Α-έλαιο, μεθανόλη και θειικό οξύ

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Language
🇮🇹
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Γεια σε όλους, επιτρέψτε μου να ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είμαι χημικός. Πριν από λίγο καιρό ένας φίλος μου έδειξε μια μέθοδο για την παρασκευή αμφεταμίνης. Πάρθηκαν 100 ml α-έλαιο και αναμείχθηκαν με 180 ml μεθανόλης, στη συνέχεια προστέθηκε το ένα δέκατο του ελαίου, στη συνέχεια 10 ml θειικού οξέος, το οποίο προκάλεσε την αντίδραση και στη συνέχεια όλα αφέθηκαν στην κατάψυξη για μια ημέρα. Αλλά τώρα τις τελευταίες ημέρες κάποιος μου είπε ότι η μεθανόλη είναι πολύ τοξική και ότι πρέπει να αντικατασταθεί. Ξέρει κανείς με τι θα μπορούσα να την αντικαταστήσω ακολουθώντας αυτή τη μέθοδο; Το pH του λαδιού ήταν 12, το pH του τελικού προϊόντος ήταν 8.
 

micheldctor

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Jan 4, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Κάθε διαλύτης που χρησιμοποιείτε είναι τοξικός, αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να καθαρίσετε την πάστα από τη μεθανόλη
 

pommesburger

Don't buy from me
Member
Joined
May 9, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Πώς να το καθαρίσετε;
Απλά να το αφήσω να στεγνώσει;
 
View previous replies…

micheldctor

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Jan 4, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Ελπίζω οι επαγγελματίες της ομάδας να το διευκρινίσουν καλύτερα από εμένα, θα πρέπει να φιλτραριστεί, να πλυθεί με ασετόν ή να γίνει με ασετόν και στη συνέχεια να αφεθεί να εξατμιστεί.
 

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Language
🇮🇹
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Ναι με αυτή τη μέθοδο το άφησαν να εξατμιστεί για μια ημέρα, μέχρι να γίνει στερεό
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
188
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Η διήθηση υπό κενό είναι πολύ χρήσιμη
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
188
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Εάν καταναλώνετε μεθανόλη μπορείτε να τυφλωθείτε η αιθανόλη είναι πολύ πιο ασφαλής στη χρήση
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
49
Reaction score
21
Points
8
Βάλτε τη μεθανόλη σας στην κατάψυξη το βράδυ πριν από την παρασκευή του προϊόντος σας, αραιώστε το θειικό οξύ σας στο 50% με νερό
Να μετράτε πάντα το ph σας όταν φτιάχνετε το προϊόν σας, και αν θέλετε ξηρό προϊόν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε φυγόκεντρο.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
188
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Ποιο είναι το νόημα της αραίωσης του θειικού οξέος;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
188
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά καθώς δεν είμαι ειδικός, ήθελα απλώς να το διευκρινίσω και στη συνέχεια να απαντήσω.
 

Tovenaar

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 29, 2023
Messages
49
Reaction score
21
Points
8
Δεν καίτε το αμφεταμινέλαιο σας και η αμφεταμινούχα πάστα σας παραμένει λευκή αντί για ροζ!
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
188
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Γιατί να μην το αραιώσετε με τον διαλύτη που θα χρησιμοποιηθεί για την ΑΒΕ; Συνήθως χρησιμοποιώ αιθανόλη και παρασκευάζω 100mL οξέος αναμεμειγμένα με 100-200mL παγωμένης αιθανόλης. Η αμφεταμίνη διαλύεται εύκολα στο νερό, οπότε αυτό δεν είναι καλός διαλύτης για το σκοπό αυτό.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Όπως σας είπα στο μήνυμα DM σας, η μεθανόλη είναι επικίνδυνη, μπορεί να προκαλέσει τύφλωση και θάνατο (διαβάστε στο Wiki σχετικά) αν δεν την στεγνώσετε εντελώς. Αξίζει να χρησιμοποιήσετε IPA ή ακετόνη για αυτό.
 
Top