Wolffova-Kishnerova redukce, ve velkém měřítku, proveditelná, nebo jen sebevražda?

victorplum

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 20, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Dle názvu: "Chemie a chemie v chemickém průmyslu": Snažil jsem se vymyslet stereoselektivní syntézu, ale zasekl jsem se na jednom místě, kde musím odstranit karbonyl. Jeho přeměnou na alkohol by cíl selektivity zanikl. Teď, kdekoliv hledám informace, jsou to jen lidé, kteří varují před tím, že raději je aplikovatelný jakýkoliv jiný způsob a varují před karcinogenními vlastnostmi hydrazinu (+ udržování při 200+°C, zatímco je dost těkavý i při pokojové teplotě + vařící roztok KOH). Up-scaling na 100+g měřítku se zdá být něco, co by udělal jen málokdo: je nějaký způsob, jak nezemřít? Já taky nemám laboratoř, takže to ani nemůžu dělat pod digestoří (no, stejně se musí postavit, ale z rozpočtových důvodů se digestoř většinou přidává, až když je potřeba)

Alternativou by byl Clemmensen, ale ten vyžaduje rtuť. Vážně, jak bych mohl ten zasraný kyslík odstranit, aniž bych musel pro jistotu sepsat závěť?
 

highTEMPO

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Wolffovu-kishnerovu redukci bych neprováděl, pokud nemáte k dispozici vhodnou laboratoř. Hydrazin je raketové palivo. Rakoviny bych se nebál, mám v laboratoři láhev s pískem a na etiketě je napsáno, že může způsobit rakovinu. Co se týče zbavení se kyslíku, mohli byste provést redukci pomocí raneyho niklu tak, že karbonyl nejprve zreaguje s ethanedithiolem, nicméně tato reakce se může také rychle vymknout kontrole. Hodně štěstí
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Ten je třeba stupňovat jen opatrně a postupně... Viděl jsem úspěšnou mikrovlnnou reakci, ale myslím, že by se dalo udělat několik dávek najednou a opytovat směsi pro rozpracování, každopádně se to musí dělat v malém zatížení reaktoru. Jedná se o ketony, které se snažíte odstranit?
 
Top