Ο προσαρμογέας έχει κολλήσει στη φιάλη αντίδρασής μου

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Γεια σας,
Γρήγορη ερώτηση,
ο προσαρμογέας μου κόλλησε στη φιάλη αντίδρασης. ( υπήρχε πολλή θερμότητα και πίεση, και χειραγώγησα μερικές φορές τις αντιδράσεις καλύπτοντας το άκρο παλινδρόμησης για ένα δευτερόλεπτο με tumb). Χρησιμοποίησα Ai/Hg btw.
Οποιαδήποτε πρόταση;
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Βάλτε τον προσαρμογέα κάτω από βραστό νερό ή χρησιμοποιήστε octane brander και προσπαθήστε να τον χαλαρώσετε. Καλύτερα 20 μικρά αριστερά δεξιά παρά ένα δυνατό δεξί γιατί θα το σπάσετε.

Δεν χρησιμοποίησες βαζελίνη.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Θερμάνετε το θηλυκό μέρος με πιστόλι θερμού αέρα, πιστολάκι μαλλιών με ακροφύσιο, πράγμα που κολλάει με θερμό αέρα, θερμαίνετε ομοιόμορφα γύρω και μόνο το θηλυκό μέρος. Κουνήστε τα μέρη αριστερά-δεξιά και πίσω-προς τα εμπρός και στη συνέχεια στρίψτε δυνατά. Δεν δούλεψε; Προσθέστε μερικές σταγόνες συμπυκνωμένου θειικού οξέος για λίγες ώρες ώστε να μπορέσει να εισχωρήσει στην ένωση, ξεπλύνετε, δοκιμάστε να στρίψετε αν όχι εφαρμόστε ξανά θερμότητα και δοκιμάστε ξανά.

Δεν λειτούργησε; Εδώ είναι που συνθλίβω το λιγότερο πολύτιμο μέρος για να σώσω το πιο σημαντικό.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Έτσι τα πήρα χωριστά ( χωρίς να τα σπάσω) .
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.
Ζέστανα την θηλυκή ένωση, και την έστριψα ( με γάντια συγκόλλησης, οπότε δεν έπιασε) δεν είχε επιτυχία.
Στη συνέχεια χρησιμοποίησα ένα σφυρί με σφυρί ( λαστιχένια κεφαλή) και του έδωσα περίπου 1000 μίνι χτυπήματα ( κυριολεκτικά δεν χρησιμοποιήθηκε καμία δύναμη , μόνο για τις ανάγκες δόνησης). Τότε η στεγανοποίηση του νερού μεταξύ των βυσμάτων άρχισε να έχει πιθανότητες, και ξέρω ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή! το τράβηξα έξω με μια ευθεία κίνηση ( εξακολουθούσε να απαιτείται μια παρόμοια δύναμη, αλλά δεν υπήρχε ζημιά)
Είμαι ευτυχισμένος τώρα! Ότι η ολοκαίνουργια φιάλη δεν είναι κατεστραμμένη λόγω ενός φτηνού κινέζικου προσαρμογέα 24/40 από μερικά δολάρια...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Ακούγεται λίγο σαν.....

Λοιπόν, για να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις:

Το αριστερό είναι αρσενικό και το δεξί είναι θηλυκό.

IVs98gcbQ2
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Ναι φιάλη μου: ήταν ns 29/32( έτσι το richt άρθρωση της εικόνας, ως θηλυκό μέρος)
Προσαρμογέας : 29/32 σε 24/40 (το αρσενικό μέρος είχε κολλήσει στο θηλυκό μέρος της φιάλης)
Προσαρμογέας θηλυκό μέρος σε αρσενικό κόντεσορα (24/40)
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Τα θερμικά πιστόλια είναι πολύ χρήσιμα για ατυχείς καταστάσεις όπως αυτές- το ίδιο και τα γάντια μπάρμπεκιου των 15 δολαρίων που σας επιτρέπουν να πιάσετε το καυτό γυαλί. Ένα καλό πιστολάκι μαλλιών είναι εξίσου καλό με το πιστόλι θερμότητας, αλλά μπορεί να πάρει περισσότερο χρόνο για να θερμάνει το γυαλί στην απαιτούμενη θερμοκρασία για το διαχωρισμό.
 
Top