Η ελεύθερη βάση 4MMC με HCl/ακετόνη δεν αντέδρασε

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Έφτιαξα την 4MMC freebase μου αλλά έπρεπε να πάω στη δουλειά οπότε άφησα την freebase σε ένα μπουκάλι ενώ 5h, και όταν επέστρεψα στο σπίτι, βλέπω ένα κίτρινο λάδι, αλλά πολύ πολύ κίτρινο, οπότε πήρα 10ml (για 20g 2b4m) και έβαλα σταγόνα σταγόνα HCl και έπεσα πολύ και είχα ένα κόκκινο χρώμα όταν έλεγξα το pH οπότε ήταν 1-2 νομίζω, μετά έβαλα 50ml ακετόνης και το pH ήταν περίπου 4-5 οπότε ήταν καλό αλλά δεν υπήρχε λευκό γάλα, ήταν ακόμα πορτοκαλί λάδι, οπότε αποφάσισα να βάλω το λάδι σε ένα πιάτο pyrex και να περιμένω αύριο, σήμερα το πρωί είδα κρυστάλλους στο πιάτο, θα δω απόψε αν υπάρχει αλλαγή, ξέρετε τι έγινε; Γιατί, παρόλο που δεν υπήρχε λευκό γάλα, το διάλυμα έκανε κρυστάλλους 4MMC;
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Και δεν καταλαβαίνω γιατί έχω τόσο πολύ 4MMC ενώ χρησιμοποίησα μόλις 20g 2b4m https://ibb.co/Dbrvm0Z
ίσως επειδή άφησα την ελεύθερη βάση σε ένα μπουκάλι για 5 ώρες;
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Τι διαλύτη χρησιμοποιήσατε;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Συνήθως, η προσθήκη του οξέος γίνεται με το υδατικό στρώμα, για διάφορους λόγους.

Ο πρώτος λόγος, δεν χάνεται το προϊόν, πηγαίνει όλο στο στρώμα νερού. η ακετόνη και το οξύ δίνουν ακαθαρσίες, η ακετόνη διαλύει τη μεφεδρόνη αρκετά καλά, και ακόμη περισσότερο παρουσία νερού από το οξύ.

Ο δεύτερος λόγος, αν το ph σας έχει πάει ακόμα και στο 1, όταν εξατμιστεί το νερό, όλο το οξύ θα πετάξει μακριά με τους υδρατμούς.

Το χρώμα του προϊόντος, όπως θυμάστε, οφείλεται συχνά στην πρόσμιξη 4-μεθυλοπροπιεοφαινόνου στο bk4 (2b4m). Παρατηρήθηκε ότι όταν το ph πέφτει κάτω από το 6, οι ακαθαρσίες αρχίζουν να πέφτουν

Και πλύνετε τον διαλύτη από τη μεθυλαμίνη ποιοτικά, τότε δεν θα υπάρχει περίσσεια βάρους και δεν θα καίει η μύτη.
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
όταν δω πώς φτιάχνετε τη μεφεδρόνη, δεν θα την ήθελα καν δωρεάν. σωρεία ανοησιών που γράφετε μια σφαγή.
αγόρασα από τον ίδιο φορέα κετόνη και έχω μια καθαρή λευκή σκόνη και υψηλή απόδοση. απλά δεν ξέρετε πώς να το κάνετε καλά και αυτή είναι η σύνθεση και αυτό είναι το πρόβλημα.
Είναι τα βασικά της χημείας και εσύ τα κάνεις αινίγματα της Αιγύπτου xD.
 

Attachments

  • df6oqVPJue.jpg
    df6oqVPJue.jpg
    4.5 MB · Views: 329
  • x1HETGvrdO.jpeg
    x1HETGvrdO.jpeg
    5.1 MB · Views: 584
  • mWQS7FngXu.jpg
    mWQS7FngXu.jpg
    4 MB · Views: 323
  • 0wPI2iVtkL.jpg
    0wPI2iVtkL.jpg
    3.8 MB · Views: 321

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
αυτό μου λέει ένα άτομο που μαγειρεύει μεφεδρόνη σε γυάλινα βάζα στην κουζίνα, χρησιμοποιεί εσώρουχα αντί για φίλτρο. Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύετε, το επίπεδο των γνώσεών σας καταδεικνύει το εργαστήριο της κουζίνας σας. )))
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Το υδατικό στρώμα, εννοείτε το ανώτερο στρώμα με μεθυλαμίνη/νερό;;

Δεν ξέρω γιατί, το pH μου πηγαίνει από 6-7 σε 1-2 με λίγες σταγόνες... Αγόρασα ένα μετρητή pH, οπότε θα ελέγξω ακριβώς το pH !

Έπλυνα με ασετόν και η σκόνη μου είναι έτσι : https://ibb.co/Yhk2LKT Ναι είναι λευκή αλλά μπορώ να δω κάποια μικρά πράσινα ανάγλυφα

Αλλά νομίζω ότι θα το επανακρυσταλλώσω με IPA.
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Πρέπει να διαχωρίσετε το ανώτερο στρώμα νερού με μεθυλαμίνη μετά την αντίδραση (αν χρησιμοποιείτε διχλωρομεθάνιο). το στρώμα διχλωρομεθανίου πρέπει να ξεπλυθεί καλά από τη μεθυλαμίνη (γενικός κανόνας περισσότερες πλύσεις, αλλά με μικρή ποσότητα νερού).

Κατά την προσθήκη οξέος σε διχλωρομεθάνιο, πρέπει να προστεθεί εκ των προτέρων νερό, ο υπολογισμός είναι 5 ml νερού ανά γραμμάριο μεφεδρόνης. Μετά την εξουδετέρωση της ελεύθερης βάσης με οξύ, διαχωρίστε το νερό (συνιστώ να πλύνετε το στρώμα διχλωρομεθανίου μερικές φορές με νερό καλά και να εξατμίσετε αυτό το νερό, θα υπάρχει ακόμα σκόνη σε αυτό) και εξατμίστε, έτσι ώστε να έχετε τη μέγιστη απόδοση σε σκόνη. Στη συνέχεια, πλύνετε τη σκόνη με παγωμένη ακετόνη.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
τα πλαστικά ph meter δεν αρέσουν στους οργανικούς διαλύτες , είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείτε καλές καθολικές δοκιμαστικές ταινίες. Μου αρέσει η τσεχοσλοβακική γλώσσα, πολύ ακριβής.
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά, έτσι μου λέτε να βάλω νερό στην ελεύθερη βάση 4-mmc και να βάλω οξύ μετά; το HCl οξύ μου είναι 36-38%, οπότε υπάρχει νερό μέσα...

Αυτό είναι το αποτέλεσμά μου την προηγούμενη φορά που έκανα 4-mmc : https://ibb.co/4mJFQLj

το pH μου δεν ήταν 1-2 αλλά 6-7 (το χρώμα του pH test ήταν πράσινο) και αφού έβαλα HCl μέχρι το 6-7, έβαλα ακετόνη και είδα λευκό γάλα με 4mmc rock, δεν είναι καλή μέθοδος; Επειδή έκανα την ίδια μέθοδο για αυτή την πραγματική σύνθεση, απλά έβαλα HCl σε πολύ...

Υπάρχουν τόσες πολλές συνθέσεις που δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. 😅
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Μπορείτε να ονομάσετε μια καλή μέθοδο κατά την οποία χάνετε πολλή σκόνη λόγω μείγματος ακετόνης και νερού;

ναι, είναι ευκολότερο να οξινίσετε τα πάντα σε νερό, δεν υπάρχει αρκετό νερό στο υδροχλωρικό οξύ για να εξαχθεί πλήρως η σκόνη στο νερό.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
αν και κάνετε όπως ξέρετε, πιθανόν να ξέρετε καλύτερα)))) λιγότερος ανταγωνισμός στην αγορά)))
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
η αλκοόλη διαλύει έντονα τη μεφεδρόνη. κατάλληλη μόνο για την ανάπτυξη κρυστάλλων με την προϋπόθεση ότι παίρνουμε πίσω τα υπολείμματα της σκόνης από το μητρικό υγρό.
Ο οξικός αιθυλεστέρας ξεπλένει τις κακές ακαθαρσίες στη μεφεδρόνη, επιπλέον, είναι πολύ χημικά ενεργός και συνήθως περιέχει οξικό οξύ.
μόνο η ξηρή ακετόνη απομακρύνει καλά τις ακαθαρσίες ή το διχλωρομεθάνιο / διχλωροαιθάνιο (μετά από αυτά, πρέπει ακόμα να ξεπλύνετε με ακετόνη, οργανοχλωρικό δηλητήριο)
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
για να λάβετε μια απάντηση, πρέπει να γράψετε τι ακριβώς κάνατε.
ps. το θέμα αφορά τη μεφεδρόνη, όχι την 3,4-μεθυλενοδιοξυμεθαμφεταμίνη
δημιουργήστε το θέμα καλύτερη παραλλαγή
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Made mmc dont χρειάζεται εργαστηριακό εξοπλισμό για να γίνει σε μεγάλη κλίμακα επίσης αν u είναι Smart u dont χρειάζεται.
Σε dcm είναι πάρα πολύ δουλειά και χρειάζονται tu πολύ εξοπλισμό.
 

Attachments

  • 9iNWBTZ5VR.jpg
    9iNWBTZ5VR.jpg
    4 MB · Views: 330
  • TrXk6Fd378.jpg
    TrXk6Fd378.jpg
    4.1 MB · Views: 308
  • NGnAy3JOPQ.jpg
    NGnAy3JOPQ.jpg
    4.7 MB · Views: 318

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
μόνο εσώρουχα χρειάζονται για το φιλτράρισμα. down shifter και να είστε περήφανοι γι' αυτό))))
αλλά σοβαρά, τα εργαστηριακά πρότυπα εφευρέθηκαν από ηλίθιους, αν σας ακούσω. EtOAc lol
Ο οξικός αιθυλεστέρας υπόκειται σε υδρόλυση σε αλκοόλη και οξύ, και του δίνεις και αλκαλικό))))
 
Last edited:

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Εάν η mmc είναι νόμιμη u μπορεί να παίξει με εργαστηριακό εξοπλισμό.
Αλλά αν θέλετε να κάνετε 500kg ανά ημέρα u έχουν αντιδραστήρα γυαλί 1000l
Μόνο 100l και είναι expensive.in Πολωνία χρήση πλαστικού αντιδραστήρα 1000l και το μίγμα ρίξει ακετόνη οξύ και να τελειώσει illigal εργαστήριο dont Play με ωραίο εργαστήριο έκανε γρήγορα πωλούν γρήγορα και να αγοράσουν.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
500 kg αντιδραστήρα του 8000l ανάγκη, αν ανά μία εργασία επάνω.
Ποιος χρησιμοποιεί 1000l γυαλί)))) Μόνο χάλυβα ή PTFE με επικάλυψη. Ορισμένοι χρησιμοποιούν πολυαιθυλένιο, αλλά οι πλαστικοποιητές θα μπουν στη σκόνη.
Ο καλός εξοπλισμός και ο σωστός κύκλος παραγωγής επιταχύνει τη διαδικασία και βελτιώνει την ποιότητα.
Δεν είναι δική σου δουλειά να με διδάξεις, η ζυγαριά σου απέχει πολύ από τα 500 κιλά τη φορά ή την ημέρα, μαγειρεύεις μερικά κιλά και προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη σκατομαγειρική σου, είναι πολύ πιο εύκολο να μην προσπαθείς να είσαι περήφανος για τα σκατά και πολύ περισσότερο να μην τα δημοσιεύεις. Τώρα προσπαθείς να καλύψεις τον εαυτό σου για κάποιο λόγο, αυτό είναι γελοίο))))
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Καθαρή ελεύθερη βάση.
 

Attachments

  • s8MfEw1RQj.jpeg
    s8MfEw1RQj.jpeg
    5.6 MB · Views: 551
  • m4pYgCuWSt.jpeg
    m4pYgCuWSt.jpeg
    4.7 MB · Views: 315

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Είχα αυτό το χρώμα όταν άφησα το διάλυμα σε ένα μπουκάλι ενώ 5h
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
καθαρή ελεύθερη βάση άχρωμο υγρό lol
 
Top