ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ ΓΙΑ ΒΑΣΙΚΆ ΚΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΆ ΕΡΓΑΛΕΊΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΎΝΘΕΣΗ 4MMC ΚΑΙ ΑΜΦΕΤΑΜΊΝΗΣ

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Γεια σας,

Θα εκτιμούσα αν εκείνοι, που έχουν πολυετή εμπειρία και είναι γενναιόδωροι να διαθέσουν λίγα λεπτά για να παραθέσουν τα βασικά ή τα πιο απαραίτητα εργαστηριακά εργαλεία για τις πρώτες προσπάθειες σύνθεσης 4MMC και αμφεταμίνης. Ο εξοπλισμός θα αποκτηθεί σταδιακά αυξανόμενης πολυπλοκότητας και ποικιλίας - δεν οφείλεται στην προσπάθεια εξοικονόμησης κάθε σεντ σε κάθε βήμα - το θέμα μου είναι να προσπαθήσω να εργαστώ με αυτές τις δύο ουσίες σε μικρότερη κλίμακα, ώστε να μπορώ να δοκιμάσω, να αποτύχω πιθανώς, να ξαναπροσπαθήσω και ούτω καθεξής, μέχρι να είναι λογικό να βελτιωθεί ο εργαστηριακός εξοπλισμός.
Πιθανόν να χρειάζεται ένας μαγνητικός θερμαντήρας/αναδευτήρας;
Τι είδους ποτήρια ζέσεως και πόσα από αυτά για την αρχή θα ήταν αρκετά; Πόσα από αυτά και τι μέγεθος για μικρές παρτίδες 4MMC και αμφεταμίνης θα απαιτούνταν; Υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις για το είδος του γυαλιού;
Συμπυκνωτής; Αυτό είναι μάλλον κάτι που πρέπει να αποκτηθεί αμέσως; Υπάρχουν λεπτομέρειες σχετικά με το είδος του συμπυκνωτή που πρέπει να προμηθευτεί ένας αρχάριος για τη σύνθεση αυτών των δύο φαρμάκων;
Συμπυκνωτές με τρεις λαιμούς; Πιθανόν να είναι καλύτερο να αποκτήσετε έναν που να έχει μέγεθος 1l; Κάποιες λεπτομέρειες; Αρκεί ένας;
Θερμόμετρα;
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν φίλτρα καφέ για χημεία;
Φίλτρο κενού είναι κάτι που μπορώ να φτιάξω από συμπιεστή αντιστρέφοντας τη ροή και χειριζόμενος λίγο με αυτό. Αλλά για τις πρώτες παρτίδες, μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλό φίλτρο βαρύτητας (εννοώ με χρήση φίλτρων καφέ, πανιού, πίεσης και εξάτμισης) αντί για φίλτρο κενού;

Μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι κρίσιμο; Πόσα από τα colbs, τα ποτήρια ζέσεως και τι μεγέθη χρειάζομαι για αρχή; Μπορεί κάτι να αντικατασταθεί από κάτι κρυφό; Υπάρχει κάτι να προσθέσω;
Θα εκτιμήσω πραγματικά τις συμβουλές των ειδικών. Εκτιμώ την ύπαρξη αυτού του φόρουμ και όλες τις πληροφορίες που μοιράζονται. Οι συμβουλές σχετικά με τα εργαστηριακά σκεύη θα ήταν πραγματικά ευπρόσδεκτες, ώστε να μην χρειαστεί να το ανακαλύψω με τον δύσκολο τρόπο, συνειδητοποιώντας ότι μου λείπει κάτι στη μέση της διαδικασίας και ούτω καθεξής.

Χαιρετισμούς
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το τμήμα αυτό είναι γραμμένο ειδικά για u:
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/b/the-simplest-recipes.191/
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/b/set-up-your-first-lab.192/
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Υπάρχουν αρκετοί από εμάς που είναι αρκετά ικανοί για να διορθώσουν αυτό που καταλάβατε και υπολογίσατε από τους συνδέσμους που παρέχει ο master G. Patton, συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου. Ξεκινήστε από μικρά και καταλάβετε πολλά, οι αυτοσχεδιασμοί εξοπλισμού και τα υποκατάστατα εφαρμόζονται σε περιορισμένο βαθμό, επομένως ρωτήστε κάποιον που θεωρείτε αξιόπιστο πριν ασχοληθείτε. Βρείτε τη μέση οδό μεταξύ γκέτο και ακαδημαϊκού εργαστηρίου/εργαστηρίου και μπορείτε να πετύχετε αυτό που επιθυμείτε. Στην υγειά μας!

Υ.Γ. Ο αντιδραστήρας 1L είναι το κεντρικό κομμάτι για ένα αρχικό εργαστήριο, ο ψυκτήρας παλινδρόμησης είναι απολύτως απαραίτητος για την αναγωγή του Al/Hg του P2NP σε αμφεταμίνη αλλά λίγο πολύ άχρηστος για τη σύνθεση μεθακινόνης, προμηθευτείτε ένα διαχωριστικό χωνί τουλάχιστον 500mL για να το συνοδεύσετε με τον αντιδραστήρα 1L (πιστεύω ότι θα με ευγνωμονείτε για αυτή τη λεπτομέρεια από τις συμβουλές μου).
 

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Σας ευχαριστούμε! Αυτό είναι λίγο πολύ αυτό που φανταζόμουν ότι θα ήταν τα must-ανάγκες. Ο αντιδραστήρας του 1l θα ήταν ένας ψυχρός με επίπεδο (ή όχι απαραίτητο;) πυθμένα, και με τρεις λαιμούς; Για να τοποθετηθεί ένας συμπυκνωτής, για να ρίχνουμε τα αντιδραστήρια μέσω ενός άλλου και του τρίτου για άλλες ενέργειες; Ή εννοείτε έναν αντιδραστήρα απλά ένα μεγάλο colb που μπορεί να είναι με ένα λαιμό;
Επειδή για το προσωπικό μου ενδιαφέρον θα ήθελα να επικεντρώσω τις προσπάθειές μου μόνο στην αμφεταμίνη, αλλά η πραγματικότητα επί του πεδίου σήμερα υπαγορεύει το αντίθετο - οι καθινόνες είχαν ουσιαστικά (δυστυχώς) σπρώξει την αμφεταμίνη σε δεύτερη μοίρα.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Είναι μάλλον απαραίτητο για την αμφεταμίνη να έχετε λίγο περισσότερο εξοπλισμό από ό,τι χρειάζεστε για τις καθινόνες και η πολυπλοκότητα είναι επίσης διαφορετική. Η καλύτερη επιλογή είναι να πάρετε από έναν προμηθευτή όπως η vevor ένα απλό κιτ απόσταξης (θα πρέπει να σημειωθεί ότι τα εξαρτήματα είναι διαφορετικού μεγέθους, 24/40 αντί για 29/32) αλλά το δικό του θα χρειαστείτε για εργασίες γενικού σκοπού ούτως ή άλλως. Το ίδιο και για τον αναδευτήρα θερμαντικής πλάκας που πουλάνε είναι αρκετά προσιτός, απλά μην πάρετε τον φθηνότερο γιατί είναι σκουπίδια (έσπασε στις πρώτες 12 ώρες χρήσης).
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
ναι στην αρχή ur μια χαρά με κινέζικο glas αλλά καθώς προχωράτε u πρέπει να αναβαθμίσετε τον εξοπλισμό με αυτό. κάτι που πολλοί άνθρωποι επίσης dont concidder είναι να κάνει μη sus χημεία στο πλάι, δεδομένου ότι κάνει κατοχή αντιδραστηρίων όπως μεθυλαμίνη βενζαλδεΰδη κλπ κλπ seme πολύ πολύ λιγότερο susicius . επίσης δεν θα αγόραζα ποτέ glas πάνω από 2l από το clearweb αφού περισσότερο από αυτό προσελκύει ομοσπονδιακούς σαν μύγες σε σκατά.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Εργάζομαι με ένα κιτ vevor για περισσότερους από έξι μήνες τώρα χωρίς να έχω σπάσει τίποτα εκτός από το θερμόμετρο (μπορεί να φταίει το γεγονός ότι είμαι έμπειρος και προσεκτικός, αλλά όλα τα γυαλιά σπάνε με τον ίδιο τρόπο). Δεν υποστηρίζω τα κινέζικα γυάλινα σκεύη αλλά είναι καλύτερα να ξεκινήσετε με όλα τα απαραίτητα κομμάτια παρά να τα μαζέψετε κομμάτι-κομμάτι αγορασμένα με μεγάλο κόστος.
 
Top