF je jedna z nejhorších existujících látek. Také si říkám, že někde, kde jsou tyto věci snadno dostupné, by měly být snadno k sehnání jiné chemikálie, které lze zpracovat osvědčeným způsobem bez přísných bezvodých podmínek a dalších výstřelků na P2P nebo ještě dál. S přístupem k zařízení, které umožňuje rozsáhlé bezvodé reakce, bych spíše uvažoval směrem k reakcím Grignardova stylu.
Ale respektujte a zůstaňte v bezpečí to je děsivé.
 

btc150000

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 21, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Pane, podařilo se vám to? Prosím, odpovězte mi, protože je to pro mě důležité. děkuji vám
 
Top