TUTORIAL - Jak snadno najít (téměř) všechny otc chemikálie, které kdy budete potřebovat

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
No a kouzlo pro to se jmenuje vyhledávací operátory Google a bezpečnostní listy materiálů.
Operátory vyhledávání přece pomáhají blíže definovat vyhledávání. Dobrým příkladem, který budeme potřebovat, jsou např:

Kód
- filetype:pdf, který ve výsledcích našeho vyhledávání zobrazí pouze dokumenty ve formátu pdf. - Užitečný je také "". To pomůže najít výrazy PŘESNĚ tak, jak jsou napsány uvnitř těchto "". - Také užitečné: OR, AND a "-"

Zní to možná zmateně, ale udělám příklad, abych ukázal, co to přesně dělá.

Vzhledem k tomu, že většina chemických směsí potřebuje takzvaný "Bezpečnostní list materiálu", který říká, co je uvnitř směsi, mohli bychom toho využít k vyhledání volně dostupných směsí obsahujících kontrolované látky.

Nyní si připravíme příklad. Uvažujme, že potřebujeme nějaký MEK, co zadáme do Googlu, abychom během několika sekund našli mnoho produktů, je:

Kód
"Material safety data sheet" typ souboru:pdf Methylethylketone

To udělá to, že najde bezpečnostní listy ve formátu pdf obsahující slovo Methylethylketone. Abychom dále odfiltrovali výsledky, které nám nepomohou, stačí se zamyslet nad případy použití hledané sloučeniny. V našem příkladu víme, že se používá jako čistič povrchů, nebo se používá jako odstraňovač lepidla či v barvách nebo odstraňovačích nátěrů. To nyní přidáme do našeho vyhledávacího řetězce včetně vyhledávacích operátorů AND, OR

Kód
"Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover" (čisticí prostředek nebo odstraňovač nátěrů)

Tím najdeme bezpečnostní listy obsahující methylethylketon a alespoň jeden z následujících výrazů "cleaner" nebo "paint" nebo "remover" (čisticí prostředek, barva, odstraňovač)

Právě jsem to hledal v Googlu a zjistil jsem, že náš výsledek obsahuje mnoho stránek z Nového Zélandu, no, já jsem v Evropě, takže bych mohl udělat to, že vyloučím všechny stránky, které mají v názvu domény ".co.nz". Stačí přidat -inurl:.co.nz
To "-" znamená vyloučit, inurl: znamená vše, co je v url adrese webových stránek zobrazených v Googlu, a .co.nz je oficiální koncovka domény specifické pro Novou Zélandii. Stručně řečeno, vyloučí to všechny stránky, které mají v adrese co.nz.

Kód
"Bezpečnostní list materiálu" typ souboru:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover" -inurl:.co.nz

Nebo si představte, že existuje místní obchod s barvami a vy chcete zkontrolovat pouze dokumenty msds na jeho webových stránkách, to lze snadno provést pomocí stránek provozovatele:

Kód
site:mypaintstore.com "Material safety data sheet" filetype:pdf Methylethylketone AND "cleaner" OR "paint" OR "remover" (čisticí prostředek nebo barva nebo odstraňovač)


Správné použití těchto vyhledávacích operátorů je nejlepší metodou, jak se efektivně prohrabat tunou stránek a v mžiku najít to, co hledáte.

Výše uvedený příklad jsem vymyslel za pochodu. Buďte kreativní, používejte svůj jazyk, trochu si pohrajte a najděte spoustu zdrojů... Úplný seznam operátorů pro bližší určení toho, co hledáte, najdete na tomto odkazu:

https://ahrefs.com/blog/google-advanced-search-operators/.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Skvělý tip! Kéž by lidé vůbec uměli používat vyhledávače ...
Jediným problémem bezpečnostních listů je, že vždy uvádějí široký odhad složek (například 30-70 %) a často se stává, že vynechají spoustu materiálů, které jsou z hlediska bezpečnosti irelevantní. Takže směs pěkných rozpouštědel může být velmi dobře smíchána také s polymerním sajrajtem pro zvýšení viskozity a vy skončíte s hodinami čištění destilace a zničeným sklem, abyste izolovali požadovanou sloučeninu.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18

To je dobrý obsah, doteď jsem si to neuvědomil.
 

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2022
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Úžasný tip, díky , jsem docela dobrý s Googlem a ale nikdy mě nenapadlo udělat tohle.
 
Top