Οξικός ανυδρίτης από οξικό μόλυβδο;

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Σούπερ βασική ερώτηση, αλλά ξέρω ότι μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει οξικό μόλυβδο αντί για οξικό ανυδρίτη για το φαινυλοξικό οξύ σε p2p.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό οφείλεται στο ότι ο οξικός μόλυβδος παράγει ΑΑ όταν θερμαίνεται;

Αν ισχύει αυτό, θα μπορούσατε απλά να το θερμάνετε και να το αποστάξετε;

Χαμηλής ποιότητας ανάρτηση, το ξέρω, αλλά πρέπει να ξέρω, ρωτώντας εδώ και μετά ψάχνοντας μόνος μου.
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Γνωρίζω ότι μπορεί να γίνει από διχλωριούχο θείο, ή διχλωριούχο θείο, ξεχνάω αλλά είμαι απλά περίεργος
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Γεια σας, Katty Korner,
Το S2Cl2 ή το SCl2 χρησιμοποιούνται για την παρασκευή χλωριούχου θιονυλίου, νομίζω.

Θα ήθελα να βρω τη μέθοδο για τον οξικό ανυδρίτη από οξικό μόλυβδο. Θα τη βρω και θα δω αν μπορώ να τη δημοσιεύσω.
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Το Sciebcemadness λέει ότι το AA μπορεί να παρασκευαστεί παρόμοια με τη χρήση χλωριούχου ακετυλίου και οξικού νατρίου, αλλά μπορείτε να αντικαταστήσετε το δι/μονοχλωριούχο θείο. Υπήρχε κάποτε ένα είδος οδηγού με εικόνες σε αυτό το φόρουμ, να δω αν μπορώ να τον βρω.

Απλά αναρωτιέμαι για τον οξικό μόλυβδο, επειδή το οξικό οξύ είναι φθηνό και εύκολο να το βρεις, ο λιθανθρακόπισσα είναι εύκολο να βρεθεί, οπότε η παρασκευή οξικού μολύβδου είναι επίσης εύκολη. Μετά απλά θερμότητα, και ίσως μπορεί κανείς να ανακυκλώσει το μόλυβδο ρίχνοντας περισσότερο οξικό οξύ, idk.
 
Top