Συμβουλές για τον διαχωρισμό της ψευδοεφεδρίνης / Red #40

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
Θα το κάνω σύντομο - η συνήθης διαδικασία "πλύνετε με ασετόν μέχρι να φύγει το κόκκινο χρώμα" ΔΕΝ φαίνεται να λειτουργεί πλέον με τα χάπια Sudafed (ή τουλάχιστον τα γενόσημα SudaGest) 30mg. Η κόκκινη επικάλυψη δεν είναι οξείδιο του σιδήρου, μάλλον είναι Red #40 Aluminum Lake, το οποίο μπορώ προσωπικά να σας πω ότι δεν είναι ιδιαίτερα διαλυτό στην ακετόνη. ΕΙΝΑΙ διαλυτό τόσο στο νερό όσο και στην άνυδρη αιθανόλη, αν και υποτίθεται ότι δεν είναι - σύμφωνα με την έρευνά μου, θα πρέπει να είναι διαλυτό μόνο σε ξηρό EtOH σε 0,001g/100ml. Στην πράξη, ωστόσο, είναι αρκετά διαλυτή σε ξηρό EtOH ώστε οι κρύσταλλοι της ψευδοεφεδρίνης hcl μου να είναι όλοι κοκκινωποί ροζ.

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα είναι ότι έχω έναν τόνο κρυστάλλων υδροχλωρικής PE που είναι όλοι μολυσμένοι με αυτό το πράγμα και δυσκολεύομαι να τους διαχωρίσω - έχει κανείς εμπειρία με αυτό; Ή εναλλακτικά, έχει κανείς εμπειρία με τη μόλυνση του Red #40 και τη διαδρομή της Μόσχας (I2 + κόκκινος φώσφορος) αναγωγής και θα χαλάσει το τελικό μου προϊόν;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ανακινήστε πρώτα τα χάπια σε ξυρισμένο πάγο. Αυτό απομακρύνει μηχανικά το μεγαλύτερο μέρος του κόκκινου στρώματος.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Πιθανόν να είναι απλώς βαφή
 

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
Ενημέρωση: Μετά από μερικά χάπια σε μερικούς δοκιμαστικούς σωλήνες με μερικά δοκιμαστικά διαλύματα, διαπίστωσα ότι λίγη μεθανόλη με 0,5% οξικό οξύ φαίνεται να αφαιρεί όμορφα το κόκκινο στρώμα (~2 λεπτά ανάδευσης) και στη συνέχεια, αφού ρίξω το αποχρωματισμένο χάπι σε ένα σουρωτήρι με πλέγμα, η μεθανόλη εξατμίζεται αρκετά γρήγορα για να αφήσει άθικτο τον στερεό λευκό πυρήνα του χαπιού. Είμαι βέβαιος ότι χάνεται μια πολύ μικρή ποσότητα PSE (δεδομένου ότι διαλύεται επίσης στο MeOH), αλλά νομίζω ότι είναι πιθανώς το ίδιο (ή ενδεχομένως καλύτερο) αποτέλεσμα με την αφαίρεση του στρώματος με μηχανικό τρόπο. Παρόλο που το κόκκινο έχει εξαφανιστεί, μπορώ ακόμα να διακρίνω τους αποτυπωμένους αριθμούς στο εύθραυστο χάπι-πυρήνα και το θεωρώ αυτό ως απόδειξη ότι αφαιρέθηκε πολύ λίγο υλικό χάπι.

Κατά ειρωνικό τρόπο, αυτή η διαδικασία βασίζεται στα συνδετικά και τα "σκουπίδια" που προστατεύουν το μεγαλύτερο μέρος του PSE από τη διάλυση στο διάλυμα μεθανόλης/οξικού οξέος. Εν πάση περιπτώσει, αν κάποιος έχει άλλες ιδέες για το πώς να βελτιωθεί η διαδικασία πλύσης, μπορείτε να τις αφήσετε εδώ :) ευχαριστώ
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι χάνετε εξ αμελείας μικρό μέρος της PSE λόγω του ότι η δραστική ουσία βρίσκεται κάτω από το κέλυφος του δισκίου
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Ξέρω ότι αυτή είναι μια παλιά ανάρτηση, αλλά σκέφτηκα να σχολιάσω ούτως ή άλλως, αφού πρόσφατα είχα το ίδιο θέμα. Αν έχεις ένα μάτσο ψευδομονάδες ήδη μολυσμένες με αυτό το ροζ χρώμα επειδή ακολούθησες τη μέθοδο "εκχύλιση από χάπια" #2 σε ένα άλλο φόρουμ εδώ, το μόνο που θα μπορούσα να κάνω μετά από αυτό είναι ένα πλύσιμο με οξύ/βάση. Ακολουθούν δύο πλύσεις με διαιθυλαιθέρα και στη συνέχεια μία πλύση με ακετόνη. Είχαν οι κρύσταλλοι μου άσπρη σαν να παίρνουν όλα. Σε μια άλλη σημείωση, σε αυτό το άλλο φόρουμ, η μέθοδος #1 που χρησιμοποιεί ενεργό άνθρακα και νάφθα μου έδωσε κάποια από τα πιο καθαρά ελεύθερα εφεδρίνη βάσης που έχω δει ποτέ. Παρόλο που οι θεωρητικές αποδόσεις είναι μικρότερες με τη μέθοδο #1, αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου. Το μόνο πράγμα που πρέπει να κάνετε μετά από αυτό είναι να την μετατρέψετε στο άλας HCl.
 

Nacho

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Πλύνετε με μη χλωριωμένο καθαριστικό για εξαρτήματα φρένων. Δεν θα χάσετε καθόλου ψιλό και θα αφαιρέσει επίσης το μεγαλύτερο μέρος του πληρωτικού υλικού και των συνδετικών ουσιών.
 

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Εφόσον εξωτερική απόσταξη με ατμό του μίγματος αντίδρασης θα είστε εντάξει και και η αλισίβα σας ξηρή δεν έχει νερό μέχρι να αποστάξετε με ατμό 2,προς 1, αναλογία της αλισίβας προς pse Nd μην ανησυχείτε για την κλειδαριά της αλισίβας ο ατμός θα τα σπάσει όλα κάτω
 
Top