Co získáte ze svého špinavého acetonu?

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Většinou používám aceton o čistotě 99,9 % z chemičky.

Všechny běžné produkty jsou pryč a suroviny pro novou šarži nedorazily, takže jsem měl volný čas a neměl jsem co dělat.

Tak jsem nasbíral špinavý aceton, který jsem měl v mrazáku, v množství 2L a odpařil ho. Většinou to byl aceton, který se používal na mytí krystalů MDMA, ale nějaký objem (relativně malé množství může být 15-20%) byl po okyselení 37% HCl v acetonu, který mám opravdu rád.

Odpařování probíhalo na varné desce v kádince o objemu 1 l, pak se v několika krocích přidalo nějaké množství navíc. Konečné odpaření bylo provedeno v kádince o objemu 100 ml. Teplotu v kádince jsem nekontroloval, pouze jsem nastavil teplotu povrchu desky na 150C. Celý proces nezabral mnoho času, možná tak hodinu nebo něco podobného intenzivního vaření.

V okamžiku, kdy zmizel zápach acetonu, jsem měl malý objem černé husté kapaliny, která se smíchala s malým objemem vody a dala se na hodinu do mrazáku nebo tak nějak.

Pak se přidal NaOH pro extrakci báze. Horní vrstva, pěkně špinavá a černá, se oddělila na nálevce, její hmotnost byla přesně 25 gr, což na 2 l acetonu není špatné.

Pak se do nálevky s horní vrstvou přidal NaCl a destilovaná voda a ještě nějakou dobu se uchovával v mrazáku. Produkt se promyl p.etherem. To mi po odpaření dalo 15 gr docela čistého FB.

FB byl okyselen ve zmraženém acetonu a po 12 hodinách přefiltrován. Výtěžek byl 16,8 gr oproti vypočteným 17,8 gr.

Sůl byla rekrystalizována v horké IPA v uzavřené PP kádince na vodní lázni - velmi snadno se dá regulovat teplota vodní lázně. Počáteční teplota byla 65C, hmotnostní poměr 1 gr : 2,86 gr (nebo 3,6 ml při RT). Protože nemám programovatelnou varnou desku, musel jsem to dělat ručně, každých 30 minut jsem snižoval teplotu o 2C.

Po dosažení RT byla uzavřená kádinka spolu s miskou s vodou (pro snížení rychlosti chlazení) umístěna na 6 hodin do normální chladničky, poté byla na dalších několik hodin přemístěna do mrazničky.

Výsledkem bylo získání 15,2 g poměrně čistých krystalů. Průměrná velikost cr mě však neohromila. Stále se jedná o malé 1x1 až 2x3 mm. Pravděpodobně je rekrystalizace s kroky 2C za 30 minut stále příliš rychlá, asi si budu muset koupit programovatelnou desku a dělat to samé s 1 nebo 2C za 1 hodinu.

EyZGW286CU
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Tentokrát jsem recykloval další dávku špinavého acetonu. Veškerá kapalina po okyselení, promytí, zbytky po krystalizaci ve vodě atd. s běžným PH=2 byly shromážděny a zahřáty na 130C.

V tu chvíli látka v kádince vypadala úplně černě a posraně. Běžná hmotnost - 40 gr.
Látka byla vhozena do zmrzlého acetonu o objemu x10 objemu látky a na chvíli uložena do mrazáku.

Aceton po krystalizaci vypadal jako koňaková barva.

Dnes byl přefiltrován a jako výsledek jsem získal 35 gr hnědého cukru. Takový produkt samozřejmě není určen ke konzumaci: musí se nějakým způsobem vyčistit.

Pravděpodobně to zkusím několikrát překrystalizovat IPA nebo udělat ABE, ještě nejsem rozhodnutý..

RJ97SUvwfG
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Nevím, ale uvidíme v blízké budoucnosti. Moje první 2 šarže Měly nízký výtěžek, takže jsem plánoval extrahovat výplachy a frzen rozpouštědlem jindy.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Způsob, jakým by chemik zbavený rotavapu postupoval, je provedení jednoduché destilace, pokud je celkový objem 2L. Je nejen, že získáte zpět aceton, ale také, že musíte udržet teplo krotké a hlavně se vyhnete vypařování 2L acetonu do vzduchu, který dýcháte, s vědomím, že problém je s teplem desky idk je teplota vzplanutí acetonu, ale člověk by nikdy neměl vystavovat páry na jakémkoli tak horkém povrchu.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Vím o všech těchto věcech. Na další vybavení prostě nemám místo. Možná na podzim, až se přestěhuju na venkov...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Zaměřil jsem se hlavně na to, abych se vyhnul nebezpečí, jinak stačí nechat kádinku odkrytou venku na slunci, i když to trvá dlouho, alespoň máte o jeden výbuch méně.
 
Top