Μια νέα ιδέα όσον αφορά την αποφυγή της εργαστηριακής ανίχνευσης.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Κάποιος μου έστειλε ιδιωτικό μήνυμα τις προάλλες ρωτώντας με για τους τρόπους εξάλειψης των αναπόφευκτων οσμών που σχετίζονται με τα παράνομα χημικά εργαστήρια. Όπως γνωρίζει όποιος έχει εμπειρία, οι μυρωδιές που παράγονται κατά τη διάρκεια χημικών αντιδράσεων μπορεί να κυμαίνονται από χαρακτηριστικές έως ευθανασία. Πέρασα από τον κατάλογο με τις συνήθεις μεθόδους, όπως το παλιό λάστιχο στην τουαλέτα, μια εγκατάσταση με κουρτίνα νερού, απελευθέρωση των αναθυμιάσεων από την καμινάδα για να συσκοτιστεί η προέλευση κ.λπ. και στη συνέχεια άνοιξα για την πιθανή αποτελεσματικότητα μιας νέας ιδέας που δεν έχω δει ποτέ στην πράξη. Χαμηλά και ξαφνικά ένα προϊόν ήρθε στην οθόνη μου σε μια προσθήκη του Amazon στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που δεν είχα δει ποτέ πριν και εδώ είναι για να το εξετάσετε. Ένας κεραμικός καταλυτικός καυστήρας. Αυτό είναι για μια σόμπα καύσης ξύλου και χρησιμοποιεί τη θερμότητα που παράγεται από αυτήν για να θερμάνει τον καταλύτη, αλλά νομίζω ότι ένα στοιχείο καυστήρα σόμπας 6" που δένεται στο μπροστινό μέρος θα λειτουργούσε πολύ καλά. Με αυτό στο σωλήνα εξόδου σας (και το στοιχείο του καυστήρα)πιστεύω ότι θα έψηνε σχεδόν οποιαδήποτε μυρωδιά, και ο καταλύτης, ο καυστήρας και ένας ρεοστάτης για τον έλεγχο της θερμοκρασίας θα πρέπει να είναι κάτω από 200 δολάρια USD ολοκαίνουργια( και ένας καυστήρας και ένα κουμπί σόμπας θα μπορούσε να είναι δωρεάν για πολλούς από εμάς). Απλά σκέφτηκα να παρουσιάσω την ιδέα και να ανοίξω έναν διάλογο για να συζητήσουμε τις δυνατότητες.

YDqluOH46K

Εδώ είναι ένας σύνδεσμος για το προϊόν στο Amazon Protalwell Wood Stove Catalytic Combustor, 6 "Round Ceramic Catalytic Combustor Replacement for Wood Stoves https://a.co/d/as9TCeq
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Σίγουρα φίλτρο ενεργού άνθρακα; όπως για την καλλιέργεια ζιζανίων/ αυτό είναι που έχω δει iv να λειτουργεί... μπροστά στα μάτια μου στο σπίτι f/e. Πιθανώς ahotty, αλλά hey ho, δεν μπορώ να μυρίσω τίποτα και iv δεν είχε οποιαδήποτε αναφορές από τους γείτονές μου! Όχι όταν καλλιεργούσα χόρτο ή όταν έκανα συνθέσεις lol
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Είναι δροσερό όμως, αλλά επίσης σίγουρα, θα πρέπει να είναι θερμές αντιδράσεις για να ενεργοποιηθεί; Κάνω ένα φορτίο παγωμένων αντιδράσεων στο mo.... θα μπορούσε να λειτουργήσει για αυτό; Ή μήπως εννοείτε να το θερμάνετε ξεχωριστά;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ναι, θα πρέπει να το θερμάνετε ξεχωριστά. Νομίζω ότι εννοούσα ότι ένας καυστήρας σόμπας στο πρόσωπο θα μπορούσε να λειτουργήσει.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ω ναι, καταλαβαίνω, συγγνώμη. Λάθος μου. Πολύ ωραία.
Δεν είναι ουσιαστικά ο ίδιος τρόπος με τον οποίο λειτουργούν τα φίλτρα ενεργού άνθρακα; Υποθέτω ότι το σχήμα των οπών παγιδεύει τις μυρωδιές; Αρκετά ωραίο όπως και να 'χει.
Υποθέτω ότι με τα φίλτρα άνθρακα, αν κάποιος το δει, μπορεί πραγματικά να είναι μόνο ύποπτο, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (υποθέτω ότι εκτός αν ζείτε σε μια χώρα όπου επιτρέπεται να καλλιεργείτε το δικό σας χόρτο (όπου κανείς δεν θα ήξερε τι είναι το παραπάνω αντικείμενο!)
 
Top