4mmc, διαδικασία καθαρισμού

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας! Έχω συναντήσει αυτό το είδος 4mmc (σχετικό με την εικόνα), το οποίο δεν μου θυμίζει άλλες μορφές που το έχω δει παλαιότερα.
Δεν συνιστάται να χορηγείται ρινικά από τον πωλητή. Πιθανόν να μην είναι και IV, δεν θα άφηνα κανέναν να το ρισκάρει.
Έχω κοιτάξει τον οδηγό κρυστάλλωσης, αλλά δυστυχώς θα έχω προβλήματα με το μαγείρεμα σε IPA λόγω των αναθυμιάσεων στο διαμέρισμα.
Ποια είναι η σωστή διαδικασία για τον καθαρισμό του; Πρωτογενώς ψάχνω για υποδείξεις από κάποιον με (ίσως) εμπειρία από τα 4mmc της φωτογραφίας.

Είτε κρύο IPA, είτε απλά να το λύσουμε και να το αφήσουμε να εξατμιστεί?
Ή ασετόν, απλά να το ξεπλύνω και να το φιλτράρω;

Η ελπίδα μου είναι να το κάνω κατάλληλο για ρινική χορήγηση.
 

Attachments

  • OVfZ6vJyrN.png
    OVfZ6vJyrN.png
    809.4 KB · Views: 329

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Πλύσιμο και φινίρισμα μόνο με ακετόνη
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Δεν θα ήταν προτιμότερο να μην χρησιμοποιήσετε αυτή την ουσία και να την πετάξετε;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
που μοιάζει με μουμιοποιημένο δάχτυλο του ποδιού
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Το IPA μπορεί να θερμανθεί σε υδατόλουτρο σε σφραγισμένο βάζο και αυτό το 4mmc μπορεί να τοποθετηθεί εκεί εκ των προτέρων. Ανακατέψτε το περιεχόμενο του βάζου μέχρι να διαλυθεί πλήρως το 4mmc, στη συνέχεια ψύξτε το περιεχόμενο και τοποθετήστε το στην κατάψυξη για 8+ ώρες. Μετά την καταβύθιση, φιλτράρετε μέσω ενός χάρτινου φίλτρου.
 

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Αυτό ακούγεται πολύ καλό. Μπορώ να ρωτήσω πόσο καυτό μπορεί να είναι το IPA; Και το υδατόλουτρο πρέπει να είναι από πρόσφατα βρασμένο νερό; Αρκεί το φίλτρο του καφέ ή έχετε κάποια άλλη πρόταση :); Επίσης, πώς συνιστάται ο διαλύτης; Ακριβώς αρκετός για το περιεχόμενο που διαλύεται;
Ευχαριστώ!
 

hotelier

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
5
Points
3
Γεια σας,

Είχα παρτίδες που έμοιαζαν αρκετά κατά το τελευταίο έτος (ίσως το ίδιο... ΑΤ; ;))
Αν είναι έτσι, ο πωλητής σας έχει δίκιο - αυτό το πράγμα είναι ακατάλληλο για να το ρουφήξετε ;) Τότε, ένα απλό κρύο πλύσιμο με ασετόν δεν αρκεί. Ενώ θα βγει λευκό και στεγνό (το υγρό/γλοιώδες υλικό θα είναι σε διάλυμα με την αποστράγγιση της ασετόν), θα διατηρήσει σε μεγάλο βαθμό το πιπεράτο τσίμπημα και επομένως τις δακρύβρεχτες ιδιότητές του.
Ωστόσο, όταν επανακρυσταλλωθεί σωστά, θα βγει ως διαφανείς έως λευκοί κρύσταλλοι με ελάχιστα αισθητή οσμή και αίσθηση ευχάριστα ήπια στη μύτη.

Εγώ θα προτιμούσα ένα μείγμα από αποσταγμένο H2O και IPA. Όσο περισσότερο IPA στο μείγμα, τόσο πιο λεπτοί και πιο επιμήκεις (σε σχήμα βελόνας) θα γίνουν οι κρύσταλλοι.
Αν σκοπεύεις να πας με απλά φίλτρα καφέ αργότερα, θα θέλεις να αναπτύξεις μερικούς κρυστάλλους καθόδου σε μέγεθος που δεν θα γλιστράνε μέσα από τους πόρους. Επομένως, θα συνιστούσα μια αναλογία μεταξύ 70:30 και 50:50. Νερό:IPA
Ζεστάνετε το μείγμα (χαλαρά καλυμμένο με καπάκι) σε μια ελαφριά θερμοκρασία βρασμού (~70-80-C) και στη συνέχεια προσθέστε το σταγόνα/μικρές δόσεις σε ένα δεύτερο δοχείο που περιέχει ήδη το παρασκευασμένο 4-MMC ανακατεύοντας. Σταματήστε να προσθέτετε υγρό όταν όλα τα στερεά έχουν διαλυθεί πλήρως (δεν χρειάζεται να βράσετε το διάλυμα εκτενώς! Τοποθετήστε όμως το δεύτερο δοχείο σε ζεστό υδατόλουτρο κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, για να αποφύγετε την πολύ γρήγορη ψύξη και συνεπώς τη χρήση περισσότερου διαλύτη από ό,τι πραγματικά απαιτείται, βλέπε παρακάτω).

Αρκούν 2-3 ml μείγματος διαλύτη νερού+IPA ανά γραμμάριο. Με αυτή τη διαδικασία, οι αναθυμιάσεις/οσμές θα είναι ελάχιστες.
Προσέξτε να μην προσθέσετε πάρα πολύ υγρό, καθώς αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την άσκοπη επιμήκυνση του χρόνου της διαδικασίας και ίσως τη μείωση της απόδοσης (αν η reXing γίνεται κυρίως κατά την ψύξη).
Και στη συνέχεια, το βράσιμο του πλεονάζοντος διαλύτη με το drone να είναι ήδη σε διάλυμα θα προκαλέσει σίγουρα επιθετικά βρωμερούς καπνούς :)

Τέλος, αφήστε το να κρυώσει αργά σε θερμοκρασία δωματίου και αφήστε το ανενόχλητο όσο αυτό συμβαίνει. Να είστε υπομονετικοί, καθώς ο σχηματισμός των πρώτων κρυστάλλων μπορεί να διαρκέσει μερικές ώρες. Όταν η ανάπτυξη των κρυστάλλων σε θερμοκρασία δωματίου σταματήσει, μεταφέρετε προσεκτικά το διάλυμα στο ψυγείο για λίγες ώρες ώστε να εκχυλίσει περισσότερο από το διάλυμα.
Τέλος, φιλτράρετε το υπόλοιπο διάλυμα (κρατήστε το και αφήστε το να εξατμιστεί, καθώς θα υπάρχει ακόμη μεφ στο διάλυμα που θα κατακρημνιστεί τελικά σε λεπτότερους κρυστάλλους (οι οποίοι όμως θα είναι εφοδιασμένοι με περισσότερες ακαθαρσίες... μπορείτε να τις καθαρίσετε αργότερα σε ένα δεύτερο βήμα).
Πλύνετε τους κρυστάλλους που προέκυψαν με μερικές σταγόνες παγωμένης ακετόνης από τον καταψύκτη. Αφήστε να στεγνώσει και απολαύστε 😉
Καλή τύχη
Hotelier


Υ.Γ.: Το μίγμα νερό+αιθανόλη παράγει ακόμα πιο ωραίους κρυστάλλους, η αιθανόλη είναι λίγο πιο δύσκολη όμως, καθώς εξατμίζεται πιο αργά από το IPA ->πρέπει να τηρηθεί ακριβέστερη αναλογία διαλύτη/διαλύτη, αλλιώς θα καταλήξεις να περιμένεις μια εβδομάδα+ για να αποδώσει ή να βράσει, και αυτό δεν το θέλεις. Επιπλέον, το "oiling out" θα συμβεί πιο συχνά με το EtOH απ' ό,τι με το IPA ime. Και αυτό θα το θέλετε ακόμα λιγότερο.;)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Αυτό είναι κάπως περίεργο, αλλά και εγώ έχω πρόβλημα με την απόκτηση μεγάλων κρυστάλλων, αλλά στην περίπτωσή μου γνωρίζω ότι οφείλεται κυρίως στην ανυπομονησία.
 
Top