Question 3cmc please look over my synthesis

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
61
Reaction score
43
Points
18
Deals
1
Γεια σας, θα εκτιμούσα αν μπορούσα να έχω εποικοδομητικά σχόλια σχετικά με την πορεία της σύνθεσής μου. Εάν μπορείτε να αναθεωρήσετε πρακτικές αλλαγές ή εάν κάτι φαίνεται να μην είναι σωστό, παρακαλούμε να είστε έτοιμοι να εξηγήσετε γιατί θα αλλάζατε κάτι.


**Προετοιμασία:**
1. **Παρασκευή διαλύματος NaOH:** Διαλύστε 90g NaOH σε 100ml νερού. Καταψύξτε αυτό το μείγμα κατά τη διάρκεια της νύχτας.

**Διαδικασία σύνθεσης:**

**Φάση 1: στον αντιδραστήρα με χρήση αναδευτήρα πάνω από την κεφαλή**
- Προστίθενται, 100g 2b3c και διαλύονται σε 300ml οξικού αιθυλεστέρα, ανακατεύοντας αυστηρά 2 λεπτά.
- Προστίθεται το προπαρασκευασμένο, παγωμένο μείγμα NaOH και αναδεύεται για επιπλέον 2 λεπτά.

**Φάση 2: Εξώθερμη αντίδραση**
- Εισάγετε σταδιακά 150g HCl MA, ξεκινώντας μια εξώθερμη αντίδραση που αυξάνει τη θερμοκρασία στους 30°C περίπου. Συνεχίστε την ανάδευση καθ' όλη τη διάρκεια αυτής της φάσης.

**Φάση 3: **
- Διατηρήστε την ανάδευση ενώ εφαρμόζετε θερμότητα για να διατηρήσετε σταθερή θερμοκρασία περίπου 37°C για 2 ώρες.

**Φάση 4: Απομάκρυνση ακαθαρσιών** αντιδραστήρας/χοάνη διαχωρισμού

- Προσθέστε, 300ml απιονισμένου νερού με ψύξη και 2-3g μαγειρική σόδα στον αντιδραστήρα. Ανακατέψτε για 1 λεπτό αυστηρά, στη συνέχεια στραγγίστε για να απομακρύνετε το "βρώμικο" νερό μαζί με τις διαλυτές ακαθαρσίες. Προσθέστε σε χωνί διαχωρισμού και αφαιρέστε το στρώμα νερού. Επαναλάβετε τη διαδικασία πλύσης μία ή δύο ακόμη φορές, ανάλογα με τις ανάγκες, για να επιτύχετε ένα έλαιο χωρίς πολύ έντονη οσμή διαλύτη.


Φάση 5 **Καθαρισμός με ξήρανση: **
Αδειάστε το πλυμένο έλαιο σε ένα ποτήρι ζέσεως και προσθέστε άνυδρο θειικό νάτριο στο ποτήρι ζέσεως ως μέσο ξήρανσης για να απορροφηθεί τυχόν νερό. Συνεχίστε να προσθέτετε το θειικό νάτριο μέχρι να πάψουν να συσσωρεύονται και να βλέπετε κρυστάλλους ελεύθερης ροής.
- Μόλις δεν υπάρχει πλέον νερό στο έλαιο, χρησιμοποιήστε διήθηση υπό κενό για να αφαιρέσετε το άνυδρο θειικό νάτριο και τυχόν εναπομείναντα σωματίδια. Μεταφέρετε πάλι σε ένα καθαρό και στεγνό ποτήρι ζέσεως.

Φάση 6 **Οξίνιση: **
- Ετοιμάστε ένα μείγμα 100 ml ακετόνης και 100 ml HCl σε ένα χωνί στάγδην.
- Τοποθετήστε το ποτήρι ζέσεως με το ξηρό πλέον λάδι σε παγόλουτρο για να διατηρήσετε τη θερμοκρασία γύρω στους 10°C.
- Προσθέστε αργά το μείγμα οξέων στο έλαιο μέχρι να φθάσετε σε pH 6, παρακολουθώντας για καθίζηση.
- Αποθηκεύστε το ποτήρι ζέσεως με τη σκόνη 3cmc στην κατάψυξη κατά τη διάρκεια της νύχτας.

**Τελική πλύση: **
- Ξεπλύνετε τις ακαθαρσίες από τη σκόνη σας με κρύα ακετόνη την επόμενη ημέρα, στοχεύουμε σε μια πολύ σκόνη χωρίς οσμές διαλύτη
 

Mehdi

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2023
Messages
9
Reaction score
1
Points
3
Μπορείτε να μου δείξετε το τελικό αποτέλεσμα;
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
φάση 6 **Οξίνιση:**


- Προσθέστε αργά το μείγμα οξέος στο λάδι μέχρι να φτάσει σε pH 6, παρακολουθώντας για καθίζηση.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δεν είναι απαραίτητο να γίνει κατακρήμνιση πριν το βάλουμε στο κρύο, οπότε αν δεν τα δείτε βάλτε το στο κρύο και κοιτάξτε μετά από λίγες ώρες, θα πρέπει να είναι γεμάτο το δοχείο, αν ακόμα και τότε δεν ξέρω αν θα εμφανιστεί κάτι
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Καμία εργασία δεν είναι
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
4mmc με διαδρομή 2b4mp εμφανίζονται μετά από 30 λεπτά στην κατάψυξη δεν μου έχουν εμφανιστεί ποτέ πριν, το κάνω μόνο για τον εαυτό μου μερικές φορές αλλά δεν αντέχω τη μυρωδιά της μεθυλαμίνης μου δίνει παράνοια ότι μυρίζει όλος ο δρόμος
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
Πραγματικά δεν ξέρω για το 3mmc, συγγνώμη που παρενέβην
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Γιατί να αφαιρέσετε το νερό από την freebase; Όταν στάζετε 37%hci κατά την οξίνιση, εξακολουθείτε να έχετε πάλι νερό μέσα.
Δεν έχει κανένα νόημα.
Και παρεμπιπτόντως, μετά την οξίνιση παίρνω το στρώμα νερού και απορρίπτω το οργανικό στρώμα.
Το στρώμα νερού τοποθετείται σε διάφορα μπολ για να εξατμιστεί, μετά από λίγες ημέρες σχηματίζονται κρύσταλλοι.
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
u μπορεί να κάνει κρύσταλλο σε 1 ημέρα δεν χρειάζεται να περιμένετε ημέρες ή εβδομάδες
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Με πηγή θέρμανσης για να εξατμιστεί το νερό γρηγορότερα;
Ή τι ακριβώς εννοείτε;
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28

Kecskebak

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Freedum Αυτό είναι πανέξυπνο! Έχω μια ερώτηση. Τι είναι το ΜΑ HCL;
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Νομίζω ότι εννοεί μεθυλαμίνη HCL.
 
Top